Po konci nouzového stavu může přijít reakce ze zahraničí, varuje Petříček

Konec nouzového stavu může mimo jiné znamenat reakci zahraničí, co se týče režimu cestování. Česká republika by tím vyslala signál, že na kontrolu koronavirové pandemie rezignovala. Na dotaz ČTK to uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Platí to podle něj zejména u Německa, přičemž spolkové země Sasko a Bavorsko dnes možné zpřísnění pravidel už avizovaly.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Vláda žádá Sněmovnu o další prodloužení nouzového stavu. Aktuálně platí do neděle 14. února, kabinet ANO a ČSSD požaduje dalších 30 dní. Všech sedm dalších parlamentních stran ale podporu žádosti vyloučilo.

Německo by mělo příhraniční regiony v Česku a také rakouskou spolkovou zemi Tyrolsko prohlásit za oblasti s výskytem zmutovaného koronaviru, prohlásil dnes podle agentury DPA bavorský premiér Markus Söder. Takové hodnocení Česka by mohlo vést ke znovuzavedení hraničních kontrol. O zařazení na německý seznam oblastí s výskytem mutací rozhodují společně ministerstva zahraničí, vnitra a zdravotnictví, toto spolkové grémium zasedá v pátek.

Sousední Sasko kvůli epidemické situaci v Česku výrazně zpřísní podmínky pro pendlery, oznámil saský premiér Michael Kretschmer. Výjimku by podle něj měli dostat jen zdravotníci, pečovatelé a někteří pracovníci v zemědělství. Testovat se zřejmě budou muset každý den.

"Samozřejmě konec nouzového stavu může mimo jiné znamenat reakci v zahraničí, co se týká režimu cestování. Vyšleme tím signál, že jsme na kontrolu pandemie v naší zemi rezignovali. Platí to zejména u Německa, které již pravidla zpřísnilo, a možnost, že přijme další omezení, pokud by například došlo k rozvolnění protiepidemických opatření u nás, by se tak pouze zvýšila," uvedl ministr.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci si v době pandemie odhlasovali vyšší příspěvky

03.03.2021 21:59 Aktualizováno Poslanecké kluby budou letos dostávat na svůj provoz asi o desetinu vyšší příspěvky ze sněmovního…

Blatný nebere jako útok Zemanova slova, že je vyhořelý

03.03.2021 21:41 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nebere jako útok slova prezidenta Miloše Zemana, že na…

Sněmovna upřednostnila verzi stavebního zákona se státními úřady

03.03.2021 19:41 Poslanci dnes rozhodli, že základem pro další projednávání návrhu nového stavebního zákona už…

ODS schválila koaliční dohodu Spolu i podobu kandidátek

03.03.2021 19:15 Vedení ODS dnes schválilo koaliční smlouvu s lidovci a TOP 09 i kandidátní listiny pro letošní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama