Justice zrychlila. Češi čekají na verdikt kratší dobu, soudy jsou však stále přetížené

Délka řízení u okresních soudů v civilních i trestních věcech loni opět poklesla, a to v průměru na 263 a 195 dní. Stále však existují značně zatížené soudy. Při představení výroční statistické zprávy to dnes uvedla ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), podle níž je handicapem české justice nerovnoměrné zatížení jednotlivých justičních článků. Ze statistik vyplývá, že u krajských soudů se průměrné trvání některých typů řízení prodloužilo.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Ministryně zdůraznila, že Česko zaujímá mezi členskými státy Evropské unie sedmou příčku při srovnání délky řízení ve sporných civilních a obchodních věcech u soudů prvních stupňů. Podle ní se vylepšila situace nejpřetíženějších soudů, zejména v severních Čechách a na jižní Moravě.

Průměrná délka civilních řízení se oproti předloňskému roku snížila o 13 dní. Nejrychleji se soudí v obvodu Krajského soudu v Českých Budějovicích, nejdéle si na rozsudek stále počkají lidé v obvodu ústeckého krajského soudu. V trestních kauzách bylo loni v okresech řízení v průměru o týden kratší než v roce 2018. Nejrychlejší byly středočeské soudy, nejpomalejší opět soudy v severních Čechách.

Benešová také uvedla, že ji těší stále rostoucí počet peněžitých trestů. Okresní soudy jich loni podle statistik uložily 9811, předloni to bylo 9203. Průměrná výše částky, kterou museli odsouzení zaplatit, činila 25.718 korun. Šlo tedy zejména o nižší částky za méně závažnou kriminalitu. Celkově takto stát loni vybral 252,3 milionu korun, což je zhruba trojnásobek částky z roku 2015.

V uplynulých letech se ustálila situace v opatrovnickém soudnictví, které zahrnuje řízení ohledně svéprávnosti či péče o nezletilé. V této oblasti po roce 2014 prudce vzrostl počet případů kvůli novému občanskému zákoníku, podle nějž bylo nutné do tří let přezkoumat všechny lidi s omezenou svéprávností. Nyní délka řízení u okresních soudů opět klesá - předloni trvalo průměrně 139 dní, loni 126 dní.

U krajských soudů trend zrychlování řízení neplatí. V prvostupňové, tedy neodvolací civilní a obchodní agendě tam loni vzrostla průměrná délka řízení z 922 na 1046 dní. V prvostupňové trestní agendě se řízení prodloužilo z 526 na 571 dní. V roce 2016 to přitom bylo 396 dní. "Je potřebné počkat na další data, aby bylo jasnější, zda jde o výkyv, nebo dlouhodobější trend. Nicméně se zdá, že délky řízení v této agendě trvale rostou," konstatovalo ve zprávě ministerstvo.

O den vzrostla i průměrná délka odvolacích trestních řízení, a to na 56 dní. Odvolací civilní spory se naopak podařilo zkrátit ze 132 na 125 dní. Poklesla i délka insolvenčních řízení, a to ze 75 na 68 dní.

Výrazně zatížené zůstává správní soudnictví, kde ale ministerstvo zaznamenalo pokles počtu nových případů. Loni tak byl počet vyřízených věcí poprvé od roku 2013 vyšší než počet věcí příchozích. Nejvytíženější zůstává pražský městský soud, kde správní řízení průměrně trvá 646 dní. Vysoké délky řízení už ale vykazuje i Brno.

Ministerstvo chce tuto situaci zohledňovat při jmenování nových soudců. "Jednáme o tom s předsedy soudů. U Městského soudu v Praze se to snažíme řešit operativně, dali jsme jim alespoň asistenty. I do budoucna počítáme s tím, že dostanou posily," řekla k tomu Benešová.

Ministryně také zmínila personální obměnu ve vedení krajských soudů, která se letos týká Ústí nad Labem, Českých Budějovic, Hradce Králové, Plzně a Městského soudu v Praze. "Mám radost, že se do výběrových řízení hlásí ženy," konstatovala. V blízké budoucnosti bude ministerstvo vybírat ještě předsedu Krajského soudu v Brně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Petříček by nehlasoval pro usnesení vlády proti rezoluci EP

05.07.2020 15:19 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) by nehlasoval pro usnesení vlády kritizující rezoluci…

Klaus kritizuje vládu i podporu ekonomiky: Pro mě je to konec světa,…

05.07.2020 13:23 Bývalý prezident Václav Klaus kritizuje navržený deficit státního rozpočtu na letošní rok 500…

Česko pošle na oddlužení Somálska téměř milion eur

04.07.2020 21:55 Aktualizováno Česko se zapojí do iniciativy Mezinárodního měnového fondu (MMF) na oddlužení Somálska. Přispět by…

Ministři prozradili své plány na léto. Někteří z nich vyrazí do zahraničí

04.07.2020 16:15 Houbaření, rybaření, objevování regionálních tratí i stanování mají v plánu čeští ministři během…

Související:

Právě se děje

Další zprávy