Volby 2020 skončily. Zde jsou reakce lídrů stran, mají velké ambice

Sociální demokraté budou pokládat za úspěch, když v krajských volbách v části regionů překonají dvouciferný výsledek. Novinářům to po příchodu do Lidového domu v Praze řekl vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček. Největší šanci dává krajům, kde měla sociální demokracie hejtmany doposud.

Jan Hamáček

"Odvedli velký kus práce, mají šanci na úspěch," uvedl. Jak sčítání dopadne, nechtěl hodinu po uzavření volebních výsledků Hamáček předjímat. "Svědomí mám čisté, udělali jsem maximum," poznamenal. Dodal, že věří i v udržení senátorského klubu.

Volební účast předpokládá vicepremiér odpovědný za přípravu hlasování podobnou té z voleb v roce 2016. "V Mladé Boleslavi, kde jsem byl volit, byla kolem 35 procent," řekl.

ČSSD měla díky povolebním koalicím po minulých krajských volbách pět hejtmanů, přestože vyhrála jen ve dvou krajích a získala celkově 125 krajských zastupitelů, což představovalo zhruba pětinu křesel. Sociálním demokratům se tento výsledek podle analytiků obhájit pravděpodobně nepodaří zejména s ohledem na sníženou voličskou přízeň. V senátních volbách obhajují sociální demokraté nejvíc mandátů, a to deset.

Na výsledky voleb čeká v centrále ČSSD zhruba polovina vedení, dorazil i volební manažer, exposlanec Michal Hašek. Kvůli opatřením proti šíření koronaviru jsou na volebním odpoledni přítomni pouze zástupci veřejnoprávních médií. Další mohou pracovat ze dvora Lidového domu. Tiskovou konferenci chystá ČSSD formou videokonference.

"Sociální demokracie nemá jednotnou strategii pro vyjednávání koalic po volbách. V řadě krajů může navázat na úspěšnou spolupráci z předchozích let," řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) Radiožurnálu. Jako příklad uvedl kraje Vysočina a Pardubický. V čele kraje Vysočina byl dosud Jiří Běhounek, Pardubický kraj vede Martin Netolický.

"Nechci krajským lídrům radit, jestli vstupovat do povolebních jednání," řekl Petříček. Ke Karlovarskému a Ústeckému kraji, kde ČSSD zatím získala pouze po třech procentech hlasů, Petříček uvedl, že problémy v těchto krajích má sociální demokracie delší dobu, chybí jí silní lídři.

Předseda lidovců Marian Jurečka má radost z dosavadního volebního zisku v některých krajích. Doufá, že si strana v počtu zastupitelů oproti minulosti polepší. Stále věří, že lidovci obhájí šest senátorských pozic. Novinářům to v pražském paláci Charitas řekl kolem 17:00.

Jurečka poznamenal, že z volebního zisku v některých krajích má velkou radost. Poukázal například na "napínavý souboj mezi KDU-ČSL a hnutím ANO ve Zlínském kraji. "Vypadá to, že v Plzeňském kraji se asi nedostaneme do zastupitelstva, naopak v Ústeckém kraji a ve Středočeském kraji bychom zastupitele mít mohli, takže v tomto se ta naše pozice snad zlepší," řekl. Zdůraznil, že je potřeba počkat na přepočet mandátů podle zisku dalších stran nebo podle jejich neúspěchu.

Zatím je spokojen s vývojem v Olomouckém kraji, kde osobně vedl lidoveckou kandidátku. Věří, že by se mohlo podařit dosáhnout zásadní změny ve vedení Olomouckého kraje.

V Senátu označil za základní cíl, aby se podařilo obhájit šest postů senátorů. "Ta šance tady je, není malá, tak doufejme, že se to podaří," řekl.

Vedení KDU-ČSL čeká na výsledky voleb v pražském paláci Charitas, kde strana sídlí. Oproti minulosti volební štáb lidovců doprovázejí zpřísněná hygienická opatření kvůli epidemii koronaviru. Všichni včetně novinářů musí nosit roušky, připravena je dezinfekce.

Předsevzetí Starostů a nezávislých (STAN) obhájit čtyři křesla v Senátu a další tři získat vypadá zatím realisticky. Plán hnutí mít zastupitele ve všech krajích se podle předběžných výsledků voleb také naplňuje. Novinářům to řekl šéf STAN Vít Rakušan. "Vypadá to, že naši kandidáti (do Senátu), kteří obhajují, se dostanou do druhého kola, což je základ... Naše předsevzetí obhájit čtyři křesla a tři další přidat se podle předběžných výsledků jeví jako realistické očekávání," uvedl Rakušan.

Podle něj se ukazuje, že se hnutí "zapsalo solidně i na krajskou mapu" a mohlo by mít zastupitele ve všech krajích. Po sečtení zhruba poloviny hlasů by mohlo vyhrát ve Středočeském a Libereckém kraji, se společným kandidátem více stran pak v Královéhradeckém kraji. "Zatím to vypadá, že se naše předsevzetí naplňují. Na jásání je ale brzy, počet okrsků je nízký," řekl šéf STAN.

Ve většině krajů zatím vítězí vládní hnutí ANO. Podle Rakušana je ale potřeba vyčkat na konečné výsledky. "Když se sečtou hlasy opozice, tak se ukáže, že vůle občanů je jiná," uvedl Rakušan. Podle něj se tak "fatální dominance" ANO neukazuje a také jeho partneři jako ČSSD a KSČM ztrácejí. "Za demokratické spektrum mám radost, jak to dopadá," řekl Rakušan. Aby podle něj opozice začala vítězit, tak bude nutná "nějaká forma integrace".

Rakušan v České televizi řekl, že ve Středočeském kraji by za přirozené partnery pro krajskou koalici považoval ODS a Piráty, se kterými by Starostové podle průběžných výsledků dosáhli na většinu v zastupitelstvu. Upozornil také, že středočeská organizace STAN má usnesení, že nebude spolupracovat s hnutím ANO.

"Pevně věřím, že všichni, kteří jsme bojovali o to, aby změna v kraji nastala, že spolu půjdeme a budeme vyjednávat. Doufám, že se to povede," řekla novinářům středočeská lídryně STAN Petra Pecková. Uvedla, že by vítěz voleb ve Středočeském kraji měl obsadit hejtmanský post. "Pakliže vítězem budeme my, tak bychom měli mít právo mít hejtmanku. Pakliže to bude ODS, tak bude mít právo mít hejtmana," dodala kandidátka na hejtmanku.

Rakušan v pátek řekl, že by považoval za úspěch, kdyby se Starostové dostali do zastupitelstev ve všech krajích a zvítězili ve dvou či třech krajích. Hejtmanské ambice má uskupení znovu v Libereckém kraji, nově pak ve Středočeském kraji či na Vysočině a spolu s Piráty v Olomouckém kraji. Podle šéfa STAN chyběli dosud zastupitelé v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) by považovalo za úspěch, kdyby ve volbách uspělo ve všech třinácti krajích. ČTK to dnes po uzavření volebních místností řekl místopředseda hnutí Radim Fiala. Dodal, že u senátních voleb, do kterých hnutí nasadilo 26 kandidátů, bude za úspěch považovat jakýkoliv postup do druhého kola. Členové vedení hnutí a kandidáti sledují výsledky voleb v Hotelu Duo na pražském Střížkově.

"V minulých krajských volbách jsme uspěli v deseti krajích ze třinácti. Teď mám pocit, že jsme pracovali a že jsme realizovali náš volební program ve Sněmovně, takže bychom se chtěli posunout a uspět ve všech krajích," řekl místopředseda. "U Senátu pro nás bude úspěchem jakékoliv druhé kolo," doplnil. SPD nyní nemá žádného senátora.

Volební štáb podle Fialy hnutí pojalo komorně, a to z důvodu dodržení opatření daných epidemiologickou situací. 

Předseda Vojtěch Filip je rád, že se voliči nenechali odradit koronakrizí a přišli ke krajským a senátním volbám. Volební účast činila přes 35 procent hlasů. "To do krajských voleb už dlouhou dobu nebylo," řekl ČTK Filip.

Předseda KSČM v pátek v Českých Budějovicích, kde volil do zastupitelstva Jihočeského kraje, vyjádřil obavy, že účast v krajských volbách nepřekročí 35 procent. Pro svou stranu by považoval za úspěch, pokud by celorepublikově získala více mandátů, než obhajuje. Neméně důležité jsou podle něj i senátní volby.

S napětím podle svých slov sleduje volby zejména v obvodu Kladno, kde se pokouší dostat do Senátu předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM). Velkou pozornost věnuje také kandidátovi do Senátu Pavlu Kováčikovi, který kandiduje na Znojemsku.

Výsledky voleb v Německu jsou nevídané. Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 21:28 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

Zklamání i odhodlání. Kandidáti na kancléře popsali své pocity z…

26.09.2021 20:06 Podle dosavadních prognóz a výsledků zvítězili v německých volbách sociální demokraté (SPD) Olafa…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Václav Klaus je stále hospitalizován v nemocnici

26.09.2021 18:48 Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to dnes řekl Petr…

Havlíček odmítá účast ve vládě, která prosazuje vystoupení z EU

26.09.2021 17:57 Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) si nedovede představit, že by byl ve vládě, která by…

Spolek oslavující komunismus odhalil sochu pohraničníka. Zvrácenost, říká…

26.09.2021 15:05 Jsou znechucení adorací Pohraniční stráže, která na železné oponě připravila o život 282 lidí…

Spolu posiluje, dohání hnutí ANO, ukazuje průzkum

26.09.2021 14:18 Aktualizováno Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Havlíček: Vláda chce formou energetických šeků přispět na ceny energií…

26.09.2021 13:43 Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba…

V pondělí zřejmě bude jasno, jestli se platy plošně zvýší

25.09.2021 15:43 Zaměstnanci státu a veřejných služeb by mohli mít v pondělí jasno, o kolik by se jim v od ledna…

ČSSD se dostane do Sněmovny, myslí si Hamáček

25.09.2021 14:42 Česká strana sociálně demokratická dnes na brněnském výstavišti zahájila "ostrou" fázi kampaně před…

Kolik se dá vydělat na volbách? Stranám jde o stovky milionů korun

25.09.2021 08:11 Strany, hnutí a koalice soupeří ve sněmovních volbách vedle politického vlivu v zemi přeneseně také…

Babiš půjde na třetí dávku očkování den před sněmovními volbami

24.09.2021 22:01 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechá přeočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 ve čtvrtek 7.…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

24.09.2021 22:00 Aktualizováno Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Související:

Právě se děje

reklama