ODS dochází trpělivost. Vadí jí délka přípravy zákonů zdravotní reformy

Praha - Zdlouhavost předkládání návrhů zákonů souvisejících s připravovanou zdravotní reformou vadí ODS. Není žádný důvod, aby zákony připravené před lety exministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem (ODS) nebyly dosud předložené, řekl na středeční schůzi výboru pro zdravotnictví poslanec Boris Šťastný (ODS).

Diskuse o údajné zdlouhavosti předkládání některých norem se ve sněmovním výboru rozhořela při informaci náměstka ministra zdravotnictví pro legislativu a právo Martina Plíška o průběhu předkládání zákonů souvisejících se zdravotní reformou.

"V tuto chvíli je před projednáváním v legislativní radě vlády novela zákona o zdravotním pojištění. Ta například zvyšuje poplatek za hospitalizaci na 100 korun a zavádí regulační poplatek 30 korun za recept," uvedl ve středu Plíšek.

Dalším předkládaným zákonem podle něj bude norma o vzdělávání lékařských povolání, která usnadní dotace na rezidenční místa, sníží administrativní zátěž a zruší uzavírání stabilizačních dohod s rezidenty.

Ministerstvo v nejbližších měsících předloží i zákon o zdravotních službách a jejich poskytování. Ten má upravit nejen práva pacientů, ale zavede i jasná práva a povinnosti poskytovatelů zdravotní péče.

"Do poloviny roku předložíme také navazující zákon o specifických zdravotních službách, který ošetřuje specifické zákroky, jako je například změna pohlaví. Do stejného data bude připravený i zákon o zdravotní službě stanovující dojezdovou dobu na 10 až 20 minut," přiblížil náměstek ministra zdravotnictví a dodal: "V listopadu předložíme zcela nový zákon o cenách léčiv a na prosinec plánujeme předložení věcného záměru o univerzitních nemocnicích."

Po představení plánů ministerstva si vzal slovo předseda výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný, kterému se informace náměstka Plíška nelíbily. "Pane náměstku, mně už dochází trpělivost. Nevidím žádný důvod, proč zákony, které již sepsala vláda před pěti lety, stále nejsou předloženy. Není proč čekat, například se zákony o specifických zdravotních službách či o záchrance až do června," prohlásil Šťastný.

V normách podle jeho slov stačí udělat několik málo změn, jinak jsou připravené v paragrafovaném znění: "Stejně tak nechápu, co je potřeba do prosince připravovat na zákonu o univerzitních nemocnicích. Stačí vyměnit pouhou jedinou větu a zákon je hotov."

Slova Borise Šťastného podpořil i jeho stranický kolega Marek Šnajdr.

Náměstek Plíšek se bránil nařčení, že by ministerstvo předložení zákonů záměrně brzdilo či zdržovalo. "Důvod, proč předkládáme zákony právě takto, je ten, že jsme o nich vedli diskusi a podrobovali je analýze. I z minulosti známe, že po nástupu nové vlády musí proběhnout také nové připomínkovací řízení. Nejde tedy o žádné brzdění," vysvětlil a dodal, že ministerstvo postupuje podle plánu schváleného jednomyslně vládou.

S poslancem Šťastným nesouhlasila ani místopředsedkyně výboru pro zdravotnictví Soňa Marková (KSČM), podle níž je jedině dobře, že se na návrzích zákonů ještě pracuje: "To jsme snad všichni chtěli. Ty předchozí zákony předložené exministrem Julínkem byly špatné."

Ministerstvo zdravotnictví má již i výhled na rok 2012, v něm chce předložit například nové zákony o veřejném zdravotním pojištění a o zdravotních pojišťovnách.

Související

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

Více souvisejících

ODS

Aktuálně se děje

před 58 minutami

Petr Pavel

Prezident Pavel na žádost Fialy odvolal Bartoše

Prezident Petr Pavel vyhověl návrhu premiéra Petra Fialy na odvolání předsedy strany Piráti Ivana Bartoše z funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Koaliční strana TOP 09 má zájem o Ministerstvo zahraničních věcí, uvedl server idnes.cz.

před 2 hodinami

Česká pirátská strana, ilustrační foto

Piráti schválili jasnou většinou odchod z vlády

Piráti podpořili odstoupení strany od koaliční smlouvy z důvodu podstatného porušení smluvních podmínek premiérem Petrem Fialou. Pro bylo 709 z 894 členů Pirátů, kteří se zúčastnili internetového hlasování. Podporu návrhu tak vyjádřilo 79,3 procent hlasujících. Pirátští ministři Jan Lipavský a Michal Šalomoun podají demisi v úterý 1. října.

před 3 hodinami

Antony Blinken

Svět je bezpečnější po smrti vůdce Hizballáhu Nasralláha, prohlásil Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí uvedl, že svět je nyní bezpečnější po zabití vůdce libanonského militantního hnutí Hizballáh, Hasana Nasralláha, izraelskými silami. Nasralláha označil za "brutálního teroristu" a zdůraznil, že nejlepší cestou k dosažení stability na Blízkém východě je diplomacie. 

před 5 hodinami

Jens Stoltenberg

Stoltenberg: NATO by se nemělo nechat zastrašit Putinem

Členské státy NATO by se neměly nechat zastrašit hrozbami ruského prezidenta Vladimira Putina o použití jaderných zbraní a měly by nadále poskytovat vojenskou podporu Ukrajině, prohlásil v pondělí odcházející generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Budete toho litovat, vyhrožuje Írán Izraeli

Teherán zareaguje na každý z "zločinů" Izraele, oznámilo v pondělí íránské ministerstvo zahraničních věcí v reakci na zabití vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha a zástupce velitele íránských Revolučních gard Abbáse Nilforušana. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO bude mít novou základnu ve Finsku. Založí ji vedle hranic s Ruskem

Ve Finsku příští rok vznikne nové severoevropské velitelství pozemních sil Severoatlantické aliance. Podle sdělení různých zdrojů z finské armády bude fungovat pod velením švédských důstojníků a vyšle Rusku „jednoznačný signál“. Velitelství se bude nacházet necelých sto kilometrů od rusko-finské hranice.

před 10 hodinami

Ministerstvo obrany

Obrana neopravila nedostatky z dřívějších kontrol NKÚ. Může za to covid a nedostatek financí, reaguje resort

Kontroloři NKÚ se vrátili ke čtyřem předcházejícím kontrolám v resortu Ministerstva obrany (MO) a zkoumali, jak ministerstvo tehdy zjištěné nedostatky napravilo. Kontroloři zjistili, že z 11 vybraných opatření nebyla čtyři splněna vůbec a další dvě jen částečně. Ministerstvo např. dosud nezavedlo systém objednání a distribuce výstroje, který by zjednodušil a urychlil její výdej pro všechny příslušníky armády; nenakoupilo ani dostatečnou zásobu některých druhů výstroje. Dále neplnilo stanovenou provozuschopnost tanků a nezajistilo přiměřenou zásobu náhradních dílů pro jejich opravy. Obnova a modernizace vojenských areálů neprobíhá podle plánů a hrozí, že MO nestihne vybudovat zázemí pro nakupovanou vojenskou techniku.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper

Drony jsou mnohem starší, než vůbec tušíme. Jejich potenciál jsme ale stále nevyčerpali

V armádách na celém světě jsou dynamicky rozvíjeny a využívány drony, které šetří lidskou sílu a náklady na vojenské operace. Masivně byly použity i během konfliktu na Ukrajině oběma stranami. Zvláště Ukrajina se přitom snaží jejich schopnosti dále vylepšovat, protože je to pro ni v této fázi konfliktu maximálně výhodné. Kde se však drony vůbec vzaly a za jakých okolností a s jakými výsledky byly v minulosti využívány?

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

MZV: Ukrajina nesmí dopadnout jako Československo po podepsání Mnichovské dohody

Mnichovská dohoda je ukázkovým příkladem, jak pokusy o ustupování agresorovi v zájmu zachování míru nepřinesly kýžený výsledek. Naopak vedly k největšímu válečnému konfliktu 20. století. Na výročí jejího podpisu to uvedl vedoucí oddělení pro zahraniční spolupráci na českém ministerstvu zahraničí Ivan Dubovický. 

před 15 hodinami

včera

včera

včera

Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku

Od 1. října se upravuje jen jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nově bude pro předčasný důchod nutné získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru přitom mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy