SMLOUVA START: Podpis přinese Praze prestiž, soudí Hamáček

Praha - Smlouvu o jaderném odzbrojení START podepíší americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv ve čtvrtek v Praze. Jedná se událost, která českému hlavnímu městu přinese velkou prestiž, řekl Mediafaxu v úterý šéf sněmovního zahraničního výboru Jan Hamáček (ČSSD).

"Díky pražskému projevu Baracka Obamy a podpisu smlouvy v Praze se začíná celý proces jaderného odzbrojování nazývat pražský proces. Jedná se o velice prestižní záležitost," upozornil Hamáček.

"Domnívám se, že je dobře, že se prezident Obama vrací do Prahy po roce od svého historického projevu o své vizi o celosvětovém jaderném odzbrojení. Může nás těšit, že se Praha může stát jedním ze symbolů procesu jaderného odzbrojování," dodal Hulinský.

Hamáček oceňuje také samotnou dohodu o jaderném odzbrojení. "Je to první krok k redukci zbraní hromadného ničení. Určitě jde o dobrý začátek," míní poslanec.

Šéf sněmovního zahraničního výboru neuznává námitky některých expertů, že se jedná o smlouvu, která nemá až takový význam vzhledem k tomu, že se k ní nepřipojují další jaderné mocnosti. "Smlouvu podepisují dva státy, které dohromady vlastní 90 procent jaderných hlavic na planetě," zdůraznil.

"Je zřejmé, že cesta ke změně uvažování o potřebnosti, respektive prospěšnosti jaderných zbraní v případě dalších jaderných mocností, jakými jsou například Izrael, Pákistán nebo Indie, bude ještě velmi komplikovaná," míní Hulinský.

Hulinský je přesvědčen, že za 16 měsíců, co je americký prezident ve funkci, prokázal schopnost více přizpůsobit americkou politiku realitám současného světa, kde vedle USA působí stále aktivněji i další světové mocnosti. Obamovi se podle něj podařilo změnit názor na USA jako na unipolární mocnost jednající pouze ve svém zájmu bez ohledu na ostatní, který byl rozšířen v době působení jeho prezidentského předchůdce.

Rusko se podle Hulinského snaží v posledních letech vrátit na mezinárodní scénu jako vlivný bezpečnostní aktér. "Zájmy Ruska jsou ovšem v řadě případů odlišné od zájmů NATO, EU nebo Spojených států, což v řadě případů vyvolává konfliktní situace. Pohled Ruska na Západ je někdy ale ještě stále poplatný době studené války, což se pak odráží i do jeho bezpečnostní politiky," uvedl.

Nová smlouva o omezení strategických zbraní nahradí předchozí dohodu z počátku 90. let. Oba státy zavazuje k tomu, aby do sedmi let omezily počet jaderných hlavic o třetinu. Snižuje také počet nosičů jaderných zbraní - mezikontinentálních balistických raket, balistických střel vypouštěných z ponorek a těžkých bombardérů.

Související

Čínská armáda, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 

Více souvisejících

Jaderné zbraně Barack Obama Dmitrij Medveděv

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Zítko už není ve vazbě. Soud s ním ale pokračuje

Dezinformátor Pavel Zítko, který čelí obžalobě ze šíření poplašné zprávy, byl v pátek propuštěn z vazební věznice v Litoměřicích, kde byl od srpna, kdy jej českým kolegům předala slovenská policie. Informovala o tom ČTK. U chomutovského okresního soudu zároveň pokračovalo hlavní líčení v jeho případu. 

před 2 hodinami

Čínská armáda, ilustrační fotografie.

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 

před 3 hodinami

Mount Everest

Největší záhada Everestu ožívá. Povedl se velký objev

Sto let letos uběhlo od největší záhady kolem nejvyšší hory světa Mount Everest. Dodnes totiž není jasné, zdali ji už v roce 1924 nezdolali dva britští horolezci. Nyní se týmu dokumentaristů povedl velký objev, když byly nalezeny lidské ostatky, které zřejmě paní druhému ze ztracených horolezců. 

před 4 hodinami

Kometa, ilustrační foto

Jak vidět kometu na obloze? Astronomové radí, co (ne)dělat

Milovníkům astronomie začalo asi nejvíce vzrušující období během letošního října. Na obloze se totiž objeví kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), která bude podle Astronomického ústavu AV ČR nejzajímavějším objektem na říjnové obloze. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

Donald Trump

Letadla i vojáci. Trumpa bude před volbami hlídat armáda

Volební tým bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, kandidáta Republikánské strany v nadcházejících prezidentských volbách, požádal o poskytnutí vojenských letadel a vozidel pro zvýšení bezpečnosti během posledních týdnů kampaně. 

včera

včera

Zbraně Hizballáhu

Hizballáh má nové velení. Chystá se na specifický druh války

Hnutí Hizballáh, podporované Íránem, se podle informací dvou anonymních zdrojů připravuje na dlouhou opotřebovací válku na jihu Libanonu a má nové velení. Navzdory izraelským útokům si stále uchovává značné zásoby zbraní, včetně přesných raket, které dosud nepoužilo, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Andrej Babiš

Z podnikatelů populisty: Babiš a Trump jsou v podstatě totéž

Může být velký podnikatel dobrý politik? Záleží na mnoha faktorech, osobnosti jako Donald Trump nebo Andrej Babiš ale ukázaly, že jim jde hlavní o vlastní image (a profit). Hranice mezi politikem-podnikatelem takového formátu a populistou je velice tenká a oba muži ji zdárně překročili.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko zahájilo ofenzívu v Kurské oblasti. Ukrajinské jednotky jsou v nebezpečí

Ruská vojska tento týden zaznamenala postup v Kurské oblasti na západě země, kde obsadila dvě obce, které předtím kontrolovaly ukrajinské síly. O událostech informovalo ruské ministerstvo obrany. Podle serveru Meduza, který působí z lotyšského exilu, zahájila ruská vojska novou ofenzívu na několika frontových úsecích v této oblasti.

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin nastínil svou vizi ideálního světa

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal s íránským prezidentem Masoudem Pezeškijánem v hlavním městě Turkmenistánu, Ašchabadu, během regionálního summitu. Šlo o jejich první setkání, při kterém diskutovali o bilaterálních vztazích a situaci na Blízkém východě.

včera

včera

Rusko decimuje ukrajinské přístavy. Útočí na jeden za druhým

Rusko za poslední tři měsíce provedlo téměř 60 útoků na ukrajinskou přístavní infrastrukturu, přičemž při nich zahynulo 79 civilistů. O těchto útocích informoval místopředseda ukrajinské vlády Olexij Kuleba s tím, že jejich intenzita stále narůstá. Cílem ruských útoků je podle Kuleby zejména oslabení exportního potenciálu Ukrajiny a záměrné vyvolání potravinové krize v částech světa, které jsou závislé na ukrajinských dodávkách obilí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy