Čunek je po volbách nespokojen, porážku nečekal ani komunistický hejtman Bubeníček

Hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM) propad komunistů o 9,56 procenta ve volbách v Ústeckém kraji překvapil. Řekl to dnes ČTK. Hejtmanem byl v kraji osm let, letos se rozhodl z osobních důvodů nekandidovat. Kandidoval do Senátu za Teplicko namísto zesnulého Jaroslava Kubery (ODS), ale neuspěl.

Jiří Čunek
doporučujeme

"Samozřejmě jsem si myslel, že lepší výsledek dostane KSČM, protože za osm let se tady něco odvedlo," uvedl Bubeníček. "Kandidáti to mohli lépe prodat," doplnil. Překvapení neskrýval ani nad neúspěchem Severočechů, kteří se do krajského zastupitelstva nedostali. "I podle vystoupení na ČT24 krajských lídrů, tak si myslím, že pan Pípal (lídr hnutí Severočeši.cz) byl suverénně nejlepší ze všech," řekl Bubeníček.

Poukázal na společnost Krajskou zdravotní, jež v regionu spravuje pět nemocnic. Nové vedení kraje by ji podle něj nemělo zavrhnout. "Je to společnost, kterou nám republika závidí," řekl Bubeníček. "Masarykova nemocnice, to je špičková nemocnice, která, myslím, dovede suverénně konkurovat všem fakultním nemocnicím, které máme v České republice," doplnil hejtman.

Krajské volby v Ústeckém kraji vyhrálo ANO, získalo 17 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Druhá skončila ODS s osmi mandáty. Třetí STAN bude mít sedm zastupitelů.

Hejtman Zlínského kraje a lídr lidovců Jiří Čunek dnes po těsné porážce hnutím ANO přiznal, že je s výsledkem krajských voleb velmi nespokojen. "Mysleli jsme, že vyhrajeme, ale je vidět, že ANO táhne. Byli jsme horší, to se nedá nic dělat," řekl novinářům ve zlínském štábu lidovců. Hlavním tématem krajských voleb byl projekt nové nemocnice, kterou Čunek prosazoval a získal pro něj jen těsnou podporu. Stavba nové nemocnice za odhadovaných osm miliard korun měla řadu kritiků, nesouhlasilo s ní ani hnutí ANO, které bylo s lidovci v koalici. Čunek dnes přiznal, že projekt lidem zřejmě nedovedl vysvětlit. "To je určitě moje chyba," řekl hejtman.

"Jsem člověk který jde hodně za cílem, a ten cíl tady byl asi pro mnohé příliš velký," uvedl hejtman, podle kterého je zřejmě nemocnice za osm miliard pro lidi něco nepředstavitelného a říkají si, že si to kraj nemůže dovolit. Kraj měl podle něj možná dát víc peněz do profesionální agentury, která by to lidem lépe vysvětlila, jak to například dělá premiér Andrej Babiš (ANO). Cesta k nové nemocnici byla podle Čunka rychlá a lidé podle něj na změny možná nejsou naladěni. "Je vidět, že Zlíňáci asi nepotřebují novou nemocnici, protože hodně volili jinak," uvedl.

Čunek neví, jaký bude osud projektu. "Asi bude snaha jej zastavit. Něco jiného je ale něco říkat z náměstí, a vidět realitu," uvedl Čunek, podle kterého není vyloučené, že projekt bude upraven. Rekonstrukce stávajícího areálu zlínské nemocnice, kterou prosazovali kritici nové nemocnice, bude podle Čunka dražší a potrvá dlouho. "Nebo se dohodne, že se zboří interna a tam se postaví jen centrální objekt a ostatní zůstane, jak je, a pacienti budou stále jezdit venkem. To je možné, tyto varianty tady jsou," uvedl Čunek, podle kterého to bude předmětem jednání koalice.

Podle výsledků voleb je zřejmé, že kritici nové nemocnice by měli mít v zastupitelstvu dostatek hlasů a mohli by vytvořit koalici bez lidovců. Jednání však podle Čunka teprve začínají.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda zpřísnila opatření. Zavádí noční zákaz vycházení, lidé mají pracovat…

26.10.2020 22:20 Aktualizováno Vláda dnes opět zpríšnila opatření proti šíření koronaviru. Zavádí se noční zákaz vycházení na…

Průzkum: Zeman je hodnocen hůř než na jaře. Koho chtějí Češi za příštího…

26.10.2020 22:13 Aktualizováno Prezidenta Miloše Zemana hodnotí lidé hůř než na jaře, nejvíc kritičtí jsou k jeho chování a…

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu, daňové sazby mají být 15 a 23 procent

26.10.2020 18:22 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho…

Firmy bojují o přežití. Vláda prodloužila program Antivirus B do konce roku

26.10.2020 17:24 Aktualizováno Vláda prodloužila do konce roku vyplácení příspěvků na náhrady mezd z programu Antivirus firmám,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama