Jedna účtenka za víc tržeb jde proti principům EET, tvrdí Schillerová

Způsob elektronické evidence tržeb (EET), kdy podnikatel vystaví jednu účtenku a jednu datovou zprávu za více tržeb, například za celý stůl v restauraci, jde proti znění zákona o evidenci tržeb a proti tomuto zákonu.

Alena Schillerová
doporučujeme

Uvedla to dnes ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v odpovědi na písemnou interpelaci poslance ODS Vojtěcha Munzara. Munzar se ministryně ptal na případ, kdy podnikatel dostal pokutu 5000 korun za to, že vystavil hostům souhrnnou účtenku za útratu celého stolu.

Poslanci se touto interpelací zabývali dnes dopoledne. "Akceptací takového postupu vzniká prostor pro obcházení evidence tržeb a snižuje se tak její efektivita. Je to obdobné, jako kdyby podnikatel evidoval například tržby za celý den vždy jen jednou souhrnnou částkou," stojí v odpovědi na Munzarovu interpelaci. Tento přístup podle ministryně také zkresluje data v systému a vytváří prostor pro manipulace. Argumentuje tím, že podle zákona musí být zaslána datová zpráv s údaji o evidované tržbě uskutečněné v hotovosti, směnkou, šekem nebo třeba stravenkou.

Schillerová řekla, že tuto konkrétní kauzu nezná, a pokud někdo platí za celý stůl, třeba při oslavě, je to v pořádku. Provozovatel podle ní zřejmě v daném případě ale pochybil v tom, že vydal jednu účtenku za více platících lidí. Pokud by platil jeden z hostů za všechny, nebyl by problém, uvedla.

Od některých opozičních poslanců se ministryni za její postoj dostalo kritiky. Poukazovali třeba na to, jak by vypadalo placení například při rodinných oslavách. "Já nechápu, jak můžete z něčeho takového dělat problém," řekl Mikuláš Ferjenčík (Piráti). "Tak to nehajte, takovou kravinu, to se nedá hájit," vzkázal ministryni předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Munzar se pozastavil nad částí písemné odpovědi Schillerové o tom, že hromadná účtenka neumožňuje získat informace o jednotlivých hotovostních tržbách.

Munzar navrhl, aby Sněmovna s odpovědí ministryně vyslovila nesouhlas. Poslanci o tom ale nemohli hlasovat, protože do nejnižšího potřebného množství pro hlasování jeden poslanec chyběl.

Nízký počet poslanců v sále souvisel i s tím, že Sněmovna jedná kvůli epidemii nového koronaviru v polovičním počtu. Z dnešního jednacího dne nebo z jeho části se omluvilo i 12 členů vlády. Projednávání několika dalších písemných interpelací předsedající Vojtěch Filip (KSČM) kvůli absencím členů vlády i nízkému počtu přítomných poslanců přerušil. Některé dotazy už Sněmovna projednávat nebude, protože tazatelé byli omluveni.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nouzový stav není v nejbližších dnech na stole, řekl Hamáček. Vojtěch ho…

20.09.2020 21:04 Aktualizováno Vyhlášení nouzového stavu "není v nejbližších dnech na stole". Novinářům to dnes na Dnech NATO v…

Vedení Prahy chce zastoupení v Ústředním krizovém štábu

20.09.2020 20:30 Vedení hlavního města chce mít zástupce v Ústředním krizovém štábu. Důvodem je to, že v hlavním…

Babiš vystoupí s projevem v televizi. Chci říct něco důležitého, avizoval

20.09.2020 18:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí ve 20:00 vystoupí s televizním projevem. Řekl to dnes ve svém…

Jaké téma odlehčí vypjatá jednání? Tour a cyklistika jsou ideální, říká…

20.09.2020 17:30 ROZHOVOR - Sáhl po mobilu a okamžitě na něm vyťukal blahopřejnou zprávu svému slovinskému protějšku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama