Michálek odmítá kritiku, nerezignuje na post místopředsedy Pirátů. Zastal se ho Bartoš

Jakub Michálek (Piráti) nehodlá rezignovat na pozici místopředsedy Pirátů poté, co se na stranickém fóru strany dnes rozpoutala diskuse o jeho údajně nevhodném chování ke členům. Novinářům dnes řekl, že nikoho nešikanoval, ale má vysoké nároky na výkon lidí. V lednu na zasedání celostátního fóra v Ostravě na funkci opět kandidovat nebude, chce se soustředit na vedení poslaneckého klubu. Rozhodl se tak zhruba před měsícem, uvedl.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Jakub Michálek
doporučujeme

Vedoucí personálního odboru strany Jana Koláříková rozpoutala diskusi příspěvkem, v němž hovoří o Michálkově arogantním jednání a psychické šikaně podřízených. Europoslanec Mikuláš Peksa chce za měsíc rezignovat na funkci místopředsedy, pokud jím Michálek zůstane.

"Předně chci říci, že jsem nikoho nešikanoval. Mám vysoké nároky na výkon lidí. Myslím si totiž, že mám zodpovědnost vůči lidem. Máme pouze čtyři roky, abychom dotáhli do konce program, který jsme voličům slíbili. Chci, abychom tady odváděli výbornou práci. Je pravda, že jsem na lidi tvrdý, ale současně nejsem bezohledný," uvedl Michálek. Rezignaci dva měsíce před koncem volebního období by považoval za nesmyslnou, straně se podle něj daří výborně.

Koláříková podala podnět na odvolání Michálka z funkce místopředsedy. V anketě na fóru byly dnes v 15:30 dvě třetiny ze zhruba 300 hlasujících pro zahájení jednání o této věci. Místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal uvedl, že jednání zahájí zřejmě dnes večer. Hlasování o odvolání Michálka by pak podle něj následovalo mezi 1. a 4. listopadem. Vyjádřil ale pochyby o tom, že by následně strana zvolila nového člena předsednictva vzhledem k lednové řádné volbě.

"Podnět, který byl založen, se primárně týká emočního problému. V podnětu i ve vyjádření některých lidí cítím rovinu osobní, která souvisí s tvrdým vyjednáváním o rozpočtu Pirátské strany na příští rok. Já mám na starosti kasu Pirátské strany a ručím za to, že se strana nebude zadlužovat," řekl místopředseda.

Peksa při Michálkově kritice mimo jiné uvedl, že někteří členové se báli, brečeli, nemohli spát. "To se stalo historicky jednou, že jeden člověk se v Pirátské straně rozbrečel. A mě to velmi mrzí. Mně samozřejmě také záleží na tom, aby v Pirátské straně dobře fungovala komunikace, nicméně je to emoční záležitost. Není to věc, která by se měla řešit nějakými podněty nebo mediálními vyjádřeními," sdělil Michálek.

"Ve všech stranách jsou osobní spory nebo spory, které se týkají politiky. To si myslím, že je normální. Myslím si, že by bylo lepší, kdyby se členové strany soustředili na to, aby si spory vyřídili osobně, a ty věci vždycky nezveřejňovali. Myslím si, že to úplně nepřispívá tomu, abychom drželi pozornost na politických tématech, která považujeme za prioritní," poznamenal.

O Michálkově odvolání z pozice místopředsedy strany hlasovali členové ve vnitrostranickém referendu i před dvěma lety. Za šéfa poslanců se tehdy postavily zhruba tři čtvrtiny hlasujících. Část straníků Michálkovi tehdy vyčítala, že z Nejvyššího správního soudu potají stáhl stížnost na sněmovní volby.

"Jakub Michálek je ve straně od jejího začátku, náš úspěch ve volbách, úspěch v Poslanecké sněmovně i rostoucí preference jsou velkým dílem jeho zásluha, jeho pracovitosti," řekl šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Připomněl, že Michálek je jedním z pěti členů republikového předsednictva Pirátů. "Jeho silné stránky jsou pracovitost, tvrdost ve vyjednávání, píle. Na druhou stranu sociální vazby nebo empatie nejsou silnou stránkou Jakuba Michálka. Ale předsednictvo je kolektivní orgán a ten mix zvolených lidí se navzájem doplňuje," řekl.

"Naše práce ve Sněmovně, úspěch ve volbách do Evropského parlamentu, i úspěchy v komunále svědčí o tom, že ta strana je celkově řízena dobře. Vždy je prostor na zlepšení i na sebereflexi, já do jisté míry i tento členský podnět tak chápu," řekl Bartoš. Připomněl, že členové strany budou moci vyjádřit svou spokojenost s vedením na lednovém zasedání celostátního fóra Pirátů v Ostravě.

Bartoš zaznamenal i vyjádření Peksy, že se vzdá funkce místopředsedy Pirátů, pokud nebude Michálek odvolán. Vnímá to jako gesto a vyjádření toho, že je problém pro Peksu důležitý. Nemyslí si ale, že by případná změna ve vedení Pirátů dva měsíce před volbou nového předsednictva zásadně ovlivnila fungování strany.

Předseda Pirátů také vyloučil omezování přístupu do veřejného internetového fóra Pirátů. "Otevřenost je největší devizou, kterou jsme přinesli," řekl. "Já si myslím, že i tím dialogem, který ve straně vedeme dlouhodobě, se ta strana vnitřně vyvíjí," doplnil.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš chce pozvat do Prahy ukrajinského prezidenta Zelenského a Hončaruka

18.11.2019 20:59 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra…

Kecy, lži! Dohra oslav 17. listopadu, Babišův projev rozpoutal bouři

18.11.2019 19:50 Aktualizováno Projev premiéra Andreje Babiše k výročí 17. listopadu rozdělil Česko. Zatímco část lidí si váží…

Stát má další problém. Lidí s prověrkou je zbytečně moc

18.11.2019 19:01 Na ministerstvech a úřadech bylo loni o necelých 200 držitelů prověrky na nakládání s utajovanými…

Podle Válkové mají za obsah internetu odpovídat provozovatelé

18.11.2019 18:37 Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) míní, že je zapotřebí legislativně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama