Piráti budou o volební koalici se STAN hlasovat do úterý ráno

Piráti budou o koaliční smlouvě se Starosty a nezávislými (STAN) hlasovat do úterních 08:00. ČTK to dnes řekla mluvčí strany Karolína Sadílková. Na sobotním on-line celostátním fóru bude vedení strany odpovídat na dotazy ke spolupráci. Koaliční smlouvu, podle které by měli Piráti a Starostové kandidovat společně v letošních sněmovních volbách a společně postupovat i po nich, ve čtvrtek 92 procenty hlasů schválil celostátní výbor STAN.

Ivan Bartoš
doporučujeme

Ve vnitrostranické diskusi Pirátů neuspěl záměr, aby se celostátní fórum s hlasováním vypořádalo po diskusi při svém sobotním jednání. Místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal dnes ČTK řekl, že členská základna chtěla mít na hlasování delší čas, protože ji považuje za důležitou. Aby návrh uspěl, musí pro něj být alespoň 60 procent hlasů. Rozhodovat může celá členská základna Pirátů.

Hlasování mělo začít dnes v 10:00 a skončit v pondělí ve 22:00. Kvůli technickým záležitostem však začalo až později a strana se kvůli tomu rozhodla jeho závěr odsunout na úterních 08:00, řekla ČTK Sadílková. "Na celostátním fóru v sobotu bude zařazen hodinový bod, ke kterému bude on-line diskuse," uvedla mluvčí. Předsednictvo bude na jednání, které se o víkendu kvůli epidemické situaci uskuteční výhradně přes internet, odpovídat na položené otázky.

Koaliční smlouvu dokončili Piráti a Starostové před Vánoci. Širší vedení STAN ji ve čtvrtečním hlasování podpořilo 92 procenty hlasů. Šéf STAN Vít Rakušan doufá, že Piráti spolupráci také podpoří. Koalice bude cílit na volební vítězství s více než 25 procenty hlasů, uvedl Rakušan.

Hnutí STAN má podle koaliční smlouvy obsadit první pozici kandidátky ve čtyřech krajích, celostátním lídrem uskupení má být předseda Pirátů Ivan Bartoš. Mezi programové priority patří například nízké daně, dostupná zdravotní péče v regionech, ochrana klimatu, inovace či transparentní vládnutí.

Bartoš v závěrečném slovu k hlasování uvedl, že koalice chce nabídnout občanům srozumitelnou a komplexní vizi budoucnosti i naději v racionální řešení místo prázdných hesel. Je si vědom potenciálních "třecích ploch" mezi Piráty a STAN. "Nedochází k žádnému slučování politických stran či rozmělňování naší specifické pirátské identity, na kterou jsme právem náležitě hrdí," napsal. Subjekty podle něj mohou navázat na dobrou dosavadní spolupráci ve městech, obcích i krajích.

Republiková rada Zelených rozhodla, že má zájem podpořit v letošních sněmovních volbách koalici Pirátů a STAN. Zelení ve čtvrtek nabídli účast svých členů a členek na společných kandidátkách. Celostátní fórum Pirátů podle Sadílkové nabídku v sobotu probírat nemůže, protože program se schvaluje deset dnů předem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda místo rozvolnění avizuje další zpřísnění opatření. Zítra se sejde…

27.01.2021 22:08 Aktualizováno Vláda bude ve čtvrtek odpoledne jednat o dalším zpřísňování opatření proti šíření koronaviru.…

Vláda zatím vrátí armádě pět miliard, potvrdil premiér Babiš

27.01.2021 21:53 Aktualizováno Přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany…

Babiš podrobil kritice Blatného komunikaci, ministr by ji měl zlepšit

27.01.2021 21:47 Některá prohlášení ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) nebyla namístě, ministr je však…

Babiš se vyjádřil k informacím o přerušení očkování. Šlo prý o nedorozumění

27.01.2021 21:39 Premiér Andrej Babiš (ANO) označil dnešní informace o přerušení očkování proti koronaviru za …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama