ODS apeluje na Babiše: Česko by mělo souhlas s fondem EU podmínit podporou jádra

Česko by mělo svůj souhlas s evropským plánem obnovy, v jehož rámci si Evropská unie má půjčit na finančních trzích 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun), podmínit uznáním jaderné energie za čistý zdroj a zákazem společných evropských daní. Vládu k tomu dnes vyzvala opoziční ODS a upozornila, že premiér Andrej Babiš (ANO) má možnost návrh bez splnění svých požadavků zablokovat.

Jan Skopeček (ODS)
doporučujeme

O fondu obnovy dnes jednají formou videokonference lídři evropských zemí, dohodu by měli potvrdit na osobním setkání pravděpodobně v červenci.

"Tento plán bude muset být schválen jednomyslně a Andrej Babiš má skutečně velký vyjednávací potenciál," řekl poslanec ODS Jan Skopeček. Podle něj by měl český premiér pohrozit vetem návrhu, pokud se nepodaří prosadit klíčové priority pro Českou republiku. "Je to jedna z posledních příležitostí, kdy může prosadit, že se jádro stane čistou energií a že bude umožněno jaderné bloky v Temelíně a v Dukovanech financovat," řekl. Jaderné zdroje zatím EU neřadí mezi preferované bezemisní zdroje.

ODS také vyzývá Babiše, aby se na jednání Evropské rady zasadil o to, že nevzniknou žádné společné evropské daně. O vytvoření evropských daní jako přímého finančního zdroje unie vedle příspěvků členských států se diskutuje jako o jedné z možností budoucího financování evropského rozpočtu.

Podle občanských demokratů by mělo Česko usilovat i o větší podíl na penězích z fondu obnovy. ODS podpořila Babišův odmítavý postoj k tomu, aby hlavním kritériem pro rozdělování peněz byla míra nezaměstnanosti z uplynulých let. "To nemá nic společného s pomocí zemím postiženým koronavirem," řekl Skopeček.

Evropská komise si chce peníze pro fond obnovy půjčit na finančních trzích, v minulosti se zatím nic podobného nestalo. Na tom, jakou formou budou peníze z fondu vypláceny, se zatím státy unie neshodují. Na dnešním jednání evropských lídrů se nečeká vyřešení sporných bodů, podle unijních činitelů by videokonference v ideálním případě měla potvrdit vůli všech států podpořit myšlenku půjčky a snahu rychle dospět k dohodě. Tu by chtěl předseda Evropské rady Charles Michel stvrdit v červenci, což však někteří diplomaté považují za příliš optimistický odhad.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna zřejmě zruší možnost odpočítat úroky z hypoték

06.07.2020 11:12 Až bude Sněmovna schvalovat vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí, zřejmě při tom…

Petříček chce s Dostálovou jednat o kompenzacích pro turisty kvůli covidu

05.07.2020 16:55 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce jednat s ministryní pro místní rozvoj Klárou…

Vláda bude koronavirem dotlačena k přehodnocení priorit, tvrdí Vostrá

05.07.2020 16:08 Vláda bude dotlačena vzhledem k důsledkům koronavirové krize k přehodnocení priorit. V České…

Petříček by nehlasoval pro usnesení vlády proti rezoluci EP

05.07.2020 15:19 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) by nehlasoval pro usnesení vlády kritizující rezoluci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy