Požár lodi u Nizozemí kvůli elektromobilu: Jeden mrtvý, hrozí ekologická katastrofa

Minulé úterý vzplála u nizozemského pobřeží nákladní loď Fremantle Highway převážející bezmála tři tisíce vozidel. Při tragédii zemřel jeden člověk, dalších několik se zranilo poté, co museli skočit přes palubu kvůli rychle se šířícímu požáru. Nizozemské úřady loď původně směřující do Singapuru po několika dnech hašení odtahují. 

Tamní vláda v sobotu avizovala přípravy záchranářů na její odtažení. „Plameny a kouř na palubě ustoupily,“ citoval vládu server ABC News. Nyní už plavidlo odtahují. 

Dostupná čísla hovoří o celkem 3783 nových vozidlech, a to včetně 498 elektromobilů. Právě jeden vadný kus zřejmě celou tragédii způsobil.

Podle informací serverů Guardian a CNN při požáru zemřel jeden člověk, dalších pět se zranilo poté, co posádka musela skákat přes palubu. „Požár se rozšířil tak rychle, že sedm členů posádky skočilo přes palubu,“ přiblížil Willard Molenaar z nizozemské královské záchranné společnosti. 

Dodal, že někteří lidé při dlouhém skoku utrpěli zranění, jeden člen posádky zemřel přímo v plamenech. „Bylo tam hodně kouře a oheň se šířil mnohem rychleji, než se očekávalo. Lidé na palubě se museli rychle dostat ven. Vylovili jsme je z vody.“

Ostatní z třiadvacetičlenné posádky z hořícího plavidla evakuoval vrtulník. „Experti na záchranu se snaží vymyslet další postup pro hořící loď,“ poznamenal mluvčí pobřežní stráže Edwin Granneman. 

Loď registrovaná v Panamě byla na cestě z Německa do Egypta, odkud měla přes Suezský průplav směřovat do Singapuru. „Nyní se snažíme požár uhasit ve spoluprací s místními úřady, speditérem a společností spravující loď,“ zní z prohlášení společnosti Shoei Kisen Kaisha Ltd., která má na starost pronájem lodí pro obchodní účely. 

Hasiči museli při likvidaci požáru řešit vážné problémy. Při použití příliš velkého množství vody mohlo jít plavidlo ke dnu, varovala nizozemská pobřežní stráž. Z toho důvodu hašení trvalo o mnoho déle. „Oheň by mohl hořet ještě několik dní. Loď je ochlazována, aby byla stabilní. Stříká se pouze na bok lodi, ne na palubu.“

K nehodě navíc došlo v oblasti čtyř ekologicky citlivých ostrovů, které se nacházejí v oblasti Waddenzee severně od nizozemské pevniny. Žije zde na 10 tisíc druhů vodních a suchozemských živočichů, mezi nimi asi 140 druhů ryb. „Pokud by se Fremantle Highway potopila, byla by to katastrofa nejvyššího řádu,“ znělo z nizozemských médií. Oblast je vyhlášena světovým dědictvím UNESCO. 

Související

Záď lodi Icon of the Seas naznačuje, jak děsivě monstrózní je tato největší loď světa.

Největší loď na světě už se plaví po moři. Ozvali se však ekologové

Nová největší výletní loď na světě Icon of the Seas je na své první okružní plavbě. Vyplula k ní z přístavu v Miami na americké Floridě. Loď je dlouhá 365 metrů, má 20 palub a vejde se na ni přes sedm tisíc pasažérů. Je nicméně trnem v oku ekologů, kteří se obývají ekologického dopadu jejího provozu. 

Více souvisejících

lodě, jachty, plavidla elektromobily Nizozemí ekologická havárie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy