Jourová na konferenci v Praze: Země s nouzovým stavem se snažily zachovat právní stát

Evropská komise (EK) v zásadě u všech zemí Evropské unie, které kvůli pandemii koronaviru vyhlásily nouzový stav, viděla snahu, aby dál fungoval právní stát. Na dnešní bezpečnostní konferenci na Pražském hradě to uvedla místopředsedkyně komise Věra Jourová. Z krize by se podle ní měla unie poučit a posílit svou suverenitu a nezávislost na zbytku světa zejména v oblasti kritické infrastruktury.

Věra Jourová, eurokomisařka
doporučujeme

Jourová uvedla, že v nějaké podobě vyhlásilo nouzový stav 24 států Evropské unie. "Tři to řešily bez vyhlášení. Ale v zásadě všude jsme viděli snahu, aby vyhlášení nouzového stavu neznamenalo vypnutí ústavy, aby fungoval právní stát, vyvážení mocí a opatření byla pod kontrolou občanů a soudů," řekla Jourová, která má v unijní exekutivě na starosti dodržování evropských hodnot.

Vlády podle ní při nouzovém stavu měly širší pravomoci a stály před pokušením "odolat nesnesitelnému zavádění autoritativních metod". Podle Jourové obstály. "My ze strany EK jsme sledovali, jestli nedochází k nedodržování evropských pravidel. Teď sledujeme návrat zpátky do normálu. U některých zemí aspoň do normálu, který byl před covidem-19," řekla bez označení konkrétních států.

V dubnu Jourová ČTK řekla, že komise sleduje se znepokojením vývoj v Maďarsku, kde vláda získala v rámci nouzového stavu časově neohraničenou možnost řídit zemi pomocí dekretů. Varovala tehdy, že ani koronavirová krize nemůže omezit kontrolní roli národních parlamentů a médií. V únoru označila vedle maďarské za křehkou demokracii také polskou.

Jourová dnes uvedla, že při novinářských dotazech na maďarský nouzový stav v poslední době zachovala chladnou hlavu. Dodala, že ji za to chválil i tamní premiér Viktor Orbán, což pro ni "nebyl dobrý moment". Dodala, že komise se chystá v září zveřejnit zprávu o stavu právních států v unijních zemích. V hodnocení fungování dělby mocí, justice či svobody slova zahrne i zhodnocení nynějšího návratu do normálu po nouzových stavech, řekla.

Krize má podle Jourové nepříjemnou vlastnost, že posiluje negativní trendy, které už existovaly před ní. "Jsme například svědky zneužití strachu a obav lidí a jejich zavalení všemi možnými zprávami a dezinformacemi, které je mohou i zdravotně poškodit," uvedla. Poučením z pandemie podle ní je, že by Evropa měla být nezávislejší na zbytku světa v oblasti kritické infrastruktury a dalších věcech nezbytných k životu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 na Karvinsku: Starostové považují situaci za vážnou, vinu dle…

07.07.2020 18:18 Aktualizováno Starostové z Karvinska považují situaci týkající se koronavirové nákazy v okrese za velmi vážnou a…

Sněmovna podpořila zdražení cigaret i stravenkový paušál

07.07.2020 17:56 Sněmovna dnes v úvodním kole podpořila vládní daňový balík na rok 2021, který počítá mimo jiné s…

ČSSD i opozice chtějí odstranit výjimku pro svěřenské fondy, nahrává…

07.07.2020 16:06 Aktualizováno Vládní ČSSD se bude podobně jako opoziční strany snažit, aby ve Sněmovně ze zákona o skutečných…

Koalice se dohodla. Vláda se chystá schválit zákon o jeslích, uvedla…

07.07.2020 14:54 Vláda se chystá v pondělí schválit novelu o dětských skupinách. Od července 2024 by je měly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy