Rath ve vazbě nelení: Chce, aby se vězni měli lépe, než obyčejní lidé

Praha - Poslanec David Rath, který je v litoměřické věznici ve vazbě kvůli obvinění z korupce, sepsal novelu zákona, jež má ulevit odsouzeným. O novele zákona mluvil Rath už několik týdnů a zabývat se jím bude v Poslanecké sněmovně podvýbor pro vězeňství, ve čtvrtek o tom informuje denik Insider.

Většina paragrafů novely předložené poslancem Davidem Rathem upravuje podmínky pro odsouzené, ne pro vazebně stíhané. Poslanec v ní například navrhuje, aby byla odsouzeným vybrána věznice, která je nejblíže místu jejich trvalého pobytu. Také by chtěl, aby si odsouzený mohl za své peníze objednat ve vězení mimořádnou stravu.David Rath také chce prosadit, aby věznice zajistily sprchování teplou vodou minimálně pětkrát týdně nebo aby mohli odsouzení denně volat s blízkými. V dalším bodě novely zase poslanec píše, že by se věznicích měly zřídit prodejny, kde by si odsouzený mohl minimálně dvakrát týdně nakoupit. Odsouzení by podle novely měli mít možnost ve vězení také nosit vlastní oděv."Vazbě by navíc prospěla kategorizace vězněných. Je zde 20 až 30 procent lidí, pro které by bylo možno vazbu provést domácím vězením. Já jsem střežen úplně stejně jako několikanásobný vrah." píše poslanec.Poslanci posoudí v pátek druhou policejní žádost o vydání poslance a exhejtmana Davida Ratha k trestnímu stíhání. Zákonodárce vinu popírá, přesto ale o vydání sám požádal na pondělním jednání sněmovního mandátového a imunitního výboru, který jeho stíhání dolní komoře doporučil.Bývalý sociální demokrat Rath už je od poloviny května ve vazbě ve věznici v Litoměřicích kvůli obvinění v souvislosti s podezřením z korupce u opravy buštěhradského zámku. Už před prázdninami byl poslanec vydán ke stíhání kvůli korupci při rekonstrukci zámku v Buštěhradě. Středočeský exhejtman se kvůli obviněním vzdal stranických i regionálních funkcí, poslancem ale zůstal.

Související

Státní zástupce Petr Jirát

Rath lhal. Žalobci se mu nemusí omlouvat, rozhodl nově soud

Středočeské krajské státní zastupitelství se nemusí omlouvat Davidu Rathovi za mediální výrok, že bývalý hejtman ve své korupční kauze lhal. Dnes o tom pravomocně rozhodl odvolací soud. Zároveň vrátil k novému projednání další část Rathovy žaloby na ochranu osobnosti. Někdejší politik měl totiž podle soudců správně zažalovat ministerstvo spravedlnosti, nikoliv státní zastupitelství.
David Rath

Soud nepromine Rathovi zbytek peněžitého trestu

Krajský soud v Praze nevyhověl žádosti bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha, aby mu prominul druhou část desetimilionového peněžitého trestu. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí soudu Hana Černá.

Více souvisejících

Kauza: Rath

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy