Koronavirus: Hamáček chce nouzový stav, znovu se zavedou kontroly na hranicích

Ministr vnitra a místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD) dnes rozhodne o znovuzavedení kontrol na německých a rakouských hranicích. Od páteční půlnoci bude zakázáno přecházet hranice jinde než na 11 hraničních přechodech. Hamáček po vládě také chce, aby vyhlásila nouzový stav. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se situace kolem koronaviru nevyvíjí úplně dobře a je třeba reagovat rychle a razantně hned na začátku, aby se ČR nedostala do stavu jiných zemí.

Vláda ČR
doporučujeme

"Již není na co čekat, vláda by dnes měla rozhodnout o vyhlášení nouzového stavu," uvedl Hamáček. Nouzový stav podle něj vládě umožní efektivněji řídit krizovou situaci. "Je možné ukládat celou řadu opatření mimo ten současný rámec zákona o ochraně zdraví," řekl. Je přesvědčen o tom, že některá současná opatření bylo možné zavést jen díky "velmi extenzivnímu výkladu" zákona. "Z mého pohledu jsme v krizové situaci, tak bychom měli postupovat podle krizového zákona," řekl.

Hamáček dnes v rámci svých kompetencí rozhodne o znovuzavedení hraničních kontrol na německých a rakouských hranicích. Opatření začne platit od páteční půlnoci. Otevřeno bude pouze 11 přechodů, ostatní budou uzavřeny. Pokud by podle něj byly hranice už nyní zcela uzavřeny, znamenalo by to obrovské komplikace, mimo jiné problémy s návratem českých občanů nebo s dovozem zboží. "Jsme proexportní země. Za každé situace se budeme snažit, aby fungovala naše ekonomika, aby naše firmy vyráběly," řekl. Dodal, že opatření bude pravděpodobně znamenat omezení vlakové a autobusové dopravy přes hranice.

Vláda podle něj bude muset přijmout i další opatření. Poznamenal, že Česko by se mělo poučit z chyb Itálie. Novinářům řekl, že několikrát premiérovi Andreji Babišovi (ANO) navrhoval svolání ústředního krizového štábu. Tomu by předsedal ministr vnitra, tedy Hamáček. Stejně jako Babiš popřel, že se chystá karanténa Prahy nebo se uzavřou obchody. Poukázal na to, že i v Itálii jsou obchody s potravinami i nadále otevřeny.

Policie také podle něj začne kontrolovat, zda lidé dodržují karanténu a případně začne udělovat sankce.

Na hranicích už byly od pondělního rána zavedeny namátkové kontroly, při kterých hasiči cestujícím měří teplotu. Hasičům, policistům a celníkům pomáhá i armáda. Zkontrolovali desítky tisíc vozidel, několik lidí poslali do karantény.

Vojtěch novinářům před jednáním vlády řekl, že vyhlášení nouzového stavu a znovuzavedení kontrol na hranicích může být jedním z opatření, nemusí být jediné. "Teď víme, že se situace nevyvíjí úplně dobře, takže budeme muset přijmout další opatření," řekl. Na stole je podle něj vše, včetně uzavření hranic. "Situace je taková že musíme jednat rychle a razantně hned teď na začátku, abychom nedošli do stavu jiných zemí," dodal s tím, že jde o jeho názor.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

24.10.2020 11:12 Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném…

Vnitro eviduje 350 žádostí o kompenzaci za opatření za 4,8 miliardy

24.10.2020 10:05 Ministerstvo vnitra eviduje k minulému pátku 350 žádostí o kompenzaci za ztráty, které vznikly v…

Prymulovo tvrzení je naprosto nehorázné, říká politolog. Babiš ale bude…

23.10.2020 22:01 Aktualizováno Není zaskočen tím, že ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítá rezignovat a své křeslo hájí i po…

KSČM chce návrat českých lékařů z EU a doplacení jejich mezd

23.10.2020 21:37 Komunisté chtějí, aby vláda jednala s Evropskou unií o návratu českých lékařů z unijních zemí a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama