Írán za dodávku raket do Ruska zaplatí. Evropská unie plánuje sankce

Evropská unie plánuje uvalit nové sankce na Írán kvůli dodávkám balistických raket Rusku, které jsou pravděpodobně využívány ve válce na Ukrajině. Tento krok má být schválen v pondělí na zasedání ministrů zahraničních věcí EU v Lucemburku.  

Írán odmítá obvinění ze strany západních spojenců Ukrajiny, včetně Spojených států, a popírá, že by poskytoval Rusku bojové drony. Nicméně EU v září odsoudila přesun íránských balistických raket do Ruska a označila jej za „přímou hrozbu pro evropskou bezpečnost“ a za eskalaci předchozích dodávek munice a dronů.

Chystané sankce mají cílit na jednotlivce a organizace zapojené do íránských balistických a bezpilotních programů. Jména osob a subjektů, které sankce postihnou, zůstávají zatím utajena, aby se zabránilo přesunu aktiv před jejich zmrazením.

Jedním z možných cílů sankcí je íránská letecká společnost Iran Air, proti které již pracují na opatřeních Německo a Francie. Kromě toho se ministři zaměří také na osoby obviněné z destabilizace demokracie a bezpečnosti v Moldavsku.

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha bude na jednání připojen prostřednictvím videohovoru, zatímco britský ministr zahraničí David Lammy se schůzky zúčastní osobně. 

Sankce jsou ekonomické, politické nebo jiné restriktivní opatření, která se uvalují na jednotlivce, organizace nebo státy s cílem změnit jejich chování či politiku. Sankce jsou nástrojem mezinárodní diplomacie a mohou být uvaleny jednotlivými státy, mezinárodními organizacemi, jako je Evropská unie (EU), Organizace spojených národů (OSN), nebo i skupinami států.

Sankce mají za cíl donutit zemi nebo organizaci k určité změně chování bez použití přímé vojenské síly. Zamezují ekonomickému růstu postižené země, omezují její schopnost financovat své aktivity, nebo vytvářejí tlak na vládnoucí elitu, aby přehodnotila své politické směřování.

Například ekonomické sankce mohou vést k inflaci, zvyšování cen základních potravin a nedostatku některých zboží, což může vyvolat sociální nespokojenost a tlak na vládu, aby změnila svou politiku. Sankce zaměřené na konkrétní osoby, jako jsou zmrazení bankovních účtů, zase přímo zasahují finanční zájmy vládnoucích elit. 

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Írán

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami

Ekonomická situace v USA se v poslední době nevyvíjí příznivě. Spotřebitelská důvěra klesá, zadlužení domácností narůstá a lidé stále více zvažují své výdaje v obavách o budoucnost. Rostoucí inflace a vysoké úrokové sazby zvyšují zranitelnost spotřebitelů, a právě v této chvíli přichází další faktor, který může ekonomiku dále zatížit – rozsáhlé celní tarify.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dmitrij Medveděv

Západ trpí duševní poruchou. Musíme ho vyléčit jadernými zbraněmi, navrhuje Medveděv

Rétorika ruských představitelů se nadále vyostřuje. Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady a jeden z nejbližších spojenců prezidenta Vladimira Putina, zveřejnil na sociální síti Telegram příspěvek, ve kterém přirovnává moderní ruské zbraně k „sedativům“ a „neuroleptikům“ určeným k potlačení takzvané západní rusofobie.

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Plán na návrat Ruska na olympijské hry vyvolal na Ukrajině vlnu pobouření

Ukrajinská vláda ostře kritizovala slova budoucí prezidentky Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Kirsty Coventryové, která naznačila možnost návratu ruských sportovců na olympijské hry. Rusko bylo z účasti na hrách pod svou vlajkou vyloučeno poté, co v únoru 2022 zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, což MOV považoval za porušení svých pravidel.

před 9 hodinami

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům se chystá na možnost, že Trump nedodrží slib o ukončení války na Ukrajině

Vysoce postavení představitelé administrativy prezidenta USA Donalda Trumpa se v posledních dnech zabývali rostoucí pravděpodobností, že Spojené státy nebudou schopny v příštích měsících dosáhnout mírové dohody na Ukrajině. Podle informací dvou amerických úředníků Bílý dům nyní připravuje nové strategie, jak vyvinout tlak jak na Kyjev, tak na Moskvu, aby konflikt ukončily.

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Zemědělství, ilustrační fotografie

Přízrak covidu je zpět. Úřady zavádí opatření proti slintavce a kulhavce

Státní veterinární správa (SVS) dnes oznámila další zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Nová opatření přicházejí v reakci na pokračující šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku, kde bylo v posledních dnech potvrzeno již několik ohnisek.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Zemřel populární herec Alois Švehlík

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 85 let zemřel legendární herec Alois Švehlík. Informovalo o tom Národní divadlo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy