Opozice kritizuje zmatky u koronavirových opatření

Opoziční strany kritizují vládu za zmatky u opatření proti covidu-19. Kabinet podle nich také nezveřejňuje dostatek informací. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes oznámil, že od čtvrtka bude povinné nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celém Česku.

Markéta Pekarová Adamová

Podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa to ale odporuje principu vládního semaforu, který má rozlišovat okresy podle hrozby nákazy. Lidovci vyzvali vládu k aktivaci Ústředního krizového štábu a k jednání sněmovních stran o opatřeních proti koronaviru. Komunikaci vládních představitelů označil předseda lidovců Marian Jurečka za katastrofickou. Vyplývá to z ankety ČTK mezi stranami.

Piráti považují roušky za nejsnazší možnost, jak omezit šíření viru, napsal ČTK poslanec Petr Třešňák. "Nejjednodušší vládní nařízení by bylo - noste roušky všude, kde nemůžete dodržet sociální distanc. Ty neskutečné stohy podmínek, které si tam vláda navymýšlí, jsou pak jen živnou půdou pro lidovou tvořivost," uvedl. Nemělo by se podle něj jednat o nařízení, ale doporučení.

Kabinet by podle něj měl také prostřednictvím dat ukázat, jak vážná je situace. "Jaký efekt očekává od roušek a jak tímto opatřením chráníme naše ohrožené spoluobčany," řekl Třešňák. Kabinet se podle něj už ztrapnil a "po tanečcích a neustále se měnících opatřeních" ztratil důvěru občanů z počátku pandemie. "Vidíme, jak vláda a pan premiér podcenili navýšení trasovací kapacity v krajských hygienických stanicích. Příprava na podzimní vlnu nám nyní chybí a už nepůjde dohnat," řekl.

Šéf KDU-ČSL Jurečka nové opatření hodnotí kladně, přišlo ale podle něj pozdě. Postrádá taky podporu pro občany, při které by stát zajistil kvalitní respirátory a ochranné pomůcky pro ohrožené skupiny. "Zde by měl stát poskytovat systematicky ochranné pomůcky zdarma a po dobu těchto opatření. Opatření měla přijít dříve, čísla nakažených jsou obrovská," dodal. Později uvedl, že jeho strana žádá aktivaci krizového štábu a svolání jednání sněmovních stran. "Chceme slyšet, jak vláda hodlá v příštích dnech a týdnech systematicky postupovat," uvedl.

Bývalý šéf lidovců Marek Výborný se pak na twitteru ptal, k čemu má Česko semafor, když zavádí plošná opatření. Na stejnou věc upozornil i šéf KSČM Filip. "Odporuje to principu semaforu. V celé zemi se situace nezhoršuje, tedy nemá být plošné řešení," napsal Filip ČTK.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že pokračují zmatky. "Ani premiér, ani ministr zdravotnictví nezveřejňují potřebné kompletní informace, které je k rozhodnutím vedou. Proto apelujeme na vládu, ať okopíruje a zrealizuje naše návrhy," napsala Adamová ČTK. Strana dnes představila osm návrhů opatření, mimo jiné by měl kabinet zajistit dostupné a rychlé testování pro všechny a pravidelné dodávky roušek či respirátorů pro ohrožené skupiny.

"Já jsem připraven disciplinovaně nosit roušku všude. Nicméně 5. června řekl premiér (Andrej) Babiš, že žádná plošná opatření už nebudou. Ministr (zdravotnictví Adam) Vojtěch, já ho jako křesťan nechci nabádat k tomu, aby se zastřelil, ale rezignovat už měl dávno," řekl České televizi a ČTK předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Šéf STAN Vít Rakušan mluví o vládě zmatku, alibismu a rizika pro lidi. "Chybí klid a důslednost v rozhodování, přímost a jasnost v informování, odbornost v argumentaci," napsal ČTK. Kabinet podle něj jen zvyšuje nejistotu, paniku a neklid. "Jedná hloupě a nebezpečně, zcela nekompetentní ministr (zdravotnictví) je udržován z politické vůle velkého šéfa ve své funkci," dodal.

"Primárně je potřeba chránit ty občany, kteří jsou ohrožení, a roušky by měly být povinné v ohniscích nákazy, jinde dobrovolně," napsal ČTK předseda SPD Tomio Okamura. Dodal, že roušky by měl občanům konečně zabezpečit stát.

Koalice se shodují na minimálním důchodu či na elektronizaci zdravotnictví

16.10.2021 22:20 Aktualizováno Koalice Spolu a Pirátů a Starostů a nezávislých (PirSTAN), které vyjednávají o vládě, se v řadě…

ÚVN zodpovědně a s naléhavostí posuzuje žádost Senátu o informace k…

16.10.2021 20:26 Aktualizováno Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) řeší se vší zodpovědností a naléhavostí senátní žádost, která se…

Babiš nevidí důvod deaktivovat krizový štáb, fungovat by měl dál

16.10.2021 09:55 Ústřední krizový štáb (ÚKŠ), který vláda obnovila kvůli koronavirové pandemii loni v září, by měl…

První dáma žádá pro prezidenta klid, ale Mynář jedná opačně. Hrad se k…

15.10.2021 21:57 Aktualizováno Hejtman Jihočeského kraje za ODS Martin Kuba, který deset let sloužil jako lékař na…

Babiš by odmítl nabídku sestavovat vládu. Předá ji oběma koalicím a jde do…

15.10.2021 20:51 Aktualizováno Dosavadní premiér a šéf ANO Andrej Babiš nepřijme pověření od prezidenta Miloše Zemana, aby jako…

Předsedou klubu STAN zvolili jeho členové opět Jana Farského

15.10.2021 19:05 Poslanecký klub hnutí Starostů a nezávislých povede stejně jako v předchozím volebním období…

Vystrčil hovořil o článku 66. Hrad nás o ničem neinformuje, obrátili jsme…

15.10.2021 18:26 Aktualizováno Do 8. listopadu není nutný žádný krok prezidenta Miloše Zemana k tomu, aby vše fungovalo standardně…

Vondráček by měl rezignovat, vyzvali lidovci po aféře s návštěvou Zemana

15.10.2021 17:55 Aktualizováno Lidovci vyzvali předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) k odstoupení. Nebudou hlasovat ani pro jeho…

Policie popřela, že předsedu Sněmovny Vondráčka doprovodila k Zemanovi

15.10.2021 14:55 Policie popřela, že předsedu Sněmovny Radka Vondráčka doprovodila do nemocničřního pokoje…

Vondráček Zemana navštívil na jeho přání, personál si ho všiml

15.10.2021 14:11 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) uvedl, že prezidenta Miloše Zemana navštívil v Ústřední…

Související:

Právě se děje

reklama