Co stojí v auditu o Babišovi? Ministerstvo by mělo vládu informovat, žádá Petříček

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR)by mělo vládu informovat o obsahu auditu Evropské komise kvůli údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a o tom, jak bude dále postupovat. Novinářům to dnes řekl ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček. Zároveň se připojil k názoru MMR, že má Česko nyní dva měsíce na reakci na audit. Petříček také zdůraznil, že pokud by na základě auditu muselo Česko vracet část proplacených unijních dotací, náklady by neměli nést daňoví poplatníci.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Tomáš Petříček
doporučujeme

"My jsme se neměli ještě možnost s obsahem toho auditu seznámit. Já očekávám, že ministerstvo pro místní rozvoj představí audit vládě," řekl Petříček. Úřad by podle něj měl ministrům sdělit i to, jak bude dál postupovat.

"Podle mých informací bychom měli mít ještě dva měsíce na to, abychom mohli zareagovat a poslat připomínky Evropské komisi. Následně ještě jsou nějaké možnosti konsolidačního řízení," uvedl Petříček.

O tom, že má Česko dva měsíce na další vyjádření k auditu, mluvili v neděli i představitelé MMR. Evropská komise nicméně v pátek uváděla, že auditní zpráva je konečná. Server iRozhlas.cz s odvoláním na mluvčího EK napsal, že Česko bude mít dva měsíce na to, aby přijalo doporučení obsažená v auditu.

Auditní zpráva je podle vyjádření EK i MMR tajná. Podle Petříčka by ale přesto bylo na místě, aby MMR sdělilo veřejnosti, co výsledky auditu znamenají pro Česko. V jarní předběžné auditorské zprávě, která unikla do médií, EK konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů, protože má stále vliv na podnik Agrofert, přestože ho vložil do svěřenských fondů. Česko by kvůli takovému hodnocení mohlo vracet do unijního rozpočtu kolem 450 milionů korun.

Petříček předpokládá, že se obsahem auditu bude zabývat grémium ČSSD, až se s ním ministři seznámí. Do té doby nechtěl předjímat další postup. "Opakovaně jsme ale říkali, že pokud bude skutečně nutné nějaké korekce udělat, nemělo by to být z veřejných rozpočtů, neměli by to platit daňoví poplatníci," upozornil.

I kdyby konečná verze auditu potvrdila, že Babiš je ve střetu zájmů, Petříček neočekává, že by to nějak ovlivnilo možnosti Česka vyjednávat o víceletém finančním rámci EU na roky 2021 až 2027. "Nemám informace, že by něco takového reálně hrozilo," řekl. Připomněl, že velká část jednání o finančním rámci se vede na úřednické úrovni, ne na úrovni předsedů vlád.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řekl o mně, že jsem... Ve sporu Pirátů s TOP 09 padají hodně peprná slova

06.12.2019 14:54 Šéf Pirátů Ivan Bartoš se postavil za předsedu sněmovního klubu své strany Jakuba Michálka. V…

Mám vám taky koukat do rozkroku?! Jílková se jasně postavila za sexuálně…

06.12.2019 13:24 Tématem čtvrtečního a v tomto roce posledního vysílání pořadu Máte slovo Michaely Jílkové byla…

Michálek chce "sestřelit" Kalouska? Drsný spor mezi TOP 09 a Piráty

06.12.2019 12:43 Bývalý ministr a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek svou špatnou pověstí jako předseda sněmovního…

V Česku řádí internetoví udavači? Poslanci žádají USA o pomoc

06.12.2019 11:59 Skupina poslanců za účasti Jaroslava Foldyny (ČSSD) a Zuzany Zahradníkové (Trikolóra) dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama