Izraelská armáda likviduje další vůdce Hizballáhu. Velitel Safá je v kritickém stavu

Při čtvrtečním izraelském náletu na centrum Bejrútu utrpěl vážné zranění velitel proiránského militantního hnutí Hizballáh Wafík Safá. Jeho stav je kritický, uvedla televize Sky News Arabia s odvoláním na nejmenované zdroje. Informaci zatím nikdo další nepotvrdil. Zprávu zveřejnil také deník Times of Israel.

Wafík Safá působí jako styčný důstojník Hizballáhu a velí jednotce, která koordinuje spolupráci s libanonskými bezpečnostními složkami. Jeho funkce zahrnuje jak politické, tak vojenské aspekty, což podle agentury Reuters naznačuje, že pokus o jeho odstranění je součástí širší izraelské strategie likvidace vedoucích představitelů Hizballáhu.

Izraelská armáda během posledních týdnů zlikvidovala několik významných členů hnutí, včetně jeho vůdce Hasana Nasralláha. Safá je jedním z mála zbývajících členů úzkého vedení, kteří se snaží hnutí konsolidovat.

Izraelský útok se tentokrát nezaměřil na tradiční baštu Hizballáhu na jižním předměstí Bejrútu, ale na samotné centrum města, což je neobvyklé. Armáda před útokem nevydala příkaz k evakuaci civilního obyvatelstva. Nálet si vyžádal 22 obětí a více než 100 zraněných.

Izraelská armáda v pondělí provedla nálet na libanonskou metropoli Bejrút, během něhož zabila Suhajla Husajna Husajního, šéfa logistického velitelství proiránského militantního hnutí Hizballáh. Informaci potvrdila izraelská armáda v úterý prostřednictvím prohlášení citovaného agenturou Reuters.

Ministr obrany Joav Gallant následně uvedl, že vysoký představitel Hizballáhu Hášim Safí ad-Dín, který byl ve frontě nahradit vůdce teroristické skupiny Hasana Nasralláha, byl pravděpodobně také zabit při náletu v Bejrútu. 

Podle Izraele měl Husajní na starosti logistiku Hizballáhu a rozpočtování jednotlivých jednotek. Byl také členem Rady džihádu, což je nejvyšší vojenský orgán této militantní skupiny. Husajní sehrál klíčovou roli při přesunu zbraní mezi Iránem a Hizballáhem a byl zodpovědný za distribuci moderních zbraní mezi jednotky Hizballáhu, přičemž dohlížel na jejich přepravu a přidělování.

Izraelská armáda dále uvedla, že byl odpovědný za rozpočtování a logistické řízení nejcitlivějších projektů Hizballáhu, včetně vojenských plánů a speciálních operací, jako je koordinace teroristických útoků proti Izraeli z Libanonu a Sýrie. Velitelství, kterému Husajní velel, se rovněž zaměřuje na vývoj přesně naváděných střel a jejich uvedení do výroby.

„Hizballáh je organizace bez vůdce, Nasralláh byl odstraněn, jeho náhrada byla pravděpodobně také odstraněna. To má dramatický vliv na vše, co se děje. Není tu nikdo, kdo by rozhodoval, nikdo by neměl jednat,“ řekl podle serveru Times of Israel Gallant během návštěvy Severního velení IDF a dodává, že palebné schopnosti Hizballáhu také utrpěly těžký úder.

V úterý dopoledne přesto Hizballáh vypálil ve dvou útocích směrem na izraelské město Haifa více než 100 raket, což je podle listu Times of Israel nejsilnější palba na toto pobřežní město od začátku eskalace mezi Hizballáhem a Libanonem. Izraelská armáda původně informovala, že Hizballáh vypustil přibližně 85 projektilů, z nichž většinu se podařilo sestřelit pomocí protivzdušné obrany.

Po přibližně půlhodině se v Haifě a okolních městech znovu rozezněly sirény, a podle izraelské armády Hizballáh vypálil dalších 20 raket. Proiránské hnutí se vzápětí přihlásilo k odpovědnosti za "velkou raketovou salvu" na Haifu a její severní předměstí.

Útok způsobil zranění 70leté ženy, kterou zasáhl šrapnel, a podle izraelských médií byly poškozeny také některé budovy, celkový rozsah škod je však stále prověřován.

Izraelská armáda krátce poté uvedla, že znovu podnikla nálety na jižní bejrútské předměstí Dáhíja, které je považováno za baštu Hizballáhu. Podle předchozích zpráv libanonských médií provedly izraelské síly v noci na úterý nejméně deset takových náletů na tuto oblast.

Hizballáh zahájil útok na Haifu přibližně ve stejnou dobu, kdy jeho úřadující vůdce šejk Naím Kásim oznámil podporu politickým snahám o uzavření příměří s Izraelem ze strany předsedy libanonského parlamentu Nabí Barrího. Zároveň však pohrozil, že jednotky Hizballáhu rozšíří svou raketovou palbu hlouběji do vnitrozemí Izraele, což by vedlo k dalšímu vysídlení izraelských civilistů ze severu.

Související

Donald Trump

Výsledky voleb v USA okomentoval i Hizballáh

Militantní hnutí Hizballáh, které je silně podporováno Íránem a dlouhodobě se angažuje v konfliktu proti Izraeli, a to především na libanonské hranici, neočekává od nového prezidenta USA žádnou změnu.

Více souvisejících

Hizballáh libanon Izraelská armáda

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců

Během uplynulých tří dekád zcela zmizelo na území Tádžikistánu více než 1000 ledovců. V praxi tak dokládají, jak rychle se naše planeta otepluje.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy