Lidská práva byla a budou součástí české diplomacie, ujišťuje Petříček

Lidská práva po sametové revoluci byla a v budoucnu i budou součástí české diplomacie. Rok 1989 znamenal pro českou diplomacii pomyslný reset po 40 letech komunistické totality, jednoznačnou prioritou polistopadového směřování je členství v západních strukturách.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Tomáš Petříček, ministr zahraničí ČR
doporučujeme

Dnes to uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na akci Odpoledne s českou diplomacií, kterou při příležitosti oslav 30. výročí sametové revoluce pořádá české ministerstvo zahraničních věcí.

"Diplomatická tradice první republiky byla sice silná, po revoluci jsme ale začínali od nuly. Čtyřicet let komunistického režimu si vyžádalo daň i na zahraniční politice. Český stát nicméně nyní ví, kdo jsou jeho přátelé a kdo představuje nebezpečí," řekl Petříček, podle nějž jsou jednoznačné milníky české zahraniční polistopadové politiky vstup do Severoatlantické aliance a Evropské unie, které představují garanci bezpečnosti České republiky.

Téma lidských práv podle něj bylo po roce 1989 neoddělitelnou součástí československé a později české zahraniční politiky. Petříček se bude zasazovat o to, aby tato tradice přetrvala i v budoucnu.

Česko dnes podle Petříčka čelí hybridním bezpečnostním hrozbám, jako je terorismus či ilegální migrace. Případ Ruskem anektovaného Krymu či války v Donbasu také ukazuje, že reálné jsou i ozbrojené konflikty. Tyto výzvy jsou podle něj řešitelné pouze soudržností západního společenství, které s Českem sdílí společný hodnotový systém. Česko podle něj musí usilovat o zachování současného systému mezinárodního práva a institucí, které v současné době čelí zvýšenému tlaku.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi jsou nechápaví? Z hnutí ANO přišla nálož kvůli Babišovi

05.12.2019 21:55 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš je opět trestně stíhán v kauze Čapí hnízdo. Odstoupit ale nehodlá, a důvod k…

Babišův střet zájmů: Co stojí v auditu Evropské komise a co bude dál?

05.12.2019 21:28 Aktualizováno Audit Evropské komise potvrdil, že premiér Andrej Babiš (ANO) porušil české i evropské předpisy o…

Abolice nebude. Zeman potvrdil, že kauza Čapí hnízdo poběží dál

05.12.2019 20:48 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman neudělí premiérovi Andreji Babišovi (ANO) abolici poté, co nejvyšší státní…

V úterý na Václavském náměstí. Milion chvilek oznámil místo další…

05.12.2019 20:15 Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama