Hejtmani potřebují součinnost vlády, Bartoš doufá v další jednání

Hejtmani mohou v lokálním řešení koronavirové epidemie sehrát zásadní roli, musí mít ale součinnost vlády, jednotlivých ministerstev či hygienických stanic. Novinářům to dnes ve Sněmovně řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Doufá v další jednání předsedů stran a případně i poslaneckých klubů s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a dalšími zástupci vlády. Hovořit je podle něj nutné například o pandemickém zákonu.

Ivan Bartoš
doporučujeme

Bartoš předpokládá, že vláda po dnešním odpoledním jednání vyhlásí nařízení jakožto mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví. To, zda i na žádost hejtmanů kabinet nově vyhlásí nouzový stav, je podle Bartoše na rozhodnutí vlády a vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Ten to dnes v České televizi připustil.

"Myslím si, že by v lokálním nebo krajském řešení mohli roli sehrát hejtmani, kteří skutečně znají region, ale musí mít součinnost centrální vlády, ministerstev, hygieny," řekl Bartoš. "Já budu apelovat i na vládu, aby tato součinnost fungovala, aby hejtmani byli tou rukou na konci řetězce centrální pomoci," dodal.

Sněmovna ve čtvrtek neschválila žádost vlády o prodloužení nouzového stavu, který tak skončí s nedělí 14. února. Hejtmani Pardubického a Moravskoslezského kraje již oznámili, že bude o nové vyhlášení nouzového stavu žádat. Opětovné vyhlášení nouzového stavu označili v posledních dnech ústavní právníci oslovení ČTK za obcházení ústavy. Další postup bude vláda probírat dnes od 12:00, jednat bude i s Asociací krajů.

Kabinet může některá opatření proti šíření koronaviru převést pod režim zákona o ochraně veřejného zdraví. Někteří hejtmani už oznámili, že chtějí ve svých regionech vyhlásit stav nebezpečí, který umožňuje například regulovat pohyb obyvatel nebo nařizovat pracovní povinnost. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek varoval, že zrušení nouzového stavu může do 14 dnů způsobit přetížení nemocnic, protože na celostátní úrovni nebude možné vyhlásit nejdůležitější opatření proti epidemii.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna zřejmě zachová 14 volebních krajů, jeden chce pouze ANO

04.03.2021 13:04 Sněmovna pravděpodobně zachová 14 volebních krajů při volbách do horní komory. Jejich nahrazení…

Hnutí ANO by vyhrálo volby, koalice Pirátů a STAN je v závěsu

04.03.2021 12:47 Aktualizováno Volby do Sněmovny by v únoru vyhrálo hnutí ANO, které by stejně jako o měsíc dříve získalo 26,5…

Babiš a Zeman chtějí experimentovat na Češích, přitom dorazí miliony…

04.03.2021 12:24 Aktualizováno Opoziční strany se staví proti užívání vakcín proti covidu-19 bez certifikace v Evropské unii. V…

ČT musí zaplatit Vitáskové 80.000 korun za nepravdivý výrok

04.03.2021 10:53 Česká televize (ČT) musí uhradit bývalé šéfce Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové 80…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama