Armáda by měla mít větší jistotu financování, shodli se politici

Armáda by měla dostávat peníze podle stabilního víceletého plánu a na obranu by měla Česká republika vydávat dvě procenta svého HDP. Shodla se na tom dnes většina zástupců politických stran při debatě, kterou dnes uspořádala Hospodářská komora ČR.

Jana Černochová (ODS)

Rozpočet ministerstva obrany by příští rok měl být 92,02 miliardy korun, v roce 2023 pak 99,9 miliardy korun a v roce 2024 by měl vzrůst na 109,5 miliardy korun, čímž by se výdaje na obranu českého státu dostaly na asi 1,6 procenta HDP. Česko se při tom zavázalo, že v té době již bude vydávat na svou obranu dvě procenta HDP.

Hospodářská komora dnes apelovala, aby Česko svůj dvouprocentní závazek dodrželo. Vyslovila se také pro tzv. víceletý rozpočtový rámec ministerstva obrany, který by umožnil efektivní plánování klíčových projektů. Podle bývalého náměstka ministra obrany Daniela Koštovala je současný jednoletý rozpočtový systém značně nevyhovující, protože obranné projekty jsou často plánované na několik let a armáda tak potřebuje vědět, kolik peněz jaký rok dostane. Právě tyto rozpočtové plány se často mění, kvůli čemuž musí ministerstvo upravovat plánované zakázky.

Podle prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého jsou výdaje na obranu dlouhodobě nízké a postrádají předvídatelnost. "Klíčové projekty ministerstva obrany, mezi které spadá výstavba obranných jednotek, rozvoj vojenských schopností nebo vyzbrojovací projekty, jsou přitom střednědobého až dlouhodobého charakteru," poznamenal.

Pro stabilnější financování armády se během dnešní debaty vyslovila i většina diskutujících. Předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) připomněla svůj návrh, aby bylo dosažení dvouprocentních výdajů do roku 2025 uzákoněno. Její kolega z koalice Spolu Jan Bartošek (KDU-ČSL) podobný zákon označil za "naprostou nutnost". Poukázal na dlouhodobou podfinancovanost armády.

Víceletý finanční rámec podpořil také Jan Lipavský (Piráti). Podle poslance Radovana Vícha (SPD) by měla armáda dostávat tolik peněz, kolik odpovídá vysoutěženým velkým projektům, v některých letech by to mohlo být pod dvěma procenty, v jiných naopak nad nimi.

Současný systém by naopak neměnil komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. Zástupce sociální demokracie Jan Birke řekl, že dvouprocentní závazek by znamenal navýšení rozpočtu o asi 60 miliard korun a že tolik peněz v rozpočtu není a pochybuje, že i bude. Zpochybnil také schopnost ministerstva v současné době peníze utratit.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) označil růst rozpočtu a směřování ke dvěma procentům za důležité. Nedosažení dvouprocentního slibu v roce 2024 ho mrzí, označil to ale za současnou realitu.

Hospodářská komora v tiskové zprávě zároveň však kritizuje ministerstvo obrany, že v tendrech nedostatečně využívá kvalitu a schopnosti českého zbrojního průmyslu.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Sněmovna schvalování novely o zákonném rámci učitelských platů nedokončila

17.09.2021 14:32 Sněmovna ani na poslední plánované předvolební schůzi nedokončila schvalování zákona o učitelích,…

V kauze Čapí hnízdo policie doplnila vyšetřování podle pokynů žalobce

17.09.2021 13:36 Aktualizováno V kauze Čapí hnízdo, ve které je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana…

Poslanci jednají o odvolání Lipovské. Volnému se to nelíbí

17.09.2021 13:24 Aktualizováno Poslanci se začali zabývat návrhem svého volebního výboru na odvolání radní Hany Lipovské z Rady…

Kulhánek povede českou delegaci na Valné shromáždění OSN

17.09.2021 12:20 Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku…

Související:

Právě se děje

reklama