Hamáček: Vláda zvolila rozumný postup pro uvolňování opatření

Harmonogram rozvolňování opatření zavedených kvůli šíření nemoci covid-19 je podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) vyvážený a opatrný. Novinářům po dnešním jednání Ústředního krizového štábu řekl, že je s výsledkem úterního jednání vlády spokojen. Plán podle něj umožňuje v případě nárůstu počtu lidí nakažených novým koronavirem "zatáhnout za záchrannou brzdu".

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

Vláda v úterý představila plán rozvolňování restriktivních opatření. Obchody, služby nebo památky se mají otevírat a kulturní a sportovní akce obnovovat v pěti etapách - od 20. dubna do 8. června. Výuka do škol se do července v plném rozsahu nevrátí.

Nejdřív by se už příští týden mohly konat například státnice či rigorózní zkoušky. Pokud to vývoj šíření nemoci dovolí, pro maturanty se dveře škol otevřou 11. května a skupinám školáků z prvního stupně základních škol 25. května. Nejméně se počítá s návratem žáků druhého stupně základních škol a středoškoláků nižších ročníků.

"Myslím si, že je to velmi rozumný postup," řekl Hamáček. Na jednání podle něj padaly i návrhy na mnohem radikálnější uvolňování opatření. Postupné otevírání jednotlivých obchodů či provozoven považuje ministr za zodpovědné. "Je to reakce, která nám umožňuje v každém momentu zatáhnout za záchrannou brzdu," dodal. Hamáček je od počátku nákazy zastáncem opatrného přístupu.

Plán, jak se budou jednotlivá zařízení otevírat, má podle ministra vnitra logiku. Například otevření farmářských trhů má pomoci drobným prodejcům a vyslyšet volání lidí po kvalitních potravinách.

Také opozice v úterý ocenila, že kabinet zveřejnil, jak plánuje rozvolňovat svá opatření a s ohledem na koronavirovou epidemii umožňovat otevření obchodů a dalších zařízení. ODS či TOP 09 však postrádají detailní plán pomoci podnikatelům.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podepsal zákony: 500 korun i pro společníky malých s.r.o., strážníci…

28.05.2020 16:00 Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila…

Druhá vlna covidu-19? Piráti chtějí zavést čtyři stupně pandemické…

28.05.2020 14:11 Ministerstvo zdravotnictví by mělo podle Pirátů do konce června zpracovat systém pandemických…

Babiš nesouhlasí s tím, jak by se měly dělit peníze na obnovu EU

28.05.2020 13:36 Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s klíčem, který navrhla Evropská komise pro rozdělení peněz…

Mimořádné jednání Sněmovny: Vláda má škraloupy, budou se řešit její kroky…

28.05.2020 12:08 Sněmovna hlasy téměř všech přítomných poslanců schválila program mimořádné schůze svolané z popudu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy