Babiš brání projekt vládní čtvrti, v jedné věci dal ovšem Hřibovi za pravdu

Zvažovaná čtvrť ministerských budov v pražských Letňanech by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pomohla vyřešit současný neefektivní stav, kdy stát platí za pronájem v hlavním městě přes 378 milionů ročně soukromým subjektům.

Babiš to řekl v úvodu dnešní konference o administrativních budovách, které se účastní odborníci z Německa, Dánska či Norska. Podle generální ředitelky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Kateřiny Arajmu jsou Letňany nejvýhodnější lokalitou.

Magistrát chce své pozemky pro Babišův projekt uvolnit pouze za splnění podmínek, u kterých se premiér názorově rozchází s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti). Město chce, aby stát dostavěl jeho vnější okruh, přispěl na vnitřní okruh a postavil nemocnici. Babiš v červencovém dopise Hřiba ubezpečil, že stát výstavbu vnějšího okruhu bude financovat, místo nemocnice ale preferuje traumacentrum. Pro vnitřní okruh se podle něj nabízí forma PPP projektu, tedy spolupráce se soukromým investorem. Podle Hřiba ale stát PPP projekty stavět neumí.

Po setkání obou politiků v polovině září premiér prohlásil, že s primátorem už jednat nebude a osloví pražské radní. Úřad vlády podle něj od té doby oslovil všechny pražské zastupitele, poslal jim mimo jiné dosavadní korespondenci premiéra a primátora. "Máme jasné představy. Doufejme, že i tato konference přispěje k tomu, že s magistrátem najdeme společnou řeč, budeme se chovat jako řádní hospodáři a budeme to dělat ve prospěch Pražanů," konstatoval dnes Babiš.

V dopise zastupitelům, který má ČTK k dispozici, Babiš mimo jiné zopakoval, kolik by stát sestěhováním úředníků ušetřil a jak by byly využity budovy v centru, a stejně tak nabídku státu Praze. Rovněž v dopisu kritizuje primátora Hřiba. Vinou jeho nekonstruktivního přístupu je prý narušena spolupráce vlády a města a primátorovi nejde o věcná řešení, ale o politiku, píše se v dopisu.

Premiér na tiskové konferenci dodal, že Hřib má pravdu, že Česko PPP projekty neumí. "Ale my potřebujeme mít PPP projekty, protože to funguje kdekoliv v Evropě," uvedl. Postup by se podle něj měl uplatnit nejen u silnic. Stát a Praha by si podle něj měly také celkově vyjasnit vztahy tam, kde mají společně majetkový podíl, například v Kongresovém centru či Nemocnici Na Bulovce.

Předseda vlády se ohradil proti tomu, aby byl projekt vládní čtvrti "a priori odmítán proto, že ho vymyslel Babiš". "Kdyby to nastalo, tak to potrvá deset let, to já dávno v politice nebudu. Je to projekt pro Pražany, jsou tam jasné synergie, jasná čísla," dodal. Finanční návratnost projektu je podle něj pět let. "My počítat umíme," konstatoval Babiš.

Letňany považují Babiš a ÚZSVM za nejvhodnější variantu kvůli tomu, že tam lze umístit až 10.000 zaměstnanců a metropolitní plán tam umožňuje stavět administrativní budovy. Úřad vlády argumentuje i dobrou dopravní dostupností na konečné trasy metra C. Arajmu dnes odmítla, že by mohlo vzniknout "úřednické ghetto", jak se obává Praha. "Připravili bychom i prostory pro ubytovací, stravovací zařízení, dětské skupiny a občanskou vybavenost," uvedla.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Praha Zdeněk Hřib

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 25 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy