Věci veřejné rozhodnou, zda podpoří Nečasovu vládu

Praha - Poslanecký klub Věcí veřejných ve středu na svém jednání rozhodne, zda podpoří v pátečním hlasování o důvěře kabinet premiéra Petra Nečase (ODS). Ve hře je také varianta volného hlasování.

Věci veřejné mají po odchodu svých členů k platformě vicepremiérky Karolíny Peake dvanáct poslanců – Kateřinu Klasnovou, Radka Johna, Josefa Dobeše, Janu Drastichovou, Milana Šťovíčka, Otto Chaloupku, Miroslava Petráně, Jiřího Štětinu, Josefa Novotného st., Petra Skokana, Davida Kádnera a Michala Babáka. Tři z nich – Šťovíček, Petráň a Chaloupka už deklarovali, že budou hlasovat pro zachování vlády. Chaloupka navíc nevyloučil, že klub VV v budoucnosti opustí.Naopak předsedkyně poslaneckého klubu Klasnová a bývalý ministr školství Dobeš Mediafaxu potvrdili, že se jim představa hlasování pro vládu, která se opírá o hlasy přeběhlíků kolem Peake, nelíbí."Já budu hlasovat proti vládě. Musel jsem vyřešit dilema, jestli je lepší vláda postavená na přeběhlících a je to legalizování přeběhlíků, nebo se budeme bát, že nám přijde levice sociální demokracie s komunisty, když padne vláda. Já se přiznám, že já dospěl k tomu, že se stejně levice dřív nebo později k vládě dostane. Je to pro mě čistší než zvednout ruku pro přeběhlíky," řekl Mediafaxu Dobeš.Předseda strany Radek John kvůli rozdílnosti názorů uvnitř poslaneckého klubu nevyloučil, že hlasování možná strana ponechá volné. Každý poslanec by se tak sám mohl rozhodnout, zda svůj hlas vládě Petra Nečase (ODS) i po rozpadu koalice s VV dá.Poslanecký klub Věcí veřejných oslabila svým odchodem a následným přetažením některých poslanců na svou stranu Peake minulý týden. Celkem za ní oficiálně odešlo sedm poslanců z VV a další dva ministři – ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský a ministr dopravy Pavel Dobeš. Peake své odloučení od Věcí veřejných zdůvodnila tím, že chce podporovat vládu a dělat transparentní politiku. Zareagovala tak poté, když grémium Věcí veřejných vyzvalo stranické ministry k podání demisí.Koalice ODS, TOP 09 a VV skončila v úterý. Premiér musí proto požádat sněmovnu o důvěru znovu v pátek.

Související

Vít Bárta /VV/, předseda strany

Exministr Vít Bárta nedostane od státu odškodnění 20 milionů. Nárok je promlčený, řekl soud

Nejvyšší soud odmítl dovolání bývalého ministra dopravy Víta Bárty, který žádal od státu 20 milionů korun jako náhradu nemajetkové újmy za trestní stíhání. Bárta čelil obžalobě z toho, že dal úplatek dvěma stranickým kolegům, justice mu však vinu neprokázala. O nároku bývalého šéfa strany Věci veřejné rozhodl pražský soud loni pravomocně tak, že je promlčený.

Více souvisejících

Věci veřejné

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy