Izraelská armáda likviduje další vůdce Hizballáhu. Velitel Safá je v kritickém stavu

Při čtvrtečním izraelském náletu na centrum Bejrútu utrpěl vážné zranění velitel proiránského militantního hnutí Hizballáh Wafík Safá. Jeho stav je kritický, uvedla televize Sky News Arabia s odvoláním na nejmenované zdroje. Informaci zatím nikdo další nepotvrdil. Zprávu zveřejnil také deník Times of Israel.

Wafík Safá působí jako styčný důstojník Hizballáhu a velí jednotce, která koordinuje spolupráci s libanonskými bezpečnostními složkami. Jeho funkce zahrnuje jak politické, tak vojenské aspekty, což podle agentury Reuters naznačuje, že pokus o jeho odstranění je součástí širší izraelské strategie likvidace vedoucích představitelů Hizballáhu.

Izraelská armáda během posledních týdnů zlikvidovala několik významných členů hnutí, včetně jeho vůdce Hasana Nasralláha. Safá je jedním z mála zbývajících členů úzkého vedení, kteří se snaží hnutí konsolidovat.

Izraelský útok se tentokrát nezaměřil na tradiční baštu Hizballáhu na jižním předměstí Bejrútu, ale na samotné centrum města, což je neobvyklé. Armáda před útokem nevydala příkaz k evakuaci civilního obyvatelstva. Nálet si vyžádal 22 obětí a více než 100 zraněných.

Izraelská armáda v pondělí provedla nálet na libanonskou metropoli Bejrút, během něhož zabila Suhajla Husajna Husajního, šéfa logistického velitelství proiránského militantního hnutí Hizballáh. Informaci potvrdila izraelská armáda v úterý prostřednictvím prohlášení citovaného agenturou Reuters.

Ministr obrany Joav Gallant následně uvedl, že vysoký představitel Hizballáhu Hášim Safí ad-Dín, který byl ve frontě nahradit vůdce teroristické skupiny Hasana Nasralláha, byl pravděpodobně také zabit při náletu v Bejrútu. 

Podle Izraele měl Husajní na starosti logistiku Hizballáhu a rozpočtování jednotlivých jednotek. Byl také členem Rady džihádu, což je nejvyšší vojenský orgán této militantní skupiny. Husajní sehrál klíčovou roli při přesunu zbraní mezi Iránem a Hizballáhem a byl zodpovědný za distribuci moderních zbraní mezi jednotky Hizballáhu, přičemž dohlížel na jejich přepravu a přidělování.

Izraelská armáda dále uvedla, že byl odpovědný za rozpočtování a logistické řízení nejcitlivějších projektů Hizballáhu, včetně vojenských plánů a speciálních operací, jako je koordinace teroristických útoků proti Izraeli z Libanonu a Sýrie. Velitelství, kterému Husajní velel, se rovněž zaměřuje na vývoj přesně naváděných střel a jejich uvedení do výroby.

„Hizballáh je organizace bez vůdce, Nasralláh byl odstraněn, jeho náhrada byla pravděpodobně také odstraněna. To má dramatický vliv na vše, co se děje. Není tu nikdo, kdo by rozhodoval, nikdo by neměl jednat,“ řekl podle serveru Times of Israel Gallant během návštěvy Severního velení IDF a dodává, že palebné schopnosti Hizballáhu také utrpěly těžký úder.

V úterý dopoledne přesto Hizballáh vypálil ve dvou útocích směrem na izraelské město Haifa více než 100 raket, což je podle listu Times of Israel nejsilnější palba na toto pobřežní město od začátku eskalace mezi Hizballáhem a Libanonem. Izraelská armáda původně informovala, že Hizballáh vypustil přibližně 85 projektilů, z nichž většinu se podařilo sestřelit pomocí protivzdušné obrany.

Po přibližně půlhodině se v Haifě a okolních městech znovu rozezněly sirény, a podle izraelské armády Hizballáh vypálil dalších 20 raket. Proiránské hnutí se vzápětí přihlásilo k odpovědnosti za "velkou raketovou salvu" na Haifu a její severní předměstí.

Útok způsobil zranění 70leté ženy, kterou zasáhl šrapnel, a podle izraelských médií byly poškozeny také některé budovy, celkový rozsah škod je však stále prověřován.

Izraelská armáda krátce poté uvedla, že znovu podnikla nálety na jižní bejrútské předměstí Dáhíja, které je považováno za baštu Hizballáhu. Podle předchozích zpráv libanonských médií provedly izraelské síly v noci na úterý nejméně deset takových náletů na tuto oblast.

Hizballáh zahájil útok na Haifu přibližně ve stejnou dobu, kdy jeho úřadující vůdce šejk Naím Kásim oznámil podporu politickým snahám o uzavření příměří s Izraelem ze strany předsedy libanonského parlamentu Nabí Barrího. Zároveň však pohrozil, že jednotky Hizballáhu rozšíří svou raketovou palbu hlouběji do vnitrozemí Izraele, což by vedlo k dalšímu vysídlení izraelských civilistů ze severu.

Související

Paul Salem Rozhovor

Trumpova blízkovýchodní politika očima experta: Priorita bude jinde, říká Salem pro EZ

Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute, v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak nový americký prezident Donald Trump bude přistupovat k Blízkému východu. Podle něj lze počítat s tím, že se USA v regionu za jeho vlády budou zapojovat. „Nepopsal bych Trumpa jako izolacionistu, chce dominantní Ameriku. Tu, která se zapojuje a vítězí,“ říká. 

Více souvisejících

Hizballáh libanon Izraelská armáda

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy