Fiala: Zeman byl dlouho trnem v oku vládnoucí garnitury

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman čelil podle opozičních politiků tlaku vlády a především ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Lídři stran to zmiňují ve svých vyjádřeních pro ČTK k Zemanovu rozhodnutí rezignovat k 30. červnu na svou funkci.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Piráti vyzývají Benešovou, aby jmenování nového nejvyššího státního zástupce nechala příští vládě po říjnových sněmovních volbách. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) poděkoval Zemanovi za roky práce pro ČR.

Předseda ODS Petr Fiala ČTK sdělil, že Zeman byl dlouho trnem v oku vládnoucí garnitury. "Vzpomeňme jen na připravovanou kárnou žalobu ministryně Benešové, která na něj dlouhodobě vyvíjela tlak," uvedl. Nyní považuje za důležité ochránit nezávislost státního zastupitelství. "Aby do budoucna zůstala zachována nestrannost trestních řízení a ochrana veřejného zájmu," dodal.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš považuje za nutné Zemanovi poděkovat za práci. "Oceňujeme především, že se pod ním státní zástupci zaměřili na důležité kauzy a nebáli se jít ani po 'velkých rybách'," uvedl. Pro Zemana podle něj nemohlo být snadné působit pod Benešovou. "Na pana Zemana často útočila skrz média a dlouhodobě hledala záminku pro jeho odvolání, což považujeme za nepřijatelné," uvedl.

Benešovou Bartoš vyzval, aby jmenování dalšího nejvyššího státního zástupce "nechala nové vládě po volbách". Nejvyššího státního zástupce jmenuje vláda na návrh ministra spravedlnosti.

Šéf lidovců Marian Jurečka ČTK napsal, že pracovat pod stále se stupňujícím tlakem, bez důvěry a podpory nelze v žádné profesi. "Ministryně Benešová v posledních týdnech šla za hranu a házela klacky pod nohy nejvyššímu státnímu zástupci. Lidsky rozumím Pavlu Zemanovi, že se pro tento krok rozhodl, děkuji za jeho práci," uvedl.

Také šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová hovoří o nebývalém tlaku na Zemana ze strany Benešové. "Neznáme doposud zdůvodnění jeho rezignace a těžko říci, zda je zveřejní. Nicméně jako následek právě onoho tlaku jej jinak bude možné vnímat. Evidentně nepřekážel jen paní Benešové, ale i premiérovi Babišovi kvůli vyšetřování, kterému čelí," sdělila Adamová ČTK. Zeman v prosinci 2019 po přezkumu obnovil Babišovo stíhání v případu Čapího hnízda.

Šéf SPD Tomio Okamura ČTK napsal, že Zemanův krok lze těžko komentovat. "Protože v tomto okamžiku neznáme důvody. Budeme se o to určitě zajímat, proč rezignoval," uvedl. Rezignaci přivítal šéf KSČM Vojtěch Filip. "Myslím, že to je dobře. Byl jsem výrazně nespokojen, že za dobu svého působení nechal promlčet řadu zločinů privatizace," uvedl.

Předseda STAN Vít Rakušan rovněž míní, že Zeman viditelně čelil obrovskému tlaku vládních politiků. "Rezignaci nejvyššího státní zástupce v době, kdy řešíme největší diplomatickou roztržku s Ruskem a do finále se blíží i kauza Čapí hnízdo, ve které hlavní roli hraje premiér, považujeme za vynucenou, a hlavně politicky motivovanou," sdělil Rakušan ČTK.

Hamáček na twitteru uvedl, že Zeman je špičkový právník a profesionál. "Děkuji mu za roky práce pro ČR, mimo jiné i za spolupráci v kauze Vrbětice. Přeji mu hodně štěstí v osobním i pracovním životě," napsal.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama