Babiš chce jednat se Zemanem o daňovém balíčku

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) chtějí s prezidentem Milošem Zemanem jednat o daňovém balíčku. Babiš to řekl novinářům na tiskové konferenci v Bruselu. Prezidentovi chce vysvětlit okolnosti jeho schvalování.

Miloš Zeman jedná s Andrejem Babišem
doporučujeme

Schůzka se podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka uskuteční v úterý na Pražském hradě. Zeman avizoval, že pokud by se sněmovní návrh nezměnil, je připraven jej vetovat. Senát ve čtvrtek normu s úpravami vrátil do Sněmovny. Babiš schválení senátory uvítal.

"Jsem rád, že byla schválena ta alternativa, která méně zatíží rozpočet," řekl předseda vlády novinářům. Senát pozměněnou verzi daňového balíčku schválil po asi desetihodinovém jednání. Pokud upravený návrh schválí i poslanci a odsouhlasí jej Zeman, nahradí supehrubou mzdu dvě sazby daně z příjmů fyzických osob ve výši 15 a 23 procent. Horní komora také souhlasila se zvýšením daňové slevy na poplatníka. Obcím a krajům mají být výpadky po zrušení superhrubé mzdy částečně kompenzovány zvýšením jejich podílu na výnosech z daní.

Zemanovi vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Nelíbí se mu také, že zákon neobsahuje jeho podmínku, aby změna daně z příjmů trvala jen dva roky. Pokud by se v tomto zákon nezměnil, chce jej vetovat.

Babiš dnes řekl, že o schůzku Zemana požádal i s ministryní Schillerovou. "Budeme mu vysvětlovat, co tomu předcházelo, jak k tomu došlo," poznamenal. Schillerová již dříve oznámila, že bude chtít s prezidentem jednat. Dnes novinářům řekla, že by se schůzka mohla uskutečnit příští týden. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka ještě termín setkání není znám.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda otevře papírnictví či dětské oděvy, žádá o delší nouzový stav

18.01.2021 22:04 Aktualizováno Papírnictví a prodejny dětského oblečení a obuvi budou moci od úterý znovu otevřít, schválila to…

KOMENTÁŘ: Dzurilla je zralý na výpověď, Babiš mu navrhuje metál. Je to k…

18.01.2021 22:02 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Pozbyl naprosté sebereflexe a ztratil i poslední zbytky své autority. Premiér Andrej…

Vláda schválila návrh na příspěvek pro podnikatele v úpadku

18.01.2021 17:25 Podnikatelé v úpadku budou moci čerpat příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 500 korun denně, a to…

Schodek rozpočtu letos podle Zamrazilové stoupne nad 400 miliard

17.01.2021 14:23 Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama