17. listopad 1939

Demonstrace studentů na Národní třídě. (17.11.1989) Rozhovor

Chartisty změna režimu zaskočila, revoluce byla v bezpečí až zvolením Havla, říká historik Svoboda

ROZHOVOR – Byli zaskočeni, jak rychle se dostali k moci. Historik Libor Svoboda tvrdí, že někteří chartisté byli překvapeni rychlými změnami, které odstartovala Sametová revoluce 17. listopadu 1989, od níž dnes uplynulo 31 let. „Následující události i vývoj byl tak rychlý, že opozice byla ze všeho překvapena. Najednou byli potřeba odborníci na řadu oblastí, jako je ekonomika či právo a podobně. Proto museli být povoláni i lidé z takzvané šedé zóny. Typický je příklad Václava Klause,“ říká v rozsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz Libor Svoboda.
Demonstrace

K Hlávkově koleji přišli akademici i politici, pieta byla klidná

Před Hlávkovu kolej v Praze 2 dnes od rána přicházeli zástupci akademické obce, politici a lidé. K pamětním deskám položili květiny, svíčky nebo věnce. Připomněli si zejména tragické události z podzimu 1939, kdy okupanti při protinacistické demonstraci smrtelně zranili studenta Jana Opletala a pekařského učně Václava Sedláčka, uzavření vysokých škol a umučené a popravené studenty.
Demonstrace 17. listopadu 1989, Václavské náměstí

Česko si připomene 17. listopad. Den, který rozpoutal sametovou revoluci

Vzpomínkovou akcí konanou 17. listopadu 1989 na pražském Albertově, která se změnila v demonstraci, vyvrcholila vlna odporu Čechů proti komunistickému režimu. Následný brutální zásah proti demonstrantům na Národní třídě vedl ke generální stávce a pádu režimu. Připomeňte si s námi události 10 dní, které změnily Česko.
Markéta Vaňková

17. listopad vešel do dějin hned dvakrát. V Brně slaví politici i studenti

Kolem stovky lidí se dnes odpoledne sešlo v Brně u památníku tří odbojů, aby připomněli Den boje za svobodu a demokracii. Mezi nimi byli zástupci města, kraje, Senátu, Poslanecké sněmovny, soudů, městských částí i pamětníci. Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) zdůraznila, že 17. listopad vešel do dějin hned dvakrát, a to v roce 1939 a 1989.
Miloš Zeman

30. výročí sametu: Zeman se na veřejnosti neukáže. 17. listopad nebyl masakr, zopakoval

Prezident Miloš Zeman se letos nezúčastní veřejných připomínkových akcí k 30. výročí sametové revoluce, která vedla ke konci totalitního režimu v Československu. V rozhovoru na serveru Blesk.cz řekl, že si události listopadu 1989 opět připomene sám doma. Podle něj budou veřejně oslavovat především ti, kdo se protirežimních protestů před 30 lety neúčastnili.
Ilustrační foto

Název svátku 17. listopadu se doplní, rozhodl Senát. ODS marně protestovala

Den boje za svobodu a demokracii, který připadá na 17. listopadu, se bude opět připomínat i jako Mezinárodní den studentstva. Senát dnes schválil doplnění názvu tohoto svátku poslaneckou novelou, kterou nyní dostane k podpisu prezident. Proti byli zástupci ODS a pět členů senátorského klubu Starostů, kteří poukazovali na zneužívání studentského dne komunistickým režimem.
17. listopad se změnil v akci proti premiérovi Andreji Babišovi a prezidentovi Miloši Zemanovi

Sledovali jsme ŽIVĚ: 17. listopad se nesl v duchu demonstrací proti Babišovi a Zemanovi

Česká republika si dnes státním svátkem připomíná události, k nimž došlo 17. listopadu v letech 1939 a 1989. Nálada na Národní třídě dnes je velmi napjatá, lidé vypískali zástupce vlády a vyhodili květiny, které přinesli Andrej Babiš či Tomio Okamura. Organizátoři shromáždění museli přítomné vyzvat, aby květiny nevyhazovali a ponechali akci klidný průběh. Pietní akce přešly v odpolední demonstrace, na Staroměstském náměstí se sešly tisíce lidí.
17. listopad 2018

Politici a veřejnost si připomněli listopad 1939, zazněl husitský chorál

Uzavření vysokých škol nacistickými okupanty 17. listopadu 1939 a smrt studenta Jana Opletalova a dalších umučených a popravených studentů si dnes připomněli lidé u Hlávkovy koleje v Praze. Výročí událostí z roku 1939 o 50 let později stálo na začátku sametové revoluce. Setkání se zúčastnili politici, zástupci vysokých škol, studenti, akademické sféry i církví. Zazněly především apely na to, aby lidé nezapomínali na oběť studentů i na to, aby se jediný mezinárodní svátek s českými kořeny vrátil do českých kalendářů.
Demonstrace 17. listopadu 1989, Staroměstské náměstí Rozhovor

První 17. listopad zinscenovali nacisté, druhý StB? Česko může zažít další revoluce, říká historik

ROZHOVOR - Česká republika si dnes připomíná události, které se odehrály 17. listopadu v letech 1939 a 1989. Zatímco v prvním zmiňovaném roce chtěli nacisté české společnosti ukázat, že odpor je marný, o 50 let později začala jedna z největších revolucí v dějinách Česka a Československa. Co za oběma událostmi ale stálo? To prozradil v rozhovoru pro EuroZprávy.cz historik Ústavu pro studium totalitních režimu Matěj Bílý.
Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

Toxická ideologie? Pravdoláskaři a jejich odpůrci se střetli u Jílkové

Praha - V sobotu proběhnou oslavy výročí 17. listopadu, Dne boje za svobodu za svobodu a demokracii. Podařilo se nám během 29 let od Sametové revoluce dospět k těmto hodnotám a ekonomické prosperitě a vyrovnali jsme se s komunistickou minulostí? Zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí? Odpovědi na tyto otázky se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové pokusili Pavel Kováčík, předseda poslaneckého klubu KSČM, Daniel Herman, místopředseda KDU-ČSL, Ladislav Jakl, Institut Václava Klause, Pavel Fischer, předseda Senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, Miroslav Ševčík, docent ekonomie a proděkan Národohospodářské fakulty VŠE a Václav Němec, docent filozofie z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
V Praze vrcholí oslavy 17. listopadu Koncertem pro budoucnost na Václavském náměstí

OBRAZEM: Oslavy 17. listopadu jsou ve finále. Češi se sešli na Václavském náměstí

Praha - V závěru státního svátku se konal Koncert pro budoucnost. Přišel na něj i Michal Horáček, který se podivoval, že nemohl vystoupit stejně jako další prezidentští kandidáti Marek Hilšer, Pavel Fischer a Jiří Drahoš. Pořadatelé už dříve uvedli, že prezidentští kandidáti, které jako řečníky vybrali, "nejvíce ztělesňují hodnoty 17. listopadu".
Češi si připomínají 17. listopad na Národní třídě v Praze i na Albertově

ŽIVĚ: Oslavy vrcholí. Češi vypískali Okamuru i Babiše, zasahovala policie

Praha - Češi si dnes připomenou výročí událostí spojených se 17. listopadem. Hlavní město čekají pietní shromáždění, demonstrace pravicových i levicových extremistů i různé kulturní akce. Na akce svolané u příležitosti výročí událostí z listopadu 1939 a 1989 budou v hlavním městě dohlížet stovky policistů, pražským jednotkám vypomohou i další krajská ředitelství.
Češi si připomínají 17. listopad na Národní třídě v Praze i na Albertově

Česko si připomíná 17. listopadu, policie v Praze zadržela dva lidi

Praha - Češi si dnes připomínají výročí událostí spojených se 17. listopadem. Na Národní třídě v Praze se už od rána střídali politici, aby u památníku sametové revoluce položili květiny nebo zapálili svíčku. S hlasitým odporem protestujících se tam setkal předseda hnutí ANO Andrej Babiš, lidé pokřikovali i na předsedu hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamuru.

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 4 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

Andrej Babiš a Monika Babišová se po 30 letech oficiálně rozcházejí

Předseda hnutí ANO a někdejší premiér Andrej Babiš se rozchází se svou manželkou Monikou. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy