Hejtmanem Vysočiny se stal Vítězslav Schrek (ODS). Provedeme kraj nelehkou dobou, slíbil

Novým hejtmanem Kraje Vysočina dnes zastupitelé na svém ustavujícím zasedání v Jihlavě zvolili krajského volebního lídra ODS a Starostů pro občany Vítězslava Schreka, ředitele domova pro seniory ve Velkém Meziříčí. V čele kraje nahradil Jiřího Běhounka, který byl za ČSSD hejtmanem tři volební období.

Vítězslav Schrek (ODS)

Vysočinu v následujících čtyřech letech povede koalice ODS se Starosty pro občany, Pirátů, Starostů pro Vysočinu (STAN a SNK ED), KDU-ČSL a ČSSD. První náměstkyní se v souladu s koaliční dohodou stala Hana Hajnová za Piráty.

Nový hejtman po zvolení ve veřejném hlasováním nejprve poděkoval předchozím zastupitelům a hejtmanu Běhounkovi. "Nastupuji s velkým odhodláním, ale také s patřičným respektem. Doba, kterou jako společnost procházíme, není úplně lehká, nicméně věřím, že pokud budeme usilovně pracovat, že zvládneme provést kraj i takto nelehkou dobou," řekl Schrek. Padesátiletý Schrek v komunálních volbách v roce 2002 neúspěšně kandidoval jako nestraník za Stranu zelených. Od roku 2004 je členem ODS. v roce 2006 byl zvolen zastupitelem města Jihlava, mandát obhájil ve volbách v letech 2010, 2014 a 2018.

Náměstkyně Hajnová bude mít na starost místní rozvoj. Její stranický kolega Jan Břížďala se stal radním pro školství a informační technologie. Za Starosty pro Vysočinu se stal náměstkem pro zemědělství starosta Pacova Lukáš Vlček a radním pro cestovní ruch a kulturu starosta Telče Roman Fabeš. Jako uvolněný starosta města Fabeš zřejmě skončí v únoru příštího roku. Vlček termín změny svého působení ve funkci starosty neupřesnil. Koaliční dohoda ale počítá s tím, že uvolnění členové krajské rady nebudou mít další uvolněné funkce.

Lidovci vyslali do rady Miroslava Houška, který se stal náměstkem pro ekonomiku, dopravu a silniční hospodářství. Radním pro sociální věci bude Jan Tourek, starosta Světlé nad Sázavou, který je připravený po schválení městského rozpočtu místo starosty opustit. Za koalici ODS se Starosty pro občany usedne v krajské radě jako radní pro majetek dlouholetý starosta obce Police na Třebíčsku Karel Janoušek, který starostenskou funkci začal dnes vykonávat jako neuvolněný. ČSSD má v radě náměstka pro zdravotnictví Vladimíra Novotného. Sociální demokrat Martin Hyský se stal po dlouhé debatě a řadě protinávrhů uvolněným předsedou nově zřízeného Výboru pro rozvoj strategických projektů, životního prostředí a udržitelný rozvoj. Opozice placenou funkci označila za politickou trafiku. Podle hejtmana Schreka bude výbor řešit náročné projekty včetně Veřejné dopravy Vysočiny a placeného předsedu si zaslouží.

Krajská koalice má v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu 32 křesel. V opozici skončila stejně jako v minulosti KSČM se třemi mandáty a hnutí ANO, které krajské volby konané 2. a 3. října na Vysočině vyhrálo a získalo deset mandátů. Za ANO byl dnes na hejtmana navržený volební lídr a také dosavadní náměstek hejtmana Martin Kukla. Ve volbě získal hlasy svých spolustraníků a komunistů.

Před čtyřmi lety vytvořila krajskou koalici sociální demokracie, hnutí ANO, ODS a Starostové pro Vysočinu.

S termínem dnešního ustavujícího jednání se čekalo na rozhodnutí soudu, který posuzoval stížnost koalice Pro TOP Vysočinu na neplatnost volby. Koalici chyběl v říjnových volbách k překročení pětiprocentní hranice a zisku dvou mandátů v zastupitelstvu jediný hlas. Soud stížnost zamítl.

Vysočina byla jedním ze dvou posledních krajů, kde zbývalo zvolit hejtmana. Nové vedení už chybí jen v Karlovarském kraji. Noví zastupitelé tam minulý týden složili slib, ale vedení kraje nevolili, protože jednání o koalici stále pokračují. Ustavující schůze bude pokračovat ve čtvrtek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje