KOMENTÁŘ | Z podnikatelů populisty: Babiš a Trump jsou v podstatě totéž

Může být velký podnikatel dobrý politik? Záleží na mnoha faktorech, osobnosti jako Donald Trump nebo Andrej Babiš ale ukázaly, že jim jde hlavní o vlastní image (a profit). Hranice mezi politikem-podnikatelem takového formátu a populistou je velice tenká a oba muži ji zdárně překročili.

V tomto textu nejde o drobné podnikatele, kteří si za poslední roky prošli velice těžkým obdobím a do politiky by teoreticky mohli mluvit velmi dobře, protože chápou, jaké to je mít paralyzovaný a napůl zkrachovalý podnik. Řeč je o lidech jako Donald Trump, který si díky svému bohatství postavil luxusní mrakodrap přímo na Manhattanu a udělal z něj sídlo společnosti The Trump Organization.

Nebo pokud se chceme bavit o České republice, můžeme připomenout Andreje Babiše, jeho Agrofert a obrovské mediální impérium. Nutno podotknou, že Babiš i Trump jsou podobně bohatí – zatímco český politik má majetek v hodnotě zhruba 3,5 miliard dolarů, ten Trumpův dosahuje ještě o půl miliardy výš.

Tito dva lidé vedli své země několik let. Jenže oproti Trumpovi vedl Babiš ještě relativně slušnou politiku. Jeho vláda se normálně účastnila dění v Evropské unii a musela zvládnout extrémně náročné období covidové pandemie. Oba muži jsou poměrně odlišní i charakterově. Respektive to může být důsledkem toho, jakým zemím vládli.

Zatímco Babiš vládl relativně drobné České republice, která na mezinárodní scéně nemá to nejdůležitější slovo, Trump ovládal Bílý dům – a jeho zahraniční politiku, kterou v podstatě zdevastoval.

U obou je možné pozorovat, že se k moci chtějí vrátit. Trump z postu šéfa Bílého domu odstoupil v roce 2021 a od té doby čelil několika obžalobám. Teď se do politiky vrátil plnou silou a opět kandiduje na post jednoho z nejmocnějších lidí planety.

Babiš rovněž odstoupil v roce 2021 a od té doby se také ucházel o post prezidenta – což mají oba muži společné, jako mnoho dalších věcí. Uchýlil se do opozice a tvrdě kritizuje současnou vládní koalici, stejně jako Trump kritizuje administrativu Joea Bidena.

Podle všeho se Babišovi podaří vrátit do čela České republiky – pokud vládní koalice nějakým zázrakem nezlepší svou politiku (a komunikaci především) a nezačne ovládat předvolební průzkumy.

Babiš a Trump mají společný styl vedení politiky – ale řeč bude spíše o jejich rétorice. Když Babiš schvaloval Green Deal, přiletěl pak domů a před občany promluvil o vítězství. Teď opakovaně proklamuje, že Green Deal je prostě „zelené šílenství“.

Trump dlouhodobě plánuje vést část svého byznysu v Číně, před domácím publikem prodává de facto obchodní válku proti Pekingu. Rovněž tvrdil, že má „nulové investice v Rusku“, sám ale lpěl na ruských zákaznících, přičemž jeho syn Donald Trump Jr. prohlásil, že „k nám (do Trumpova podnikatelského impéria) z Ruska teče hodně peněz“.

Oba muži vedou svou „siláckou“ politiku tím způsobem, že se spoléhají na důvěru lidí v jejich slova. A lidé – jim věří. Nezáleží na tom, jestli na mezinárodní scéně řeknou „bílá“ a doma „černá“, protože jim tyto proměny rétoriky podle situace vycházejí. Jde o čistý odvar populismu, který dovedl český i americký lid k tomu, aby si zvolil oligarchu jako svého lídra.

A tento populismus USA a Českem nekončí – ba naopak, bují po celém západním světě. Podobný styl politiky vedou premiéři Maďarska a Slovenska, Viktor Orbán a Robert Fico. Není proto divu, že si Trump už několikrát našel čas pro to, aby Orbána pochválil za jeho politiku. A trio Babiš, Orbán a Fico se při setkání jeví jako nejlepší kamarádi ze zadních lavic na základní škole.

Mezi populisty existuje unikátní spojení, které nemá nikdo jiný. Dokážou se tvářit jako nejlepší přátelé i těch nejhorších zločinců – jako to ukázal Trump při setkáních s ruským lídrem Vladimirem Putinem a severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Na půdě Evropské unie pak přednášejí o tom, jak jim záleží na Evropě. A před domácím publikem pronesou pár slov o „zlém“ Bruselu, což přináší důležitá procenta navíc.

V případech Trumpa a Babiše je označení politik-podnikatel sice na místě, ale hrubě nepřesné. Jde o klasické populisty, kteří udělají cokoliv proto, aby získali moc a profit – a co je nejhorší, nijak se tím netají. Jejich ústa říkají věci, co ruce nedělají. A ruce dělají to, co ústa zapomínají říkat.

Nejlepší pro takové lidi je, když se jejich snaha protlačit se na nejmocnější pozice v zemi prolne s nějakou krizí – ať už je ekonomická, sociální nebo bezpečnostní. Podařilo se to Babišovi i Trumpovi, a možná se jim to v roce 2025 podaří znovu. Nastává však otázka – co bude s Českou republikou a Spojenými státy poté, co se oba muži ujmou moci napodruhé a budou pokračovat v tom, co začali – a co nedokončili?

Související

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie. Komentář

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.
Robert Fico Komentář

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo

Návštěva Roberta Fica na oslavách 80. výročí konce druhé světové války v Moskvě je víc než jen diplomatickou nepřesností – je to otevřený odklon od prozápadních hodnot, na nichž stát před třiceti lety vystavěl svou současnou identitu. Fico svým činem napsal nadpis nad novou kapitolou slovenské zahraniční politiky, kterou by však mnozí občané i experti nejraději vyškrtli.

Více souvisejících

komentář Andrej Babiš Donald Trump

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Ruská měna, rubl

Co se stovkami ruských miliard? Rodí se nový plán

Velká Británie usiluje o převedení téměř 200 miliard eur ve zmrazených ruských aktivech, které jsou aktuálně uloženy v Belgii, do zvláštního investičního fondu. Podle informací serveru Politico by tento krok dal Londýnu větší vliv na to, jak s těmito prostředky naložit, a zároveň by mohl posílit mezinárodní roli premiéra Keira Starmera jako prostředníka mezi Evropou a Spojenými státy.

před 1 hodinou

OSN

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN

Spojené státy by se na Organizaci spojených národů neměly dívat jako na charitativní projekt, ale jako na instituci, která přináší konkrétní výhody – prohlásil v úterý technologický vyslanec OSN Amandeep Singh Gill na konferenci Politico AI & Tech Summit v Soulu.

před 1 hodinou

MS v hokeji

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík

Čeští fanoušci byli jistě rádi za předvedenou hru a výkon svěřenců kouče Radima Rulíka v duelu s domácím Dánskem, které bylo nakonec poraženo s přehledem vysoko 7:2. Jedinou kaňkou vydařeného pondělního večera však byla informace, kterou po zápase potvrdil samotný trenér. Do dalšího průběhu mistrovství světa totiž už nenastoupí útočník Jáchym Kondelík, který v nedělním duelu s Norskem utrpěl zlomeninu ruky a čeká ho tak operace.

před 1 hodinou

MS v hokeji

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce

I v úterý svými dalšími čtyřmi zápasy pokračuje mistrovství světa v hokeji. V odpoledním bloku se jednak ve Stockholmu střetli Slovinci s Lotyšemi, v Herningu pak Němci s Nory. Prvně zmiňovaný zápas nabídl divoký průběh zápasu, ve kterém se marně snažili Slovinci o první výhru na tomto turnaji. Ve druhém zmiňovaném duelu pak Němci – stejně jako Češi – poznali tvrdost Norů, nakonec je Němci také porazili a to s větším přehledem, než v případě Čechů. 

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump opět zahýbal ekonomikou. Chce mít ceny léků jako zbytek světa

Prezident Donald Trump využil svých exekutivních pravomocí a nařídil plošné snížení cen léků na předpis ve Spojených státech. Cílem je srovnat ceny s ostatními vyspělými zeměmi. Tento krok okamžitě způsobil výkyvy na burzách – akcie farmaceutických společností nejprve prudce oslabily, později se ale zotavily kvůli pochybnostem o skutečném rozsahu reformy.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka

Koalice Spolu zahájila v Praze politickou kampaň, která je podle jejích slov vůbec největší roadshow v historii České republiky. Pod názvem „Teď jde o všechno“ plánují lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL během šesti týdnů navštívit více než dvě stovky měst a obcí po celé republice, kde chtějí diskutovat s voliči o budoucnosti země a přesvědčit je o pokračování v aktuálním vládním kurzu.

před 4 hodinami

Hans Petter Midttun

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ

V souvislosti s možným setkáním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského vůdce Vladimira Putina v Istanbulu oslovily EuroZprávy.cz norského bezpečnostního experta Hanse Petera Midttuna. Ten upozornil, že trvalý mír na Ukrajině nebude možný bez přítomnosti západních sil. Zároveň však zdůraznil, že tato přítomnost rozhodně není jistá. „Nikdo neočekává, že Rusko bude dohodu o příměří dlouhodobě dodržovat, a nikdo nechce být chycen v křížové palbě, až začne další útok,“ připustil.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů

Prezident Donald Trump přetváří globální strategii Spojených států s důrazem na kontrolu pěti klíčových námořních průlivů, které ovládají světový obchod. Jeho nedávné kroky k zajištění amerického přístupu do Suezského a Panamského průplavu, stejně jako vojenská kampaň proti Húsíjům v Rudém moři, jsou podle něj součástí širší geopolitické vize: zajistit americkou dominanci na klíčových mořských trasách dříve, než je ovládne Čína.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc

Izrael čelí vážnému obvinění ze strany šéfa Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), Philippa Lazzariniho, který v rozhovoru pro BBC označil zadržování potravinové a humanitární pomoci v Gaze za „válečnou zbraň“. Podle něj je systematické odepírání základních životních potřeb civilnímu obyvatelstvu nejen morálně nepřijatelné, ale může být klasifikováno i jako válečný zločin.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.

před 11 hodinami

Donald Trump (21. února 2025).

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že uvažuje o cestě do Turecka, kde by se ve čtvrtek 15. května mohlo uskutečnit historické setkání mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Zvažuji cestu do Istanbulu. Pokud uvidím, že se věci mohou skutečně posunout, je možné, že tam poletím. Věřím, že oba lídři budou na místě,“ uvedl Trump.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy