Autistka Greta Thunbergová? Psychiatr Radkin Honzák důrazně promluvil

Známý český psychiatr Radkin Honzák se zastal mladé švédské aktivistky Grety Thunbergové. Poukazuje například na to, že i když má autista problémy s rozpoznáváním pocitů i jiných lidí, přesto má ale jiné důležité přednosti.

Přidejte svůj názor 204 komentářů

Honzák, Radkin
doporučujeme

Kritici mladé švédské aktivistky často zdůrazňují, že šestnáctiletá Greta je autistka. Podle Honzáka to ale nemusí být tak špatné. „Autista sice nepozná, zda člověk, s nímž právě teď mluví, je veselý nebo smutný, ale na druhé straně projde kolem parníku a doma umí nakreslit jeho vnitřní uspořádání. Těch kreseb jsem viděl mnoho a skutečně odpovídaly technickým nákresům,“ zdůrazňuje na svém blogu na serveru Aktuálně.cz lékař.

Podle něj se dokonce nabízí otázka, nakolik nejrůznější proroci a věštci byli autisté nezatížení současně panujícími předsudky. Zdůrazňuje také, že dítě nezná pocit vděčnosti, protože přichází do světa, který je a bere ten svět jako samozřejmost.„Reflexe chyb je mnohem víc věcí umění, než věcí praktické politiky, protože v politice jde o moc a tam se nesluší ukazovat na chyby, na nichž jsme se podíleli. Je třeba ukazovat na chyby těch druhých, ale celý systém en bloc reflektován není. Teprve Návštěva staré dámy nám na jevišti předvede zrůdnost konzumentského stylu. Stojí za vidění a Dagmar Havlová je tam ještě lepší, než byla jako kostelnička nebo jako královna Kristýna,“ pokračuje Honzák.

I proto nechápe, proč by fakt, že mladá aktivistka není jako ostatní, měl být nutně na škodu. „Gretu osočilo několik odborníků i laiků, že je autistka a že je hysterická. A co když – jako autistka – vidí budoucnost lépe než psychopati, kteří nám hlásají neskonalou prosperitu?“ zajímá českého psychiatra.

Loading...
Vstupte do diskuze (204)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slavný hudebník prozradil, co by v Česku udělal s komunisty. Nebude se jim…

19.11.2019 11:04 Frontman kapely Lucie David Koller se netají svou nelibostí ke komunistům. Prozradil dokonce, jak…

Éra nadávání na politiku končí? Šéf ODS Fiala ocenil novou výzvu Milionu…

19.11.2019 10:43 Předseda ODS Petr Fiala ocenil, že na sobotní demonstraci na pražské Letné zazněly výzvy k zapojení…

Podezřelé zakázky pro Bulovku? Exposlanec ODS Šnajdr nepůjde do vazby

19.11.2019 09:47 Státní zástupce nebude navrhovat vazbu pro bývalého poslance ODS Marka Šnajdra a další čtyři…

Babiš se ztrapnil před celým národem? Vůbec nevěděl, co se za komunistů…

19.11.2019 09:31 Premiér Andrej Babiš přiznal, že nevěděl, že před listopadem 1989 potřebovali lidé k tomu, aby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama