O koalici v Ústeckém kraji jednají ANO s ODS a STAN, hejtmanem by mohl být Schiller

V Ústeckém kraji vítězné ANO jedná o koalici s druhou ODS a třetím STAN. Dohodli se, že hejtmanem by mohl být lídr ANO, poslanec Jan Schiller. Novinářům to řekli po dnešním jednáním lídři uvedených stran. Taková koalice by měla v pětapadesátičlenném zastupitelstvu 32 mandátů.

Sněm hnutí ANO
doporučujeme

"Sešli jsme se v tomto seskupení poprvé. Je to pro nás preferované složení," uvedl Schiller. Dodal, že jediná dohoda je zatím na osobě hejtmana, kterým by byl právě mostecký zastupitel a dosavadní poslanec. Už v sobotu řekl, že pokud se stane hejtmanem, vzdá se poslaneckého mandátu.

Lídři se sejdou znovu v úterý. "Do té doby nebudeme jednat s jinými subjekty," řekl lídr ODS Jiří Kulhánek. Podle lídra STAN Filipa Ušáka byla dnešní schůzka konstruktivní. "Nevidím důvod jednat s někým jiným," uvedl.

Do úterý připraví strany své návrhy na rozložení sil v radě. "Pokud se shodneme, přijde nám, že by to mohlo fungovat," uvedl Kulhánek. ANO získalo v zastupitelstvu o 55 členech 17 mandátů, ODS osm a STAN sedm. "Jde nám všem třem o to, abychom měli stabilní vládu," uvedl Schiller.

ANO před čtyřmi lety volby vyhrálo, skončilo nakonec v opozici spolu s ODS. Koalici vytvořili komunisté se sociálními demokraty a SPD-SPO.

Do zastupitelstva se nyní dostalo osm subjektů. Piráti mají šest mandátů, s pěti skončila SPD, Spojenci pro kraj, Lepší sever a komunisté budou mít po čtyřech zastupitelích.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Začal platit nový nouzový stav. Potrvá měsíc

27.02.2021 07:53 V Česku ode dneška platí nový nouzový stav, plynule navazující na předchozí. Kvůli epidemii nemoci…

Poslanci odmítli prodloužit nouzový stav. Vláda vyhlásila nový

26.02.2021 22:05 Aktualizováno Vláda na dnešním večerním zasedání schválila vyhlášení nového nouzového stavu kvůli koronavirové…

Sněmovna neschválila příspěvek lidem v karanténě. O postizích firem…

26.02.2021 21:28 Aktualizováno Sněmovna neschválila příspěvek až 370 korun denně lidem v nařízené karanténě. Pro jeho prosazení…

Hamáčka vyzvali, aby zveřejnil skutečného dodavatele testů

26.02.2021 18:57 Poslanec Lukáš Bartoň (Piráti) vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby zveřejnil, kdo je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama