Čapí hnízdo: ČSSD věří, že rozhodnutí bylo nezávislé. Transparency International to vidí jinak

Vládní sociální demokracie důvěřuje tomu, že policie a státní zástupci v kauze Čapího hnízda rozhodovali nezávisle. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka dnes ve Sněmovně novinářům řekl, že rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) by mohlo uvolnit ruce vládní koalici, kterou tvoří ANO a ČSSD s podporou komunistů.

Přidejte svůj názor 45 komentářů

Čapí hnízdo je areál, který se nachází v části obce Dvůr Semtín v katastrálním území Tomice u Votic v obci Olbramovice ve Středočeském kraji, na okraji Přírodního parku Džbány-Žebrák. Areál staveb, určený k rekreačním a odpočinkovým účelům, vlastní podle zdrojů prostřednictvím několika firem politik a podnikatel Andrej Babiš.
doporučujeme

Chvojka uvedl, že ČSSD na rozdíl od jiných stran se celou dobu snažila nekomentovat postup orgánů činných v trestním řízení. "Nečekali nějaký výsledek, prostě jsme čekali, co ty orgány činné v trestním řízení řeknou. Věříme, že rozhodly nezávisle a nejsme jako některé jiné strany, které mají jasno, jak by měl daný případ dopadnout," řekl Chvojka.

Místopředseda ČSSD Ondřej Veselý považuje za nešťastné to, že státní zastupitelství změnilo až v závěru řízení právní názor na klíčovou otázku, zda Čapí hnízdo bylo při získání zkoumané padesátimilionové evropské dotace malou firmou. "Trochu ve mně vzbudilo otazník, že ten základní fakt změnil státní zástupce až na konci," připustil. Zdůraznil však, že o nezávislosti vyšetřovatelů sociální demokracie pochybnosti nemá.

ČSSD věří tomu, že prostor pro nezávislé rozhodnutí bude mít i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který může rozhodnutí o zastavení stíhání potvrdit i zrušit. "Víte, že si nenechá nic diktovat, že se nemusíme bát o to rozhodnutí, které může učinit," uvedl Chvojka. Jestli Zeman rozhodnutí nezruší, mohlo by to podle něj pomoci koalici. "Pokud tam nebude ještě nějaké rozhodnutí nejvyššího státního zástupce, tak bezesporu se nejen ČSSD, ale koalici uvolní ruce. A budeme za to rádi," konstatoval.

Babišovo stíhání bylo pro řadu stran zásadní překážkou pro vstup do koalice s ANO. Veselý nechtěl spekulovat, zda by nyní vítěz posledních voleb mohl mít možnost hledat koaliční partnery jinde. "To je otázka na ty strany a hnutí ANO," uvedl.

Argument šéfa pražských žalobců Martina Erazíma, že si Farma Čapí hnízdo a Agrofert nekonkurují, nedává podle Davida Ondráčky z Transparency International po čtyřech letech vyšetřování příliš smysl. !Jde podle něj o to, že svou činnost koordinují," uvedl Ondráčka na twitteru.

Podle Erazíma šlo o složitou právní otázku ohledně výkladu právního pojmu malý a střední podnik, pro které byla určena padesátimilionová evropská dotace a farma ji v létě 2008 získala. Propojení Čapího hnízda s Agrofertem podle Erazíma nehrálo roli, protože si oba podniky nekonkurovaly, ani nesjednocovaly svoji činnost na společném trhu. "I přes zjištěné vazby mezi těmito subjekty, zejména prostřednictvím rodinných příslušníků, byla proto Farma Čapí hnízdo správně posouzena jako nezávislý podnik," vysvětlil Erazím.

"To bývá normální, ve skupině si firmy obvykle nekonkurují. Jde o to, zda svou činnost koordinují, a to evidentně dělaly. Financováním, dotacemi i fiktivní reklamou," napsal Ondráčka na twitteru.

Protikorupční organizace Transparency International dlouhodobě upozorňuje například na Babišův střet zájmů, kterým se zabývá Evropská komise a na podnět TI také Městský úřad v Černošicích. Ten v lednu Babišovi za přestupek v podobě střetu zájmů uložil pokutu. Babiš se odvolal, případem se tak zabývali krajští úředníci. Ti koncem března rozhodnutí černošické radnice zrušili a věc vrátili k novému projednání. Později krajský úřad uvedl, že v postupu úředníků shledal procesní i další nedostatky.

Loading...
Vstupte do diskuze (45)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaorálek hrozí demisí: Nebyl bych ve vládě odpovědné za abolici Babiše

22.09.2019 21:33 Aktualizováno Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) by nezůstal ve vládě, která by byla spoluodpovědná za…

Přijmout abolici? Babiš se ohradil: Takové úvahy jen podněcují napětí

22.09.2019 19:20 Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého…

Německá cesta není pro ČR. Chceme si sami určit energetický mix, řekl…

22.09.2019 14:33 Česká republika by měla mít možnost si sama určovat podobu svého energetického mixu a jaderná…

Vládní čtvrť? U Moravce bylo dusno, Zaorálek ztrhal Babišův "skandální…

22.09.2019 14:15 Aktualizováno Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítá plán premiéra Andreje Babiše (ANO) na vybudování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama