Pomůže Česko Číně v boji s koronavirem? Babiš váhá, ve hře je zákaz letů

S detailním popisem obsahu státních hmotných rezerv zdravotnického materiálu dorazil na dnešní jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Novinářům před zasedáním řekl, že kabinet bude diskutovat, jakými způsoby by se dalo pomoci Číně zasažené šířením nového typu koronaviru. S Akademií věd ČR podle něj úřady mluví i o poskytnutí vědeckých a výzkumných kapacit.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
doporučujeme

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vláda dnes rozhodne o zastavení letů z Číny do Česka, zákaz by mohl platit od neděle. "Budeme to ještě diskutovat těsně před vládou a v rámci vlády, s ministrem zdravotnictví (Adamem Vojtěchem, za ANO) jsme v kontaktu. Diskutovali jsme, jakým způsobem je možné nepřijímat lety, řešili jsme modelovou situaci, jak to případně udělat," řekl Havlíček.

Vojtěch řekl, že situace podle něj k zákazu přímých linek mezi Prahou a Čínou nazrála. "Věřím, že to vláda podpoří, situace to vyžaduje, jinak bych to sám nenavrhoval," uvedl. Kabinet podle něj jedná se zástupci pražského Letiště Václava Havla. "Jsou předběžně informováni," konstatoval.

Zákaz by měl podle jeho návrhu platit od 5. února. "Včera (v neděli) jsme ještě diskutovali, že by možná mohlo být delší přechodné období. To ještě budeme ladit podle aktuální situace. Jsou někteří lidé, kteří mají letenky, lidé, co se vracejí z Číny přímými lety. To datum musíme zvážit," uvedl Vojtěch. Babiš hovořil o zhruba stovce Čechů, kteří mají zájem o návrat.

Délku trvání zákazu nechtěl Vojtěch odhadovat. Ukončen by byl podle aktuální situace, vyhlášen by byl na dobu neurčitou.

V Česku bylo na koronavirus do nynějška testováno 38 lidí, všichni měli negativní výsledek, řekl Vojtěch. "Předpokládáme, že budou další, protože plánujeme vyšetřit ty, kteří přiletěli v neděli," uvedl. Pětice Čechů evakuovaná z Číny přiletěla do Prahy dnes zhruba půl hodiny po půlnoci. Spolu s lidmi z dalších 30 zemí je do Evropy přepravilo francouzské letadlo.

Vláda projedná také návrh ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) na uvolnění až deseti milionů korun na nákup zdravotnických pomůcek, které poslouží jako humanitární pomoc Číně. Babiš řekl, že zásoby roušek potřebuje ČR pro sebe. "Finanční pomoc není zřejmě jediná, i když je téměř jisté, že se Čína nějak finančně podpoří," uvedl Havlíček.

Na jednání kabinetu přinesl všechny detaily o obsahu hmotných rezerv státu. "Mám připravený výčet, nejen roušky, ale i ochranné obleky, brýle, bioboxy. Státní hmotné rezervy to musí mít pro nás podle zákona, na druhou stranu Číně je možné pomoci dalšími způsoby. Například zřídit speciální účty, diskutujeme i s Akademií věd, jestli bychom mohli využít nějaké vědecké nebo výzkumné kapacity," uvedl.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejpopulárnější politici? Na Babiše se dotahuje Schillerová, polepšil si…

20.02.2020 21:53 Aktualizováno Ze členů vlády a šéfů parlamentních stran lidé nejlépe hodnotí premiéra Andreje Babiše (ANO), na…

Šámal už mluvil se Zemanem o svém nástupci v čele Nejvyššího soudu

20.02.2020 17:14 Nový ústavní soudce Pavel Šámal mluvil s prezidentem Milošem Zemanem o svém nástupci ve funkci…

Cestu šéfa Senátu na Tchaj-wan budou v březnu řešit nejvyšší ústavní…

20.02.2020 17:13 Cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan bude jedním z bodů schůzky nejvyšších ústavních činitelů na…

Ministerstvo zahraničí řešilo s čínským velvyslancem dopis kvůli Tchaj-wanu

20.02.2020 17:07 Náměstek ministra zahraničí se ve středu setkal s čínským velvyslancem. Dal mu najevo, že dopis…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama