Okamura se musí omluvit europoslancům za tvrzení o migrantech, potvrdil soud

Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura se musí veřejně omluvit europoslanci za KDU-ČSL Tomáši Zdechovskému a jeho bývalému kolegovi Pavlu Svobodovi. Poškodil je totiž svým nepravdivým tvrzením, že hlasovali pro uvalení sankcí na Českou republiku za nepřijímání migrantů. Dnes to pravomocně potvrdil pražský městský soud, který zamítl Okamurovo odvolání. Šéf SPD na svém výroku trvá.

Žalobu na ochranu osobnosti podali Zdechovský se Svobodou v prosinci 2018. Jsou přesvědčeni o tom, že Okamura o nich lhal záměrně. Podle nich i podle soudů spojil ve svých opakovaných vyjádřeních dvě různá hlasování v Evropském parlamentu z května 2017, přičemž žádné z nich se netýkalo sankcí pro Česko. Oba europoslanci navíc hlasovali proti.

“Výrok byl jednoznačně lživý, nepravdivý,” konstatoval předseda odvolacího senátu Tomáš Vejnar. Bývalému místopředsedovi Sněmovny Okamurovi vyhověl jen v tom, že omluvu nebude muset pronést na půdě Sněmovny ani ji zveřejnit ve stranickém tisku a přednést v pořadu na TV Barrandov. Má ji vyvěsit na svém facebookovém profilu, a to do jednoho měsíce od právní moci rozsudku.

Okamura dnes ve vyjádření zaslaném ČTK zdůraznil právě to, že soud zamítl nároky Zdechovského a Svobody na omluvu prostřednictvím televize, novin a vystoupení ve Sněmovně. "Rozhodl tak, že mám na svém facebookovém profilu uveřejnit, že pro sankce vůči ČR nehlasovali. Nadále tedy platí, jak už jsem říkal, že oba pánové hlasovali pro to, aby ČR a další země EU přijaly odpovědnost za přesidlování a přijímání uprchlíků," uvedl.

K soudnímu jednání Okamura na rozdíl od Zdechovského se Svobodou nedorazil. "Předpokládám, že podáme dovolání," řekl novinářům jeho advokát Adam Batuna. Podle něj by komunikace mezi politiky vůbec neměla spadat pod žalobu na ochranu osobnosti. "Souhlasíme s tím, že politici musí něco vydržet, zejména v politickém boji. V tomto případě se ale domníváme, že ten výrok a zejména jeho následky byly skutečně za čárou," reagoval soudce.

Zdechovský a Svoboda dnes zopakovali, že Okamurovy výroky je zasáhly jak v profesním, tak i v osobním životě. Následně totiž dostávali tisíce výhrůžek smrtí. Na části z nich byly nakreslené šibenice.

"Znamená to doživotní trauma pro moje děti. Dodnes na to vzpomínají jako na období, kdy s námi chodili dva ozbrojení policisté. Vyhrožovali mi i lidé se zbrojními průkazy nebo lidé dříve odsouzení za násilnou trestnou činnost," popsal Zdechovský emotivně. "Jsem vysokoškolský učitel práva. Prohlašovat, že jsem spáchal trestný čin vlastizrady, je poměrně dehonestující," přidal se Svoboda.

"Trvám na tom, že Tomio Okamura je lhář a srab. Vzkázal bych mu, ať příště radši mlčí a ať se zkusí zamyslet nad tím, co dělá," doplnil Zdechovský s tím, že dříve byli s Okamurou řadu let přátelé.

"Lež má krátké nohy a tady se to ukázalo. Tomio Okamura se nám musí omluvit. Pro svou nechutnou propagandu lhal. Záměrně. Spravedlnost ho však doběhla," napsal ještě Zdechovský na twitteru. 

Šéf SPD na informaci o výhrůžkách už dříve reagoval tak, že sám dostává přes sociální sítě stovky výhružných zpráv a že to pokládá za součást politické práce. Jeho právník dnes doplnil, že Zdechovský si svými "velmi tvrdými útoky" na Okamuru zjednal zadostiučinění sám, a že jeho žalobě proto neměly soudy vyhovět.

"Pan Okamura nikomu neposílal oběšence, na nikoho nepokřikoval a nikoho v tom ani nepodporoval. Jednání třetích osob mu není přičitatelné," řekl také právník. S tím ale odvolací soud nesouhlasil. "Není možné dovodit, že za následné výroky na sociálních sítích nemůže," konstatoval odvolací senát.

Okamura tvrdí, že jeho výrok se týkal usnesení ohledně strategie pro Sýrii, které europoslanci za KDU-ČSL podpořili a které vyzvalo členské státy unie, aby umožnily nalézt ochranu pro uprchlíky i prostřednictvím programu jejich přesídlování a přijímání. "Když někdo hlasuje pro přijímání uprchlíků ze Sýrie, je to podle mě sankce pro Českou republiku. Z mého pohledu je to podraz, já si za tím stojím. Přijímání migrantů je proti bezpečnosti ČR," prohlásil loni u obvodního soudu.

Související

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

Více souvisejících

Tomio Okamura Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) soudy

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Aktualizováno před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy