Ekonomický propad je dán nejistotou. Vláda by si podle ekonoma měla vést lépe

Ekonom Filip Matějka z institutu CERGE-EI a člen někdejšího ekonomického poradního týmu při ústředním krizovém štábu si myslí, že na tom byla vláda s opatřeními na záchranu ekonomiky zpočátku dobře, ale že nyní se jedná o stále větší zmatek.

Už když pandemie začínala, bylo Matějkovými slovy dobré nejen vyhlásit lockdown, nýbrž i podržet ekonomiku. "Ale je čas to víc nechat na trzích, snížit nejistotu, poskytnout likviditu, tedy půjčit třeba peníze firmám na platy zaměstnanců," sdělil v pořadu Osobnosti Plus. 

"Jako kdybyste přišli na pohotovost s problémem se srdcem – a doktor vám začal řešit vykloubené rameno nebo plastiku nosu. To teď dělá vláda." Filip Matějka

Podle ekonoma stát sice začal s programy typu Antivirus, ale pak se vláda posléze uchýlila ke spoustě nesmyslných věcí. "Zrušila daň z nabytí nemovitosti, pak řešila placení nájmů, ale i dostavbu jaderné elektrárny a teď zrušení superhrubé mzdy," podotkl a navrhl následující řešení:

"Pro mě by bylo ideální, kdyby vláda upustila od té spousty dalších věcí, neřešila ČEZ, aukci spektra 5G, daně z nemovitostí a další, ale začala pořádně dělat to, co teď udělat máme.Víme, že polovina propadu ekonomiky je dána nejistotou." Filip Matějka

Přestože byl Matějka původně přesvědčen, že se program Antivirus, od něhož si vláda slibuje udržení zaměstnanosti, utlumí nejpozději do čtyř měsíců, nyní obrací. 

"Když vidím, co se děje, tu nejistotu a utrácení peněz – a Antivirus zatím stojí jen 3 miliardy korun měsíčně –, tak mávnu rukou. Je to levnější než jiné věci a skutečně to snižuje nejistotu,“ nechal se slyšet.

Může to být i lepší

"Viděl jsem, jak se někteří z nich snažili ptát se odborníků, ušetřit si čas a pochopit situaci, jiné politiky spíš zajímalo PR navenek," svěřil se ekonom se svými zkušenostmi nejen se setkáváním s politiky kvůli řešení momentální ekonomické situace. 

"Věci jdou dělat líp, anebo hůř. Dá se to dělat mnohem lépe, než to vláda dělá." Filip Matějka

Podle ekonomického experta, který byl také členem ekonomického poradního týmu při ústředním krizovém štábu, vláda také vede špatnou rozpočtovou politiku. 

"Rozpočet si bude určitě cucat z prstu. Ale tady bych zase nekritizoval tolik, protože s tím obrovským deficitem nejde nic dělat. Teď mi ale vadí, že se vymýšlí spousta věcí, které deficit strašně zhoršují a s krizí nemají nic společného," vyjádřil své výhrady.

"Musíme to teď brát tak, že nejistota je součást našeho života. Snažme se ji snížit a ne ji zvyšovat věcmi, kterým nerozumíme. Jsou věci, které vláda teď nemůže udělat perfektně, takže by se měla soustředit na to, co perfektně udělat může,“ dodal.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika státní rozpočet Vláda ČR Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy