Petříček chválil Ukrajinu, dělá kroky k plnění minských dohod

Ukrajina učinila řadu kroků s cílem zajistit plnění minských dohod ohledně urovnání konfliktu ve východní části této východoevropské země. Novinářům to dnes řekl český ministr zahraničí Tomáš Petříček, který se v Bratislavě zúčastnil schůzky zástupců členských a partnerských zemí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Tomáš Petříček
doporučujeme

Jednání ministerské rady OBSE, které potrvá do pátku, se dnes podle Petříčka zaměřilo právě na dlouhodobé konflikty

"Ukrajina pod prezidentem (Volodymyrem) Zelenským udělala celou řadu jednostranných kroků tak, aby otevřela prostor k jednání. Například přistoupila ke stažení vojsk v některých oblastech," uvedl Petříček.

Šéf české diplomacie dodal, že od nadcházející schůzky vrcholných představitelů Francie, Německa, Ukrajiny a Ruska očekává posun ve vztahu k Ukrajině.

"Ukrajina udělala řadu kroků tak, aby se otevřela cesta k naplňování minských dohod. Je zřejmé, že jeden členský stát OBSE se úplně nedrží závazků, které z členství v této organizaci vyplývají," řekl Petříček, který tak nepřímo kritizoval Rusko.

Podle českého ministra zahraničí situaci ohledně řešení konfliktu na východě Ukrajiny nepomáhá ani výrok ukrajinského prezidentského poradce Andrije Jermaka, který řekl, že Ukrajina ohradí Donbas zdí, pokud zmíněné jednání v Paříži nepovede k dohodě o příměří a k výměně zajatců.

Česko se podle Petříčka přihlásilo k iniciativě slovenského ministra zahraniční Miroslava Lajčáka, aby se zástupci států OBSE přihlásili k principům a hodnotám Závěrečného aktu z roku 1975, který byl podepsán na jednání Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě (KBSE) v Helsinkách. Série konferencí KBSE se později transformovala až do podoby současné OBSE, které letos předsedá Slovensko.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera (†72)

20.01.2020 22:02 Aktualizováno Ve věku 72 let zemřel předseda Senátu Parlamentu České republiky Jaroslav Kubera, člen ODS a…

Ministr dopravy Kremlík končí, vaz mu zlomil e-shop na dálniční známky

20.01.2020 21:59 Aktualizováno Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) po tři čtvrtě roce končí ve funkci. Jeho odvolání dnes…

Chcete vyjádřit soustrast k úmrtí Kubery? Vznikají první pietní místa

20.01.2020 20:43 Aktualizováno Lidé mohou soustrast k úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) vyjádřit zápisem do kondolenční…

Havlíček bude ministrem průmyslu i dopravy. Odborníci to chápou, vidí však…

20.01.2020 20:02 Spojení ministerstev dopravy a průmyslu může dávat smysl, problémem však je, že agenda obou úřadů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama