Lidovci si v sobotu zvolí nového předsedu, kandidáti jsou tři. Obmění se i užší vedení

Po zhruba deseti měsících si KDU-ČSL bude v sobotu v pražském hotelu Ambassador znovu volit nového předsedu. Nynější lidovecký šéf Marek Výborný pozici opustí z rodinných důvodů. Kandidáti na jeho nástupce jsou tři: předseda poslaneckého klubu a místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek, europoslanec Tomáš Zdechovský a poslanec a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. Minimálně částečně se také obmění sestava místopředsedů.

Ilustrační foto
doporučujeme

Výborný v prosinci řekl, že na sjezdu požádají o potvrzení svých mandátů. Jeden z nich - předseda liberecké KDU-ČSL Štěpán Matek - ale už dříve uvedl, že na post rezignuje a nebude se o něj znovu ucházet.

Mimořádný sjezd začne v sobotu v 9:00, po zprávě předsedy bude následovat blok voleb předsedy a místopředsedů, na který naváže diskuse.

Osmačtyřicetiletý předseda poslaneckého klubu Jan Bartošek je místopředsedou strany od června 2011. Předsedá krajskému výboru KDU-ČSL v Jihočeském kraji, poslancem je od října 2013, v letech 2014 až 2017 byl místopředsedou Sněmovny. Osmatřicetiletý exministr zemědělství Marian Jurečka zastával post statutárního zástupce předsedy KDU-ČSL v letech 2011 až 2019, od roku 2013 je poslancem a je též zastupitelem Olomouckého kraje. Čtyřicetiletý Tomáš Zdechovský je europoslancem od roku 2014.

Kandidáti na předsedu se shodují v tom, že lidovci by se měli odpoutat od pětiprocentní hranice zisku ve volbách a docílit lepších výsledků. Naopak liší se v pohledu na spolupráci s dalšími subjekty před parlamentními volbami v roce 2021 a právě v závislosti na tomto tématu se mohou delegáti přiklonit na jednu či druhou stranu. Zatímco Jurečka je k ní skeptický zejména kvůli parametrům volebního zákona, Bartošek a Zdechovský ji nevylučují.

Šéf lidoveckých poslanců chce počkat, jak se osvědčí kooperace z letošních krajských voleb. Zdechovský se domnívá, že kdyby kandidáti dokázali veřejnost přesvědčit, že mají tah na bránu, mohla by koalice uspět. Argumentoval také tím, že se v loňských volbách do Evropského parlamentu snažil sjednotit středopravicové spektrum, proto na kandidátce KDU-ČSL také byli zástupci Koruny české, Konzervativní strany nebo SNK Evropských demokratů. Se ziskem 7,24 procenta hlasů kandidátka získala dva europoslance.

Současné vedení KDU-ČSL vzešlo z řádného sjezdu loni v březnu. Výborný tehdy ve volbě předsedy porazil Jurečku i Bartoška a vystřídal Pavla Bělobrádka, který lidovce vedl více než osm let. Výborný se rozhodl skončit v čele strany z rodinných důvodů, na konci září mu náhle zemřela manželka na srdeční selhání. Má tři děti a v minulosti zdůraznil, že rodič je víc než politik. První místopředsedkyní lidovců je senátorka Šárka Jelínková, řadovými místopředsedy jsou kromě Bartoška a Mateka též Bohuslav Niemiec a Petr Hladík.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama