Kauza Rath: Salačová porušila slib! Dál dělá veřejné zakázky

Praha - Podnikatelka Ivana Salačová, která je obviněná v kauze Rath, si při posledním výslechu vystavila jízdenku zpět do vazby. Vyšetřovatelům prozradila, že svoji stavební firmu přepsala na syna, díky čemuž se i nadále účastní veřejných zakázek, informuje v pondělí server Lidovky.cz.

Když opouštěla vazbu, slíbila ale, že dá od nich ruce pryč. Salačovou policie stíhá kvůli předraženým zakázkám na opravu zámku v Buštěhradu a úplatky kolem rekonstrukce gymnázia v Hostivici. Obou se účastnila její stavební firma Fisa. Jak informoval server Lidovky.cz, krátce po propuštění z vazby ji podnikatelka přejmenovala na Jipe a svůj podíl přepsala na syna."Fisa byla mediálně profláknutá a neměla jsem z toho dobrý pocit," vysvětlila Salačová při výslechu, jehož přepis má server Lidovky.cz k dispozici. V zápětí vyšetřovatelům bezelstně přiznala, že přepsání podílu na syna Josefa bylo jen zastíracím manévrem. "Protože jsem při propuštění dala slib, že nebudu dělat další veřejné zakázky, a protože ta společnost musí do veřejných zakázek, tak statutárním orgánem se stal můj syn Josef," odzbrojila Salačová vyšetřovatele. "Dělá váš syn ve společnosti Jipe nějakou konkrétní činnost?" zeptal se vyslýchající. "Konkrétně ne," odpověděla podle serveru Salačová. Ta v Jipe dále pracuje jako obchodní ředitelka.Firma Salačové se aktuálně uchází o veřejnou zakázku Vodáren Kladno na stavbu kanalizace a vodovodu na kladenské Dříni. "Já akorát, protože to znám, tak pomáhám s těmi kvalifikačními předpoklady," ujišťovala Salačová. K účtům firmy prý přístup nemá.Z vazby podnikatelku propustili koncem června, s vyšetřovateli totiž začala spolupracovat a částečně doznala vinu. Dozorující státní zástupce Petr Jirát by měl rozhodnout, zda se stane tzv. spolupracující obviněnou. V takovém případě by jí soud mohl uložit trest pod spodní hranicí trestní sazby, která se v případě Salačové pohybuje od 5 do 10 let.

Související

Státní zástupce Petr Jirát

Rath lhal. Žalobci se mu nemusí omlouvat, rozhodl nově soud

Středočeské krajské státní zastupitelství se nemusí omlouvat Davidu Rathovi za mediální výrok, že bývalý hejtman ve své korupční kauze lhal. Dnes o tom pravomocně rozhodl odvolací soud. Zároveň vrátil k novému projednání další část Rathovy žaloby na ochranu osobnosti. Někdejší politik měl totiž podle soudců správně zažalovat ministerstvo spravedlnosti, nikoliv státní zastupitelství.
David Rath

Soud nepromine Rathovi zbytek peněžitého trestu

Krajský soud v Praze nevyhověl žádosti bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha, aby mu prominul druhou část desetimilionového peněžitého trestu. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí soudu Hana Černá.

Více souvisejících

Kauza: Rath

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy