Írán za dodávku raket do Ruska zaplatí. Evropská unie plánuje sankce

Evropská unie plánuje uvalit nové sankce na Írán kvůli dodávkám balistických raket Rusku, které jsou pravděpodobně využívány ve válce na Ukrajině. Tento krok má být schválen v pondělí na zasedání ministrů zahraničních věcí EU v Lucemburku.  

Írán odmítá obvinění ze strany západních spojenců Ukrajiny, včetně Spojených států, a popírá, že by poskytoval Rusku bojové drony. Nicméně EU v září odsoudila přesun íránských balistických raket do Ruska a označila jej za „přímou hrozbu pro evropskou bezpečnost“ a za eskalaci předchozích dodávek munice a dronů.

Chystané sankce mají cílit na jednotlivce a organizace zapojené do íránských balistických a bezpilotních programů. Jména osob a subjektů, které sankce postihnou, zůstávají zatím utajena, aby se zabránilo přesunu aktiv před jejich zmrazením.

Jedním z možných cílů sankcí je íránská letecká společnost Iran Air, proti které již pracují na opatřeních Německo a Francie. Kromě toho se ministři zaměří také na osoby obviněné z destabilizace demokracie a bezpečnosti v Moldavsku.

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha bude na jednání připojen prostřednictvím videohovoru, zatímco britský ministr zahraničí David Lammy se schůzky zúčastní osobně. 

Sankce jsou ekonomické, politické nebo jiné restriktivní opatření, která se uvalují na jednotlivce, organizace nebo státy s cílem změnit jejich chování či politiku. Sankce jsou nástrojem mezinárodní diplomacie a mohou být uvaleny jednotlivými státy, mezinárodními organizacemi, jako je Evropská unie (EU), Organizace spojených národů (OSN), nebo i skupinami států.

Sankce mají za cíl donutit zemi nebo organizaci k určité změně chování bez použití přímé vojenské síly. Zamezují ekonomickému růstu postižené země, omezují její schopnost financovat své aktivity, nebo vytvářejí tlak na vládnoucí elitu, aby přehodnotila své politické směřování.

Například ekonomické sankce mohou vést k inflaci, zvyšování cen základních potravin a nedostatku některých zboží, což může vyvolat sociální nespokojenost a tlak na vládu, aby změnila svou politiku. Sankce zaměřené na konkrétní osoby, jako jsou zmrazení bankovních účtů, zase přímo zasahují finanční zájmy vládnoucích elit. 

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Írán

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 55 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty

Jak se lídři z celého světa scházejí na dvou významných summitech v Jižní Americe, nad jednáními visí nejistota způsobená možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu. Mnoho zemí přemýšlí, co jeho politika „America First“ může znamenat pro globální ekonomiku a probíhající konflikty v Evropě a na Blízkém východě, uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy