17. listopad vešel do dějin hned dvakrát. V Brně slaví politici i studenti

Kolem stovky lidí se dnes odpoledne sešlo v Brně u památníku tří odbojů, aby připomněli Den boje za svobodu a demokracii. Mezi nimi byli zástupci města, kraje, Senátu, Poslanecké sněmovny, soudů, městských částí i pamětníci. Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) zdůraznila, že 17. listopad vešel do dějin hned dvakrát, a to v roce 1939 a 1989.

"Před 80 lety se studenti nebáli manifestovat svůj odpor k rozpínajícímu se fašismu a na památku mrtvého kamaráda vyšli do ulic. Někteří za svoji statečnost zaplatili životem," řekla Markéta Vaňková.

Připomněla tak smrt studenta Jana Opletala, který přišel o život po protinacistické demonstraci v říjnu roku 1939. Situace vedla k dalším represím, zatýkání a popravám studentů a uzavření všech vysokých škol.

Podle Vaňkové nebyla krev studentů prolita nadarmo. "Jejich odkaz chtěli po půl století uctít jiní mladí lidé, kteří se také vydali do ulic. Protest vyústil v další dění, s nímž už si vládnoucí garnitura nedovedla poradit. Listopad 1989 nebyl jen dílem osobností, ale byl i o podpoře lidí na náměstích, v továrnách, nemocnicích, školách, úřadech nebo redakcích. Po tři desetiletí díky tomu žijeme v demokracii, míru a svobodě," řekla Vaňková.

Následovalo pokládání kytic, za Vaňkovou s jejími náměstky následoval hejtman Bohumil Šimek, senátor Jiří Dušek, několik poslanců a také zástupci městských částí, soudů, univerzit a rovněž veteráni a pamětníci. Zazněly i verše Jaroslava Seiferta a státní hymna v podání olomoucké vojenské hudby.

Studenti v Brně si dnes připomínají 30. výročí sametové revoluce a pád komunismu devítihodinovým festivalem nazvaným Brněnský sedmnáctý. Akce se zúčastnily tisíce lidí. Po koncertu, hymně i projevech řečníků zazněly zvony, které spustily kostely po celé republice. Poté lidé zvonili klíči a vydali se z náměstí na lampionový průvod ke Kounicovým kolejím a náměstí Míru.

Akce začala ve 13:00 a nabídla koncerty. Hlavní program přišel v 16:00, kdy zazněla státní hymna a vystoupili řečníci. Od 16:00 přestaly přes náměstí Svobody jezdit s ohledem na bezpečnost a plynulost provozu tramvaje. "Linky 4 a 9 budou do 21:30 jezdit odklonem přes Husovu ulici," řekla ČTK mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Do akce se zapojilo všech šest brněnských veřejných univerzit, a to Masarykova univerzita, Mendelova univerzita, Vysoké učení technické, Veterinární a farmaceutická univerzita, Janáčkova akademie múzických umění a Univerzita obrany. "Letos se nám při příležitosti 30. výročí podařilo udělat festival, který má pět scén. Na hlavním pódiu na náměstí Svobody vystoupí pět kapel, řečníci včetně rektorů všech univerzit, pamětníci z roku 1989 i současní studenti," uvedl Čaban, který je studentem Janáčkovy akademie múzických umění.

Na náměstí nechybějí stánky, které představují veřejnosti univerzity, ale také se tam prezentují neziskové organizace. V pasáži Alfa je přichystané hudební a divadelní vystoupení i slam poetry, tedy básnickozpívaný přednes. "V Kobližní ulici je přichystaný videomappnig a dvě scény máme v domě U Rudého vola a v Domě pánů z Lipé, kde promítáme dokumenty spojené s revolucí v roce 1989 nebo s Václavem Havlem," připomněl Čaban prvního českého prezidenta, který byl bojovníkem proti komunismu.

Lampionový průvod zamířil z náměstí Svobody k filozofické a právnické fakultě, zastaví se také u Kounicových kolejích, které v minulosti sloužily jako vězení a také k popravám, zakončení bude na náměstí Míru.

Primátorka Vaňková v proslovu připomněla, že dnes v barvách české trikolory na znamení výročí svítí hrad Špilberk, ale i divadla nebo fontána u Janáčkova divadla. Brno se totiž zapojilo do akce nazvané Díky, že můžem.

Hrad Špilberk září v barvách trikolory. #30letsvobody #listopad1989 #Brno pic.twitter.com/IRGN6ENUgA

— Aneta Beránková (@Berankova_CT) November 17, 2019

Významná místa v Evropě se nasvítí v různých datech vždy v barvě daného státu, který si právě připomíná vítězství nad totalitou. Do kampaně se zapojilo 30 evropských měst. V srpnu se barvy volily podle pobaltských zemí, v říjnu podle maďarských, nedávno se památky nasvítily v barvách Bulharska, nyní mají české barvy a v prosinci budou v barvách Rumunska.

Cílem festivalu je nejen pietní připomínka, ale i oslava, uvedl Čaban. "Letos jsme si říkali, že chceme demokracii nejen pietně připomínat, ale i slavit. Věříme, že se nám přes kulturní festival podaří rozšířit i povědomí o roce 1989 mezi mladými a lidmi všech věkových kategorií. Občas se studentům vytýká, že neví, co se v těch letech dělo, tak jim to chceme skrz tyto akce připomínat," dodal Čaban.

Související

Více souvisejících

Brno 17. listopad 17. listopad 1939 Markéta Vaňková (ODS Brno) Masarykova univerzita Brno studenti

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

Počasí se mění a svět nic nedělá. První stát bude bojkotovat klimatickou konferenci COP29

Papua-Nová Guinea oznámila, že bude bojkotovat nadcházející klimatický summit OSN, dokud hlavní světoví znečišťovatelé nezačnou podnikat konkrétní kroky. Ministr zahraničí této ostrovní země Justin Tkatchenko označil účast své země na summitech COP za "plýtvání časem", protože podle něj zatím nedošlo k žádným skutečným změnám.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy