17. listopad vešel do dějin hned dvakrát. V Brně slaví politici i studenti

Kolem stovky lidí se dnes odpoledne sešlo v Brně u památníku tří odbojů, aby připomněli Den boje za svobodu a demokracii. Mezi nimi byli zástupci města, kraje, Senátu, Poslanecké sněmovny, soudů, městských částí i pamětníci. Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) zdůraznila, že 17. listopad vešel do dějin hned dvakrát, a to v roce 1939 a 1989.

"Před 80 lety se studenti nebáli manifestovat svůj odpor k rozpínajícímu se fašismu a na památku mrtvého kamaráda vyšli do ulic. Někteří za svoji statečnost zaplatili životem," řekla Markéta Vaňková.

Připomněla tak smrt studenta Jana Opletala, který přišel o život po protinacistické demonstraci v říjnu roku 1939. Situace vedla k dalším represím, zatýkání a popravám studentů a uzavření všech vysokých škol.

Podle Vaňkové nebyla krev studentů prolita nadarmo. "Jejich odkaz chtěli po půl století uctít jiní mladí lidé, kteří se také vydali do ulic. Protest vyústil v další dění, s nímž už si vládnoucí garnitura nedovedla poradit. Listopad 1989 nebyl jen dílem osobností, ale byl i o podpoře lidí na náměstích, v továrnách, nemocnicích, školách, úřadech nebo redakcích. Po tři desetiletí díky tomu žijeme v demokracii, míru a svobodě," řekla Vaňková.

Následovalo pokládání kytic, za Vaňkovou s jejími náměstky následoval hejtman Bohumil Šimek, senátor Jiří Dušek, několik poslanců a také zástupci městských částí, soudů, univerzit a rovněž veteráni a pamětníci. Zazněly i verše Jaroslava Seiferta a státní hymna v podání olomoucké vojenské hudby.

Studenti v Brně si dnes připomínají 30. výročí sametové revoluce a pád komunismu devítihodinovým festivalem nazvaným Brněnský sedmnáctý. Akce se zúčastnily tisíce lidí. Po koncertu, hymně i projevech řečníků zazněly zvony, které spustily kostely po celé republice. Poté lidé zvonili klíči a vydali se z náměstí na lampionový průvod ke Kounicovým kolejím a náměstí Míru.

Akce začala ve 13:00 a nabídla koncerty. Hlavní program přišel v 16:00, kdy zazněla státní hymna a vystoupili řečníci. Od 16:00 přestaly přes náměstí Svobody jezdit s ohledem na bezpečnost a plynulost provozu tramvaje. "Linky 4 a 9 budou do 21:30 jezdit odklonem přes Husovu ulici," řekla ČTK mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Do akce se zapojilo všech šest brněnských veřejných univerzit, a to Masarykova univerzita, Mendelova univerzita, Vysoké učení technické, Veterinární a farmaceutická univerzita, Janáčkova akademie múzických umění a Univerzita obrany. "Letos se nám při příležitosti 30. výročí podařilo udělat festival, který má pět scén. Na hlavním pódiu na náměstí Svobody vystoupí pět kapel, řečníci včetně rektorů všech univerzit, pamětníci z roku 1989 i současní studenti," uvedl Čaban, který je studentem Janáčkovy akademie múzických umění.

Na náměstí nechybějí stánky, které představují veřejnosti univerzity, ale také se tam prezentují neziskové organizace. V pasáži Alfa je přichystané hudební a divadelní vystoupení i slam poetry, tedy básnickozpívaný přednes. "V Kobližní ulici je přichystaný videomappnig a dvě scény máme v domě U Rudého vola a v Domě pánů z Lipé, kde promítáme dokumenty spojené s revolucí v roce 1989 nebo s Václavem Havlem," připomněl Čaban prvního českého prezidenta, který byl bojovníkem proti komunismu.

Lampionový průvod zamířil z náměstí Svobody k filozofické a právnické fakultě, zastaví se také u Kounicových kolejích, které v minulosti sloužily jako vězení a také k popravám, zakončení bude na náměstí Míru.

Primátorka Vaňková v proslovu připomněla, že dnes v barvách české trikolory na znamení výročí svítí hrad Špilberk, ale i divadla nebo fontána u Janáčkova divadla. Brno se totiž zapojilo do akce nazvané Díky, že můžem.

Hrad Špilberk září v barvách trikolory. #30letsvobody #listopad1989 #Brno pic.twitter.com/IRGN6ENUgA

— Aneta Beránková (@Berankova_CT) November 17, 2019

Významná místa v Evropě se nasvítí v různých datech vždy v barvě daného státu, který si právě připomíná vítězství nad totalitou. Do kampaně se zapojilo 30 evropských měst. V srpnu se barvy volily podle pobaltských zemí, v říjnu podle maďarských, nedávno se památky nasvítily v barvách Bulharska, nyní mají české barvy a v prosinci budou v barvách Rumunska.

Cílem festivalu je nejen pietní připomínka, ale i oslava, uvedl Čaban. "Letos jsme si říkali, že chceme demokracii nejen pietně připomínat, ale i slavit. Věříme, že se nám přes kulturní festival podaří rozšířit i povědomí o roce 1989 mezi mladými a lidmi všech věkových kategorií. Občas se studentům vytýká, že neví, co se v těch letech dělo, tak jim to chceme skrz tyto akce připomínat," dodal Čaban.

Související

Více souvisejících

Brno 17. listopad 17. listopad 1939 Markéta Vaňková (ODS Brno) Masarykova univerzita Brno studenti

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy