Jourová a právní stát? Projev důvěry EU k Česku, tvrdí Babiš

Pokud by se současná česká eurokomisařka Věra Jourová ujala v příští Evropské komisi (EK) dohledu nad dodržováním principů právního státu, byl by to projev důvěry vůči České republice. Premiér Andrej Babiš to dnes řekl novinářům v Budapešti. Současně ale dodal, že k tomu podle něj nedojde.

Věra Jourová, 4. celostátní sněm hnutí ANO
doporučujeme

"Pokud by český komisař měl mít na starosti právní stát, tak by to byla obrovská důvěra. Já si myslím, že to tak nedopadne," řekl Babiš, který během dneška vystoupil v maďarské metropoli na konferenci o demografii a také navštívil společné jednání zástupců partnerských českých a maďarských měst a obcí.

Server Politico v úterý s odvoláním na nejmenované vysoce postavené činitele napsal, že nastupující předsedkyně EK Ursula von der Leyenová nabídla Jourové, aby se nově ujala dohledu nad dodržováním principů demokratického a právního státu.

"To, co odznělo v mediích, byla taková spekulace, která v Bruselu běhala v zákulisí asi tak před třemi týdny," řekl Babiš. Dodal, že Česko usiluje o to, aby Jourová byla nově místopředsedkyní EK.

V posledních letech měla Jourová v EK na starosti spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovné příležitosti žen a mužů.

Babiš se ještě ve středu večer sešel v maďarské metropoli na pracovní večeři se svým maďarským i slovenským kolegou, Viktorem Orbánem a Peterem Pellegrinim, jakož i se srbským prezidentem Aleksandarem Vučićem.

"Podporujeme vstup Srbska do Evropské unie. Prezident Vučić má naší důvěru," řekl Babiš.

Český premiér zároveň vyjádřil naději, že příští Evropská komise bude akčnější v integračních otázkách. Očekává jasnou strategii EU zaměřenou na zrychlení přístupu některých zemí, jako jsou Bulharsko, Rumunsko a Chorvatsko, do schengenského prostoru volného pohybu osob. Babiš se rovněž zmínil o zahájení přístupových rozhovorů EU se Severní Makedonii, ke kterému dosud nedošlo.

"Hlavně, když jako Evropa něco slíbíme, musíme to plnit. To rozšíření (EU) je důležité," uvedl Babiš. Dodal, že vstup Srbska do evropského bloku by představovalo příležitost i pro české firmy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš vystoupí s projevem v televizi. Chci říct něco důležitého, avizoval

20.09.2020 22:58 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí ve 20:00 vystoupí s televizním projevem. Řekl to dnes ve svém…

Nouzový stav není v nejbližších dnech na stole, řekl Hamáček. Vojtěch ho…

20.09.2020 21:04 Aktualizováno Vyhlášení nouzového stavu "není v nejbližších dnech na stole". Novinářům to dnes na Dnech NATO v…

Vedení Prahy chce zastoupení v Ústředním krizovém štábu

20.09.2020 20:30 Vedení hlavního města chce mít zástupce v Ústředním krizovém štábu. Důvodem je to, že v hlavním…

Jaké téma odlehčí vypjatá jednání? Tour a cyklistika jsou ideální, říká…

20.09.2020 17:30 ROZHOVOR - Sáhl po mobilu a okamžitě na něm vyťukal blahopřejnou zprávu svému slovinskému protějšku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama