17. listopad vešel do dějin hned dvakrát. V Brně slaví politici i studenti

Kolem stovky lidí se dnes odpoledne sešlo v Brně u památníku tří odbojů, aby připomněli Den boje za svobodu a demokracii. Mezi nimi byli zástupci města, kraje, Senátu, Poslanecké sněmovny, soudů, městských částí i pamětníci. Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) zdůraznila, že 17. listopad vešel do dějin hned dvakrát, a to v roce 1939 a 1989.

"Před 80 lety se studenti nebáli manifestovat svůj odpor k rozpínajícímu se fašismu a na památku mrtvého kamaráda vyšli do ulic. Někteří za svoji statečnost zaplatili životem," řekla Markéta Vaňková.

Připomněla tak smrt studenta Jana Opletala, který přišel o život po protinacistické demonstraci v říjnu roku 1939. Situace vedla k dalším represím, zatýkání a popravám studentů a uzavření všech vysokých škol.

Podle Vaňkové nebyla krev studentů prolita nadarmo. "Jejich odkaz chtěli po půl století uctít jiní mladí lidé, kteří se také vydali do ulic. Protest vyústil v další dění, s nímž už si vládnoucí garnitura nedovedla poradit. Listopad 1989 nebyl jen dílem osobností, ale byl i o podpoře lidí na náměstích, v továrnách, nemocnicích, školách, úřadech nebo redakcích. Po tři desetiletí díky tomu žijeme v demokracii, míru a svobodě," řekla Vaňková.

Následovalo pokládání kytic, za Vaňkovou s jejími náměstky následoval hejtman Bohumil Šimek, senátor Jiří Dušek, několik poslanců a také zástupci městských částí, soudů, univerzit a rovněž veteráni a pamětníci. Zazněly i verše Jaroslava Seiferta a státní hymna v podání olomoucké vojenské hudby.

Studenti v Brně si dnes připomínají 30. výročí sametové revoluce a pád komunismu devítihodinovým festivalem nazvaným Brněnský sedmnáctý. Akce se zúčastnily tisíce lidí. Po koncertu, hymně i projevech řečníků zazněly zvony, které spustily kostely po celé republice. Poté lidé zvonili klíči a vydali se z náměstí na lampionový průvod ke Kounicovým kolejím a náměstí Míru.

Akce začala ve 13:00 a nabídla koncerty. Hlavní program přišel v 16:00, kdy zazněla státní hymna a vystoupili řečníci. Od 16:00 přestaly přes náměstí Svobody jezdit s ohledem na bezpečnost a plynulost provozu tramvaje. "Linky 4 a 9 budou do 21:30 jezdit odklonem přes Husovu ulici," řekla ČTK mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Do akce se zapojilo všech šest brněnských veřejných univerzit, a to Masarykova univerzita, Mendelova univerzita, Vysoké učení technické, Veterinární a farmaceutická univerzita, Janáčkova akademie múzických umění a Univerzita obrany. "Letos se nám při příležitosti 30. výročí podařilo udělat festival, který má pět scén. Na hlavním pódiu na náměstí Svobody vystoupí pět kapel, řečníci včetně rektorů všech univerzit, pamětníci z roku 1989 i současní studenti," uvedl Čaban, který je studentem Janáčkovy akademie múzických umění.

Na náměstí nechybějí stánky, které představují veřejnosti univerzity, ale také se tam prezentují neziskové organizace. V pasáži Alfa je přichystané hudební a divadelní vystoupení i slam poetry, tedy básnickozpívaný přednes. "V Kobližní ulici je přichystaný videomappnig a dvě scény máme v domě U Rudého vola a v Domě pánů z Lipé, kde promítáme dokumenty spojené s revolucí v roce 1989 nebo s Václavem Havlem," připomněl Čaban prvního českého prezidenta, který byl bojovníkem proti komunismu.

Lampionový průvod zamířil z náměstí Svobody k filozofické a právnické fakultě, zastaví se také u Kounicových kolejích, které v minulosti sloužily jako vězení a také k popravám, zakončení bude na náměstí Míru.

Primátorka Vaňková v proslovu připomněla, že dnes v barvách české trikolory na znamení výročí svítí hrad Špilberk, ale i divadla nebo fontána u Janáčkova divadla. Brno se totiž zapojilo do akce nazvané Díky, že můžem.

Hrad Špilberk září v barvách trikolory. #30letsvobody #listopad1989 #Brno pic.twitter.com/IRGN6ENUgA

— Aneta Beránková (@Berankova_CT) November 17, 2019

Významná místa v Evropě se nasvítí v různých datech vždy v barvě daného státu, který si právě připomíná vítězství nad totalitou. Do kampaně se zapojilo 30 evropských měst. V srpnu se barvy volily podle pobaltských zemí, v říjnu podle maďarských, nedávno se památky nasvítily v barvách Bulharska, nyní mají české barvy a v prosinci budou v barvách Rumunska.

Cílem festivalu je nejen pietní připomínka, ale i oslava, uvedl Čaban. "Letos jsme si říkali, že chceme demokracii nejen pietně připomínat, ale i slavit. Věříme, že se nám přes kulturní festival podaří rozšířit i povědomí o roce 1989 mezi mladými a lidmi všech věkových kategorií. Občas se studentům vytýká, že neví, co se v těch letech dělo, tak jim to chceme skrz tyto akce připomínat," dodal Čaban.

Související

Více souvisejících

Brno 17. listopad 17. listopad 1939 Markéta Vaňková (ODS Brno) Masarykova univerzita Brno studenti

Aktuálně se děje

před 42 minutami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 1 hodinou

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 7 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 7 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 9 hodinami

Rusko odpálilo mezikontinentální balistickou raketu. Poprvé v historii

Podle serveru CNN Rusko ve čtvrtek ráno podniklo útok na město Dnipro za použití mezikontinentální balistické rakety (ICBM). Útok zahrnoval také balistickou raketu X-47M2 Kinzhal a sedm řízených střel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy