Politologové mají u vlády pěti stran vznik nových postů za logický krok

Vznik nových ministerských postů v kabinetu, který sestavují koalice Spolu a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) je logický z pozičního hlediska, neboť v nové vládě bude pět subjektů. Uvedli to dnes politologové oslovení ČTK. Nové posty podle Lubomíra Kopečka z Masarykovy univerzity v Brně dávají smysl i vzhledem k obsahové stránce.

Koalice se v úterý dohodly na koaliční smlouvě i programovém prohlášení společné vlády. O dokumentech budou jednat v příštích dnech vedení pěti subjektů. Podepsat koaliční smlouvu i programové prohlášení chtějí strany v pondělí. Kabinet bude mít 18 členů, budou v něm nově ministři pro legislativu, pro EU a pro vědu, výzkum a inovace. Nynější vláda ANO a ČSSD vznikla s 15 členy.

Přidání nových ministrů bez portfeje má podle Kopečka dvojí politickou logiku. Jednak se řídí obsahovou stránkou věci. U ministra pro evropské záležitosti to dává smysl vzhledem k tomu, že Česko bude v druhé polovině příštího roku předsedat Radě EU. "Podobně vzhledem k nekvalitě řady legislativních návrhů, které plynuly v minulém volebním období z vlády do Sněmovny (viz extrémní příklad pandemického zákona), dává funkce ministra pro legislativu smysl, aby se předešlo opakování této situace," poznamenal. Ministr pro vědu a výzkum pak podle něj odráží jednu z priorit nové vlády.

"Druhá logika těch tří nových ministrů je poziční. Vládu bude tvořit pět politických stran, a dává proto smysl, aby se rozdělovalo víc vládních pozic než v předchozím kabinetu se dvěma stranami," dodal Kopeček.

Podle Josefa Mlejnka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy mají ministři bez portfeje tu výhodu, že se nezakládá nový úřad. Proto se dají obhájit i ve světle požadavku na úspory. "A tyto posty jsou výhodné i proto, poněvadž 'rozesadit' kandidáty pěti stran do vládních funkcí není snadná věc," shodl se s Kopečkem.

Koalice Spolu v kabinetu obsadí post premiéra a ministrů financí, obrany, práce, dopravy, zdravotnictví, spravedlnosti, zemědělství, životního prostředí, kultury a ministra pro vědu, výzkum a inovace. Pirátům a STAN připadnou vnitro, průmysl, školství, místní rozvoj, ministerstvo zahraničí, nově definovaný ministr pro legislativu a ministr pro evropské záležitosti.

"Rýsující se velký poziční zisk Pirátů zjevně odráží vyjednávací schopnost jejich společné volební koalice se Starosty. Kdyby jednali Piráti samostatně, nikdy by takový poziční zisk neměli šanci dosáhnout," uvedl Kopeček na dotaz k pozici Pirátské strany, která získala ve volbách pouze čtyři poslanecké mandáty, zatímco STAN 33. Podle Kopečka je zajímavá vládní nabídka silným argumentem, aby celostátní fórum Pirátů vstup do vlády i přes nechuť části členů schválilo.

"Pokud jde o Piráty, tak je asi nutné připomenout, že jejich voliči přispěli k celkovému výsledku koalice Pirátů a STAN zhruba polovinou hlasů, čili z tohoto hlediska mají na ministerstva nárok, avšak početně slabý poslanecký klub bude vždy nad legitimitou takového přídělu klást velký otazník," doplnil Mlejnek.

Související

Vláda ČR Glosa

Kdy se rozpadne Fialova vláda?

Před dvěma lety by si na to málokdo asi vsadil, nicméně po té době je jedna věc jasná. Vláda Petra Fialy, ač se leckomu nemusí líbit, je mnohem stabilnějším subjektem, než by kdo kdy byl předpokládal. A to přestože spojuje strany pravicové, liberální i středově-levicové. Kdo by to byl řekl...

Více souvisejících

Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) Česká pirátská strana Starostové a nezávislí (STAN) Vláda ČR Lubomír Kopeček

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy