Může být velký podnikatel dobrý politik? Záleží na mnoha faktorech, osobnosti jako Donald Trump nebo Andrej Babiš ale ukázaly, že jim jde hlavní o vlastní image (a profit). Hranice mezi politikem-podnikatelem takového formátu a populistou je velice tenká a oba muži ji zdárně překročili.
V tomto textu nejde o drobné podnikatele, kteří si za poslední roky prošli velice těžkým obdobím a do politiky by teoreticky mohli mluvit velmi dobře, protože chápou, jaké to je mít paralyzovaný a napůl zkrachovalý podnik. Řeč je o lidech jako Donald Trump, který si díky svému bohatství postavil luxusní mrakodrap přímo na Manhattanu a udělal z něj sídlo společnosti The Trump Organization.
Nebo pokud se chceme bavit o České republice, můžeme připomenout Andreje Babiše, jeho Agrofert a obrovské mediální impérium. Nutno podotknou, že Babiš i Trump jsou podobně bohatí – zatímco český politik má majetek v hodnotě zhruba 3,5 miliard dolarů, ten Trumpův dosahuje ještě o půl miliardy výš.
Tito dva lidé vedli své země několik let. Jenže oproti Trumpovi vedl Babiš ještě relativně slušnou politiku. Jeho vláda se normálně účastnila dění v Evropské unii a musela zvládnout extrémně náročné období covidové pandemie. Oba muži jsou poměrně odlišní i charakterově. Respektive to může být důsledkem toho, jakým zemím vládli.
Zatímco Babiš vládl relativně drobné České republice, která na mezinárodní scéně nemá to nejdůležitější slovo, Trump ovládal Bílý dům – a jeho zahraniční politiku, kterou v podstatě zdevastoval.
U obou je možné pozorovat, že se k moci chtějí vrátit. Trump z postu šéfa Bílého domu odstoupil v roce 2021 a od té doby čelil několika obžalobám. Teď se do politiky vrátil plnou silou a opět kandiduje na post jednoho z nejmocnějších lidí planety.
Babiš rovněž odstoupil v roce 2021 a od té doby se také ucházel o post prezidenta – což mají oba muži společné, jako mnoho dalších věcí. Uchýlil se do opozice a tvrdě kritizuje současnou vládní koalici, stejně jako Trump kritizuje administrativu Joea Bidena.
Podle všeho se Babišovi podaří vrátit do čela České republiky – pokud vládní koalice nějakým zázrakem nezlepší svou politiku (a komunikaci především) a nezačne ovládat předvolební průzkumy.
Babiš a Trump mají společný styl vedení politiky – ale řeč bude spíše o jejich rétorice. Když Babiš schvaloval Green Deal, přiletěl pak domů a před občany promluvil o vítězství. Teď opakovaně proklamuje, že Green Deal je prostě „zelené šílenství“.
Trump dlouhodobě plánuje vést část svého byznysu v Číně, před domácím publikem prodává de facto obchodní válku proti Pekingu. Rovněž tvrdil, že má „nulové investice v Rusku“, sám ale lpěl na ruských zákaznících, přičemž jeho syn Donald Trump Jr. prohlásil, že „k nám (do Trumpova podnikatelského impéria) z Ruska teče hodně peněz“.
Oba muži vedou svou „siláckou“ politiku tím způsobem, že se spoléhají na důvěru lidí v jejich slova. A lidé – jim věří. Nezáleží na tom, jestli na mezinárodní scéně řeknou „bílá“ a doma „černá“, protože jim tyto proměny rétoriky podle situace vycházejí. Jde o čistý odvar populismu, který dovedl český i americký lid k tomu, aby si zvolil oligarchu jako svého lídra.
A tento populismus USA a Českem nekončí – ba naopak, bují po celém západním světě. Podobný styl politiky vedou premiéři Maďarska a Slovenska, Viktor Orbán a Robert Fico. Není proto divu, že si Trump už několikrát našel čas pro to, aby Orbána pochválil za jeho politiku. A trio Babiš, Orbán a Fico se při setkání jeví jako nejlepší kamarádi ze zadních lavic na základní škole.
Mezi populisty existuje unikátní spojení, které nemá nikdo jiný. Dokážou se tvářit jako nejlepší přátelé i těch nejhorších zločinců – jako to ukázal Trump při setkáních s ruským lídrem Vladimirem Putinem a severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Na půdě Evropské unie pak přednášejí o tom, jak jim záleží na Evropě. A před domácím publikem pronesou pár slov o „zlém“ Bruselu, což přináší důležitá procenta navíc.
V případech Trumpa a Babiše je označení politik-podnikatel sice na místě, ale hrubě nepřesné. Jde o klasické populisty, kteří udělají cokoliv proto, aby získali moc a profit – a co je nejhorší, nijak se tím netají. Jejich ústa říkají věci, co ruce nedělají. A ruce dělají to, co ústa zapomínají říkat.
Nejlepší pro takové lidi je, když se jejich snaha protlačit se na nejmocnější pozice v zemi prolne s nějakou krizí – ať už je ekonomická, sociální nebo bezpečnostní. Podařilo se to Babišovi i Trumpovi, a možná se jim to v roce 2025 podaří znovu. Nastává však otázka – co bude s Českou republikou a Spojenými státy poté, co se oba muži ujmou moci napodruhé a budou pokračovat v tom, co začali – a co nedokončili?
19. prosince 2024 15:10
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
Související
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů
komentář , Andrej Babiš , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
před 2 hodinami
Česko si připomíná oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
před 3 hodinami
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
před 4 hodinami
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
před 5 hodinami
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
včera
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
včera
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
včera
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
včera
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
včera
Rusko nesmí vyhrát. Budu jednat s Putinem, prohlásil Scholz
včera
USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa
včera
Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik
včera
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
včera
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
včera
Zemřela zpěvačka Helena Zeťová
včera
Ukrajině se nedaří, Evropa bez USA válku nevyřeší, prohlásil Orbán a zablokoval protiruské sankce
včera
Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum
včera
Rusko zaútočilo na Kyjev. Odveta za útok na chemický závod, vzkazuje Moskva
včera
Karel III. stále nemá vyhráno. Palác odhalil, jak bude pokračovat boj s rakovinou
Dvě velké rány letos postihly britskou královskou rodinu, když byla diagnostikována rakovina králi Karlovi III. i princezně Kate. Zatímco manželka následníka trůnu již v září ukončila chemoterapii, léčba panovníka pokračuje. A podle nejnovějších informací bude pokračovat i v příštím roce.
Zdroj: Lucie Podzimková