K Hlávkově koleji přišli akademici i politici, pieta byla klidná

Před Hlávkovu kolej v Praze 2 dnes od rána přicházeli zástupci akademické obce, politici a lidé. K pamětním deskám položili květiny, svíčky nebo věnce. Připomněli si zejména tragické události z podzimu 1939, kdy okupanti při protinacistické demonstraci smrtelně zranili studenta Jana Opletala a pekařského učně Václava Sedláčka, uzavření vysokých škol a umučené a popravené studenty.

Pieta byla letos poklidná, vzhledem k protikoronavirovým opatřením se letos nekoná každoroční pietní akt.

Okolo deváté hodiny přišli představitelé Hlávkovy nadace, následovali rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Rektor Zima ČTK řekl, že 17. listopad považuje za jeden z nejvýznamnějších dnů českých dějin. Připomněl jak rok 1939, tak i rok 1989, ve kterém události osobně prožil.

Vzpomínal například na to, jak studenti v roce 1989 informovali několik dnů občany celého Československa o tom, co se v Praze dělo. Historickou paralelu dnes vidí v tom, že občanská společnost je teď opět aktivní. "Projevilo se to třeba solidaritou letos na jaře šitím roušek a podobně," řekl. Poté odešel do Žitné ulice k pamětní desce Jana Opletala a Václava Sedláčka.

Rektor @unikarlova @profZima právě položil věnec u pietní desky v Žitné ulici. Vzpomínka dnes patří také Janu Opletalovi a Václavu Sedláčkovi, kteří zahynuli v roce 1939. pic.twitter.com/dPblg7CH1m

— Univerzita Karlova (@UniKarlova) November 17, 2020

Před Hlávkovu kolej přišli také někteří politici. Z Národní třídy se tam přesunula ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), po ní dorazil i předseda SPD Tomio Okamura, ale také zástupci Senátu - místopředseda Jiří Růžička (TOP 09) a Jiří Drahoš (za STAN). Drahoš v roušce novinářům řekl, že zejména události roku 1939 je důležité mladé generaci připomínat. O demokracii a svobodu nemá obavu, ale je třeba být stále ve střehu. Kytici půjde Drahoš položit i na Národní třídu. Z ministerstva obrany přišel před Hlávkovu kolej náměstek Vladimír Müller.

Studenti roku 1939 a studenti roku 1989 patří mezi ty, kterým má být vzdána nejhlubší chvála a úcta. Listopadové události roku 1939 si připomněli před budovou Hlávkovy koleje v Praze místopředsedové @ruzickavsenatu, @JiriOberfalzer a šéf školského výboru @jiridrahos1. pic.twitter.com/ImVq2t1OPZ

— Senát Parlamentu ČR (@SenatCZ) November 17, 2020

Piety se dnes zúčastnil i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Médiím řekl, že by lidé neměli zapomínat na to, že svoboda není samozřejmost. Také uvedl, že by lidé měli sobě i svým dětem připomenout události let 1939 a 1989 a symbolicky poděkovat lidem, kteří se zasloužili o návrat svobody a demokracie, ale i těm, kteří v současnosti bojují o životy druhých během epidemie.

Za KSČM pak krátce po jedenácté na pietní místo před Hlávkovu kolej dorazili mimo jiné i první místopředseda KSČM Petr Šimůnek a předsedkyně krajského výboru strany Marta Semelová.

Z dalších organizací a institucí dnes před kolejí položili věnce a květiny například také zástupci Kanceláře prezidenta republiky, města Prahy, ministerstva školství či Československé obce legionářské.

Související

Více souvisejících

17. listopad Jiří Drahoš Tomáš Zima akademie věd Praha 17. listopad 1939 Jiří Růžička (senátor) 17. listopad 1989

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku

Deset členských zemí Evropské unie, mezi nimiž nechybí Česká republika a Polsko, předložilo návrh nového sankčního balíčku proti Rusku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy