"Po nás potopa." Opozice kritizuje prohloubení rozpočtového schodku

Vláda místo hledaní úspor zvolila strategii "po nás potopa". K pondělnímu návrhu kabinetu zvýšit schodek letošního státního rozpočtu z 320 na 500 miliard korun to ČTK řekl předseda ODS Petr Fiala. Kritické jsou i další strany, vedle občanských demokratů vyloučilo podporu návrhu i hnutí Svoboda a přímá demokracie.

Petr Fiala
doporučujeme

Fiala uvedl, že vláda navyšuje schodek místo hledání úspor. "Její strategie je 'po nás potopa'. ODS od počátku ukazuje, ze je rozpočtově odpovědná, jako jediní jsme do Sněmovny přinesli návrhy na úspory ve výši více než 80 miliard, vláda je však všechny odmítla. Nemůže od nás proto čekat, že navýšeni schodku podpoříme. To je zcela mimo realitu," uvedl.

Také šéf Pirátů Ivan Bartoš si nemyslí, že by Piráti mohli rozpočet podpořit. "Já jsem požádal paní (ministryni financí) Alenu Schillerovou kvůli dílčím změnám rozpočtu, jestli má ty peníze, které mají jít na boj s covidem, přesně alokovány v programech," řekl. Připomněl, že kabinet loni pirátské návrhy změn rozpočtu odmítl a daňový balíček schválilo hnutí ANO s ODS.

Předseda SPD Tomio Okamura ČTK napsal, že jeho hnutí schodek nepodpoří. "Protože vláda odmítá teď v krizi šetřit na zbytných nepotřebných výdajích, jako jsou například předražené zahraniční nákupy vojenské techniky, platby solárním baronům, politickým neziskovkám podporujícím migraci a dávky nepřizpůsobivým," uvedl.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl, že návrh dost dobře nechápe. Je 16. února, na tento rok má vláda schválen deficit 320 miliard a premiér nám říká, že vláda už teď nemá peníze, že potřebuje teď hned další a předkládá novelu rozpočtu s deficitem 500 miliard. Přitom za leden vláda na přímou pomoc vyplatila 15 mld. korun, nerozumím tomu, že vláda nemá peníze," uvedl.

Změna daní, kterou původní rozpočet nezohledňuje, by měla podle dřívějších odhadů ministerstva financí snížit příjmy o 87,5 miliardy korun. "Ti, co jej (deficit) budou splácet, se smát nebudou," uvedla na twitteru šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podivuje se, že 320 miliard původního schodku a 85 miliard kvůli daňovým záměnám má celkově znamenat 500 miliard. "Zbytek je asi dýško. Marnost," konstatovala.

Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan řekl, že by v rozpočtu měl být samostatný "balík" peněz na covid místo toho, aby byly finance rozdělené v jednotlivých kapitolách. "Abychom byli schopní financovat ty neočekávané výdaje, které přijdou. V tom rozpočtu to zřetelně vidět není a bohužel toto vyslyšeno nebylo," řekl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ovčáček dementoval zprávu o úmrtí Forejta

02.03.2021 20:50 Aktualizováno Česká média dnes přišla s informací, že ve věku 43 let zemřel bývalý protokolář exprezidenta…

Vondráček opět vykázal Volného a Bojka ze Sněmovny

02.03.2021 16:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes opět vykázal ze Sněmovny nezařazené poslance Lubomíra…

Sněmovní výbor doporučil schválení stoprocentní nemocenské v karanténě

02.03.2021 15:20 Sněmovna by mohla schválit vládní předlohu, podle které by lidé v nařízené karanténě pobírali…

Část opozice souhlasí s návrhem nemocenské, KSČM je proti

02.03.2021 14:49 Aktualizováno Dočasné zvýšení nemocenské pro lidi v karanténě ze 60 na 100 procent redukovaného výdělku by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama