Ivan Bartoš: Hnutí STAN je pro Piráty nejbližší partner

Hnutí STAN je v současné chvíli pro Piráty politicky nejbližší partner. Případnou koaliční spolupráci by s ním ale Piráti domlouvali až po volbách.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Ivan Bartoš
doporučujeme

Na tiskové konferenci v Ostravě to dnes řekl znovuzvolený předseda Pirátů Ivan Bartoš.

"Česká pirátská strana je středová liberální strana. Jediná další skutečně středová liberální strana v České republice je v tuto chvíli hnutí STAN, ostatní strany jsou spíše směrem k té konzervativní části politického kompasu nebo třeba směrem k nějakým autoritářským typům stran, minimálně do systému řízení. Takže ve spolupráci by to byl politicky nejbližší partner," řekl Bartoš.

Připomněl, že o výzvě ke spolupráci v krajích po volbách, nikoliv před volbami, hovořil i předseda STAN Vít Rakušan.

Bartoš řekl, že před každými volbami ukazují povolební strategii. Piráti nevyloučili spolupráci s demokratickými stranami, vyloučili spolupráci se stranami typu hnutí Tomia Okamury či s komunisty.

"Máme jasné podmínky. To jsou, že do vlády nejdou za tu stranu lidé, kteří mají třeba střet zájmů nebo korupční minulost, nebude tam mít většinu hegemon na české politické scéně, vládní hnutí ANO. To jsme měli v předchozí strategii a já si myslím, že to bude obsaženo i v té budoucí, ve volbách v roce 2021," řekl Bartoš.

Zdůraznil, že koalice se vytvářejí po volbách podle toho, kde strany najdou průniky programů. "Já si myslím, že jsme autentický směr v české politice, že máme co nabídnout. V řadě velkých měst v České republice spolupracujeme na koaličním půdorysu a uvidíme, jakým směrem se bude vyvíjet česká politická situace v tomto roce po krajských volbách a zejména ve volebním roce 2021," řekl předseda Pirátů.

Piráti jsou podle něj ochotni spolupracovat s těmi, kdo dodržují pravidla a dělají transparentní zodpovědnou politiku. Bartoš připomněl, že o vládním angažmá Pirátů se jednalo už v roce 2017. "Byli jsme poptávanou nevěstou. Bohudík jsme zásadoví a neuhnuli jsme z toho, co jsme deklarovali v naší povolební strategii, tudíž jsme skončili jako konstruktivní opozice," uvedl Bartoš.

Loading...
Vstupte do diskuze (31)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válková mohla být odvolána, potvrdil Babiš. Co ovlivnilo jeho názor?

17.01.2020 17:54 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) respektuje, že rada pro lidská práva ve čtvrtek podpořila poslankyni…

Babiš ostře kritizuje e-shop na dálniční známky za 400 milionů, bude se…

17.01.2020 17:21 Aktualizováno Zakázka na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky za 401 milionů korun se…

Důchodová komise se znovu sejde, bude jednat o pravidlech spoření

17.01.2020 17:12 Důchodová komise se bude letos znovu zabývat nastavením pravidel spoření na penze. Debatovat by…

Komunisté chtějí změnit vládní novelu zákoníku práce

17.01.2020 13:28 Komunisté ve Sněmovně předloží pozměňovací návrhy k vládní novele zákoníku práce. O normě chce KSČM…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama