Rozvolnění posunuto z pondělí na čtvrtek. Podle Hamáčka a imunologů je to dobrý kompromis

Vládou schválené rozvolnění protiepidemických opatření od čtvrtka považuje ministr vnitra a předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček za vyvážený kompromis. V diskusním pořadu Partie televize Prima dnes řekl, že původně byl pro otevření obchodů a služeb až od pondělka za týden. Ke změně názoru ho přesvědčil argument, že lidé by měli před Vánoci málo času na nákupy, a mohly by se tvořit fronty.

Tlaky na rozvolnění současných protiepidemických opatření byly podle Hamáčka obrovské, lidé si přejí návrat k normálu. Proti tomu ale hovoří stále relativně vysoké denní počty potvrzených případů covidu-19.

S návrhem na čtvrteční přechod ze čtvrtého na třetí stupeň protiepidemických opatření přišel na dnešní jednání kabinetu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). "Část vlády včetně mne navrhovala, že bychom mohli ještě týden počkat, část vlády říkala od pondělka," nastínil průběh dnešní diskuse ministrů Hamáček.

K souhlasu s dřívějším termínem šéfa sociální demokracie přesvědčila obava, že při pozdějším otevření obchodů a provozoven služeb by lidem v předvánočním období zbylo málo času na nákupy a zajištění služeb, které jim chyběly.

"Toto je rozumný kompromis, který umožní absolvovat ještě jeden nákupní víkend před Vánocemi. Věřím, že lidé své nákupy nějak rozfázují, rozvrhnou, a že budou dodržovat všechna opatření," dodal Hamáček.

Na základě rozhodnutí vlády přejde Česko od čtvrtka ze stávajícího čtvrtého do mírnějšího třetího stupně protiepidemických opatření. S omezeními se budou moci otevřít obchody, služby i restaurace. Bude také zrušeno omezení vycházení a znovu se bude moci prodávat i v neděli.

Imunolog Václav Hořejší a epidemiolog Petr Smejkal v diskusním pořadu televize Prima Partie označili podobu uvolnění opatření za přijatelný kompromis. Milan Kubek varuje, že epidemie stále není pod kontrolou. 

"Myslím, že to je správně, v zásadě, protože to respektuje pravidla, která se stanovila v systému PES," uvedl Hořejší. Poznamenal, že je rád, že uvolnění nezačne od pondělka, ale až ve čtvrtek. Doplnil, že je to dobrý kompromis mezi tím, co je třeba udělat.

Smejkal řekl, že celkem souhlasí s Hořejším, že jde o kompromis, byť upozornil, že variabilita PSA mezi kraji je vysoká. Dodal, že je-li vláda na vážkách, je lepší přiklánět se k přísnějším opatřením. Zdůraznil, že je zásadní systém PES zachovat, byť se změnami a hlavně testovat.

Nedělní krok vlády na Primě ocenil i imunolog Vojtěch Thon. Je přesvědčen, že opatření lze zmírnit, pokud budou lidé dodržovat hygienická opatření. Míní, že je třeba, aby už začaly fungovat obchody a služby.

Za předčasné považuje chystané rozvolnění šéf ČLK Kubek. "Pokud to rozvolnění uspěcháme, tak nám hrozí, že se epidemie znovu rozjede, a o to delší čas potom budeme zase všichni v karanténě," varoval v Radiožurnálu. Za chyby politiků podle Kubka nejvíc zaplatí zdravotníci. "Proto jsme z toho mírně řečeno nervózní," dodal.

Plán nabídnout antigenní testy veřejnosti má Smejkalovu stoprocentní podporu, epidemiolog ale míní, že mohlo být dřív. "Jaká bude účast, se odrazí zejména na tom, jak dobře to bude vysvětleno. Takže komunikace je vlastně úplně nejdůležitější," poznamenal. Doufá, že účast bude vysoká a před svátky se tak podaří omezit virovou nálož zachycením vysoce infekčních jedinců.

Hořejší tento krok podpořil už dřív, ale nevěří, že se víc lidí nechá dobrovolně testovat. "Jsem naprosto přesvědčený, že by to mělo být v nějaké míře povinné," řekl vědec. To by se podle něj mělo týkat vytipovaných skupin, například části firem. "Mně to všechno připadá, jako bychom nechali dobrovolné třeba dodržování dopravních předpisů," poznamenal. Thon míní, že před Vánoci mnozí projeví zájem a díky dobrovolnosti se zájem i zvýší větší.

Ohledně vyjádření ministra Blatného, že kampaň na podporu očkování odstartuje v lednu, by se Hořejší přimlouval, aby začala co nejdřív, ač považuje za důležité, aby lidé neotupěli. Míní, že nebude problém, pokud si lidi nebudou moci vybrat určitou vakcínu. Všechny, které budou v Česku dostupné, označil za bezpečné.

"To, že se o vakcínách hovoří už nyní, je v podstatě tak zásadní, že myslím, že už to každý občan republiky reflektuje," dodal Thon ke kampani. Smejkal řekl, že čím dřív se začne s podporou očkování, tím lépe. Vyzval i známé osobnosti, které se nechají očkovat, aby působily na veřejnost.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.
Jan Hamáček

Policie odložila kauzu Hamáčkovy neuskutečněné cesty do Moskvy

Policie odložila kauzu neuskutečněné cesty do Moskvy bývalého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Informaci České televize potvrdil ČTK mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Podle policie zanikla trestní odpovědnost, protože Hamáček od dalšího jednání dobrovolně upustil.

Více souvisejících

Jan Hamáček Jan Blatný Vláda ČR Zdravotnictví Milan Kubek Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 10 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 40 minutami

před 40 minutami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 8 hodinami

včera

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy