Otrava Bečvy: Brabec se prý chová alibisticky. Opozice chce havárii řešit ve Sněmovně

Opoziční TOP 09 a KDU-ČSL chtějí, aby se Sněmovna tento týden zabývala ekologickou havárií na řece Bečvě, a to nejen informacemi kolem vyšetřování havárie, ale i možnými změnami legislativy.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová novinářům před zasedáním dolní komory řekla, že projednání výborem pro životní prostředí, který se věcí zabýval minulý týden, považuje za nedostatečné. Za alibistický pak ve vztahu k vyšetřování označila přístup ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek navrhne zařazení bodu jako prvního pro páteční zasedání Sněmovny.

Kyanid unikl do Bečvy 20. září. Ekologická havárie postihla řeku pod Valašským Meziříčím až po Přerov, viník havárie zatím nebyl odhalen. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilérie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Výbor minulý týden vyzval vládu, aby zpřísnila monitoring i nakládání s vysoce nebezpečnými kyanidy. Poslanci také žádají, aby se nově začaly sledovat úniky perfluoralkylovaných látek, které mohou otrávit zdroje pitné vody a škodí rybám a vodním organismům.

Pekarová Adamová dnes kritizovala jednání členky výboru Evy Fialové (ANO), která opakovaně žádala, aby bylo jednání výboru neveřejné. "Považuji za vrcholný alibismus, že poslanci ANO vytvářeli dojem, že poneseme vinu za to, že případ nebude vyřešen," uvedla Adamová.

Na jednání PS jdeme s těmito body: • Vládou navržený rozpočet nemá nic společného s ekonomickou realitou a @TOP09cz nebude hlasovat pro báje. Navrhneme ho přepracovat• Budeme vyžadovat vyšetření kauzy Bečva a projednání bodu na plénu. Mlžení už bylo dost.

— Markéta Adamová (@market_a) November 10, 2020

TOP 09 podle ní trvá na důkladném vyšetření případu a potrestání viníků, nechce ale nahrazovat práci policie. Současně chce prozkoumat, zda na jednotlivé instituce, například Českou inspekci životního prostředí, nebyl v průběhu vyšetřování vytvářen tlak. "Budeme požadovat i to, aby vláda připravila změny legislativy, které zamezí opakování nešťastné události," konstatovala Adamová.

Pekarová Adamová jako členka výboru chtěla minulý týden vědět, zda byl důkladně prošetřen i areál a odpadní soustava chemičky DEZA z koncernu Agrofert ze svěřeneckých fondů premiéra Andreje Babiše (ANO) a zda ji Brabec jako možného viníka může zcela vyloučit. K tomu ministr nedal bližší vyjádření. Dnes Adamová uvedla, že chce vědět, zda nebyla DEZA z vyšetřování vynechána v příliš brzkém stádiu vyšetřování.

Bod podpoří také Piráti. "Abychom se dozvěděli od pana ministra podrobnější informace," řekl novinářům poslanec František Elfmark. Piráti k případu vytvořili web, kde je k nalezení jeho rekapitulace, dodal. Na webu vedle toho nabízí také odkaz na podpis výzvy organizace Arnika nazvané "Řeky bez jedů".

Související

Nákladní loď Fremantle Highway postihl požár.

Požár lodi u Nizozemí kvůli elektromobilu: Jeden mrtvý, hrozí ekologická katastrofa

Minulé úterý vzplála u nizozemského pobřeží nákladní loď Fremantle Highway převážející bezmála tři tisíce vozidel. Při tragédii zemřel jeden člověk, dalších několik se zranilo poté, co museli skočit přes palubu kvůli rychle se šířícímu požáru. Nizozemské úřady loď původně směřující do Singapuru po několika dnech hašení odtahují. 
Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Rok od otravy řeky Bečvy. Vyšetřovat vědce, který rozporuje znalecký posudek, je návratem před Listopad, říká Jurečka

Místopředseda sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečva Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje za absurdní, že nikdo z orgánů činných v trestním řízení nebere na vědomí provedený experiment od hydrochemika Jakuba Hrušky, kterým vyvrátil znalecký posudek Jiřího Klicpery, podle něhož loni 20. září vodní tok jedovatými kyanidy kontaminovala společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm. Do podezření se totiž původně dostala chemička Deza z Babišova holdingu Agrofert. „Zaráží mě, že odpovědné instituce se v tak závažné kauze otočí zády k renomovanému vědci a jeho zjištěním se nezabývají. Navíc jej Česká inspekce životního prostředí vyšetřuje za vylití soli do řeky, když pokusem rozporuje znalecký posudek. Takové jednání mně připomíná návrat před Listopad roku 1989,“ říká pro EuroZprávy.cz Jurečka, který odkazuje na pondělní zveřejnění mimořádné zprávy.

Více souvisejících

ekologická havárie Richard Brabec (ANO) Markéta Pekarová Adamová KDU - ČSL top 09 Česká pirátská strana DEZA (chemička)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Aktualizováno před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy