Opozice může sněmovní volby vyhrát, pokud spojí síly, říká pro EZ Vystrčil

Působil unaveně a na rozdíl od šéfa strany Petra Fialy nedával najevo radostné emoce. Předseda Senátu Miloš Vystrčil se v hodnocení úspěchu ODS nechtěl unáhlit. „Před námi je ještě druhé kolo senátních voleb a před chvílí teprve skončily krajské volby, a tak ani ještě nezapočala jednání na krajské úrovni o složení o koalice. Bylo by předčasné dělat závěry,“ řekl exkluzivně pro EuroZprávy.cz šéf Horní komory.

Miloš Vystrčil
doporučujeme

Na jeho tváři, které vévodí strniště, přece jenom na chvíli vysvitl úsměv. A to když Miloš Vystrčil hodnotil dosavadní výsledek ODS v Senátních volbách, byť úspěšné kandidáty z úvodního kola čeká ještě druhé. „Je dobré zmínit, že ODS, ať už její členové anebo kandidáti, které podporovala, uspěla ve dvou třetinách ze sedmadvaceti obvodů,“ těší jej.

Podle Vystrčila je evidentní, že voliči dali v krajských volbách šanci i opozičním stranám. „Vyslali jasný signál, aby její představitelé změnili současnou situaci v krajích. Ale jak se to podaří, to teprve uvidíme,“ tvrdí pro EuroZprávy.cz bývalý hejtman Kraje Vysočina z let 2004 až 2008.

Zatímco šéf ODS mluvil o tom, že společnost v krajských i senátních volbách ukázala, že si přeje změnu a sází na opozici, Vystrčil je opatrný. Dokonce se zdráhá i říci, zda po příštích sněmovních volbách, které se mají uskutečnit na podzim příštího roku, může nastat podobná změna politického ovzduší jako na Slovensku.

„Celostátní situace je v současnosti taková, že vládne ČSSD s hnutím ANO za podpory komunistů. Nemyslím si, že se složení zmíněné vládní koalice po víkendových volbách změní. A co bude v dalších volbách do poslanecké sněmovny, se teprve uvidí. Šance vyhrát volby ze strany opozice tady je, ale jen v případě, pokud dokáže vytvořit efektivní koalice, tedy spojí své síly dohromady,“ má jasno bývalý starosta města Telč.

Miloš Vystrčil se nenechá zviklat tím, že část voličů opravdu po změně prahne, jak ukázaly víkendové volby a s prací vládní koalice je vrcholně nespokojena. „Prosím, nedělejme předčasné závěry a vyčkejme. Jak už jsem řekl, je před námi druhé kolo senátních voleb a na krajích ještě ani nezapočala povolební vyjednávání,“ nepřipustí spekulace rodák z Dačic, který má velkou šanci uhájit post předsedy Senátu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodloužené ošetřovné má být 70 procent, schválila Sněmovna

21.10.2020 18:53 Aktualizováno Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru…

Odklad EET zřejmě bude prodloužen do konce roku 2022

21.10.2020 18:42 Aktualizováno Odklad elektronické evidence tržeb zřejmě bude prodloužen o dva roky, tedy do konce roku 2022.…

Bude prodloužen nouzový stav? Vláda rozhodne 30. října

21.10.2020 17:12 Aktualizováno V pátek 30. října se vláda rozhodne, zda požádá Poslaneckou sněmovnu o možnost prodloužit nouzový…

Česko požádalo svět o pomoc s epidemií, přijede 28 lékařů z Národní gardy…

21.10.2020 17:08 Aktualizováno Příští týden dorazí do Česka pomoct s epidemií koronaviru tým 28 lékařů z Národní gardy v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama