Nárůst epidemie by mohl poškodit vládní strany ve volbách

Nárůst epidemie covidu-19 během září a října by mohl poškodit vládní strany v říjnových sněmovních volbách. Shodli se na tom politologové, které ČTK oslovila. Podle Lubomíra Kopečka z Masarykovy univerzity v Brně zhoršení situace s koronavirem jednak může připomenout situaci z druhé a třetí vlny, jednak může mít i ten efekt, že někteří starší voliči nepřijdou k volbám.

"Obojí by ANO mohlo poškodit, penzisté tvoří zhruba polovinu jejich voličů," uvedl Kopeček. Situace menší vládní strany se podle něj od ANO liší v tom, že už od odeznění pandemie se strana dostala do víru vnitřních sporů, ze kterých dosud nevybředla, což ukazují například poslední spory kolem stranické kandidátky na jižní Moravě. "Strana, která víc energie věnuje vnitřním problémům než politické agendě, není pro voliče atraktivní. ČSSD je dlouhodobě v krizi, což koronakrize zhoršila, ale hlavní příčiny leží jinde - vedle vnitřních sporů je další velký problém už osm let trvající vládnutí s ANO, které připravilo stranu o značnou část voličů, jež přešli mnohdy právě k Babišově straně," míní.

"Vliv pandemie na volební výsledek si netroufám odhadovat, nicméně velký vliv může mít aktuální epidemická situace v září a na počátku října," uvedl Josef Mlejnek z Karlovy univerzity. Vláda podle něj během pandemie až příliš často podléhala ohledům na veřejné mínění, což hodně přispělo k jejímu závažnému průběhu. Ve volbách podle něj budou hrát roli identifikace dané strany s určitým sociálním prostředím, osoby lídrů, příběhy, které voličům předkládají k věření. "Většina voličů programy nečte. Důležité proto je, co z programů samy strany dají do popředí, co přetaví do několika jednoduchých hesel, které pak budou pomocí různých forem politické komunikace emitovat," uvedl na dotaz ohledně volebních programů jednotlivých stran. Zajímavé je podle něj, "že se vlastně kdovíjak neliší".

Podle Kopečka se Babišova vláda před pandemií vezla na vlně hospodářské prosperity a vypadala jako udržovací kabinet bez velkých ambicí, který v klidu dovládne do parlamentních voleb. Koronakrize vládu postavila před obrovskou výzvu. Při první vlně pandemie na jaře 2020 přes chyby, jako byl nedostatek zdravotnického materiálu nebo nadměrné přiškrcení ekonomiky, vyšla ze situace s enormní důvěrou veřejnosti a politicky posílená, uvedl. V dalších vlnách epidemie, kdy se vládní opatření a vládní komunikace staly pro velkou část veřejnosti nedůvěryhodné a zmatené, vláda ztratila značnou část důvěry veřejnosti, klesla i důvěra v premiéra a odpadli někteří voliči vládních stran.

"Bez nezvládnutí pandemie vládou by měly dvě opoziční koalice Piráti a STAN, respektive Spolu jen malou šanci, že budou schopné dosáhnout přibližně podobný volební výsledek jako ANO ve volbách. Po odeznění pandemie to teď vypadá, že ANO se daří aspoň částečně přerámovat politickou agendu a soustředit do určité míry pozornost veřejnosti na témata, které s nezvládnutím pandemie nesouvisí, jako jsou migrace, léčba rakoviny a zvyšování penzí. Mírný růst podpory ANO v poslední době naznačuje, že někteří ztracení voliči se vrátili. Velmi záleží ale na tom, jak bude vypadat pandemická situace v době voleb," shrnul Kopeček.

Související

Danuše Nerudová měla být podle průzkumů Petru Pavlovi a Andreji Babišovi mnohem vyrovnanějším soupeřem. Komentář

Výsledky voleb se oproti průzkumům opět liší. Déjà vu, z něhož plyne poučení

Říká se, že po bitvě je každý generál. Nemyslím teď vítěze prvního kola Petra Pavla, u prezidentských voleb a jejich výsledků se ale chvíli pozastavme. Oproti průzkumům se totiž v jedné věci hodně liší, takže prostor pro kritiku se nabízí. Daleko lepší ale bude, když zdůrazníme, v čem jsou průzkumy přínosem. 
Volby, ilustrační foto

Hlavním tématem loňských sněmovních voleb byl podle CVVM koronavirus

Hlavním tématem loňských sněmovních voleb byl podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) koronavirus, lidé se ale při výběru strany orientovali více na sociální jistoty, ekonomiku a důchody. Koalice Spolu ve volbách podle agentury STEM bodovala v regionech s vyšší nadějí na dožití a větším podílem živnostníků, hnutí ANO a SPD tam naopak ztratily.

Více souvisejících

volby 2021 Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Hnutí ANO ČSSD Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Aktualizováno před 57 minutami

Oleksandr Syrskyj s ministrem obrany Ukrajiny Rustem Umerovem.

Je to tady. Francie pošle vojenské instruktory na Ukrajinu

Francie pošle na Ukrajinu instruktory, aby vycvičili ukrajinské vojáky, řekl v pondělí odpoledne Oleksandr Syrskyj, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil. Vyjádřil také naději, že příklad Paříže budou následovat i další západní země.

před 57 minutami

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Macron označil Rusko za hrozbu pro Evropu: Musíme se umět sami bránit

Potřebujeme Evropu, která se dokáže sama bránit, uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém projevu k evropské mládeži v Drážďanech. Macron, který je na třídenní státní návštěvě v Německu, označil Rusko, které vojensky napadlo Ukrajinu před více než dvěma lety, za hrozbu evropské bezpečnosti.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

OSN, ilustrační foto

Izrael zaútočil na uprchlický tábor v Rafahu. Mimořádně zasedne RB OSN

Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání v souvislosti s izraelským náletem na uprchlický tábor ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, který si podle tamních úřadů vyžádal nejméně 45 obětí. S odvoláním na nejmenované diplomaty o tom v noci na úterý informovala agentura AFP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Energetika

EK schválila Česku miliardovou podporu na modernizaci tepláren

Evropská komise po intenzivním vyjednávání vydala pro Česko povolení na provozní podporu pro vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v maximálním celkovém objemu 3,2 miliardy eur. Bude tak možné aplikovat opatření, které je zásadní pro modernizaci energetiky a teplárenství a přispěje k plnění klimatických cílů. Model bude zároveň využívat nejefektivnější a nejmodernější formu podpory, která se bude odvíjet od situace na trhu.

Aktualizováno včera

včera

Noční klid

RECENZE: Plíživá paranoia a kolaps společnosti. Noční klid zpřítomňuje úzkost

Takřka měsíc před začátkem festivalu v Karlových Varech se do českých kin dostává druhý celovečerní film režiséra Michala Hogenauera, jehož intimní debut Tiché doteky ve Varech odpremiéroval před pěti lety. Jeho novinka Noční klid pokračuje v suverénní režii, komorním pojetí a rozplétání celospolečenských problémů na pozadí individuálních osudů.

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů. Moskva mluví o rusofobii

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dává miliardy na dostupnější nájemní bydlení. Vláda zahájila program

Osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i příprava bytových projektů – to jsou konkrétní výsledky vlády vycházející z jejího programového prohlášení. Konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení představili premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cílem investiční části reformy Bydlení pro život je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu.

včera

včera

včera

Povolit Ukrajině útočit v Rusku? Hlasy na uvolnění omezení sílí, pro je i vedení NATO

Západní země by měly přehodnotit omezení používání zbraní dodaná Ukrajině týkající se útoků na cíle na ruském území, protože negativně ovlivňují schopnost Ukrajiny bránit se. Prohlásil to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, uvedla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy