Poslanci ANO navrhli neplacené volno na péči o postižené příbuzné

Zaměstnanci by mohli získat nárok na neplacené ošetřovatelské volno na péči o vážně postižené příbuzné. V novele zákoníku práce to navrhla skupina poslanců vládního hnutí ANO. Volno by mohlo trvat nejvýše rok, musely by být splněny i některé další podmínky.

Zdravotně postižení, ilustrační foto
doporučujeme

Změna by podle předkladatelů podpořila péči rodiny o své staré nebo vážně nemocné příbuzné. "Což v konečném důsledku sníží požadavky vůči různým veřejným institucím zaměřeným na péči o staré lidi a zároveň se tím posilují rodinné vztahy," napsali v důvodové zprávě. Zaměstnanci by mohli toto volno podle autorů využít zejména v případech, kdy chtějí o příbuzného pečovat a zároveň si udržet pracovní místo.

Zaměstnanci by měli podle předlohy nárok na ošetřovatelské volno na péči o svého rodiče, prarodiče nebo potomka staršího 18 let. Zaměstnavatelé by volno museli poskytnout i v případě, že by se jednalo i o tyto příbuzné ze strany manžela či manželky nebo registrovaného partnera či partnerky.

Příbuzní by museli mít podle novely přiznaný třetí nebo čtvrtý stupeň závislosti na pomoci jiných, či by se do těžké nebo úplné závislosti náhle dostali. Podmínka by podle předkladatelů bránila zneužívání ošetřovatelského volna. Zaměstnanec by na ně měl u jednoho zaměstnavatele nárok jen jednou na konkrétního člena rodiny, navíc by musel být v pracovním poměru aspoň jeden rok.

Předlohu skupiny poslanců ANO nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci. Není však jisté, zda se Sněmovna stihne s novelou do konce volebního období vypořádat.

Jiné ošetřovatelské volno zavedla od poloviny předloňského roku novela o nemocenském pojištění. Volno může trvat až 90 dnů, podléhá ale souhlasu zaměstnavatele. Členové rodiny se mohou v péči střídat. Z nemocenského pojištění dostávají 60 procent základu svého příjmu.

O volno si mohou požádat lidé s nemocenským pojištěním na péči o člověka, který strávil aspoň týden v nemocnici a potřeboval by podle lékařů ještě aspoň měsíc celodenní opatrování. Volno si může vzít manželka, manžel, registrovaný partner či partnerka, sourozenci, tchyně, tchán, snacha, zeť, neteř, synovec, teta či strýc. O nemocného může pečovat i protějšek těchto příbuzných, pokud bydlí s pacientem ve stejné domácnosti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Okamura v projevu před členy SPD opět napadl Evropskou unii

11.07.2020 15:37 Aktualizováno Předseda SPD Tomio Okamura opět zaútočil na Evropskou unii. Na dnešním celostátním grémiu hnutí v…

Problémů je celá řada, přiznal Jindrák. Dostal na starosti vztahy s Ruskem

11.07.2020 15:10 Česko-ruské vztahy se v poslední době zhoršily a nyní by se měly začít znovu obnovovat. Novým…

Odebírání podvodně získaných titulů? Návrh Pirátů zřejmě u vlády neprojde

11.07.2020 14:12 Snaha opozičních Pirátů o snazší odebírání podvodně získaných vysokoškolských titulů u kabinetu ANO…

Kolik bude stát český pavilon na Expo v Dubaji? MZV chce rozpočet zvýšit

11.07.2020 10:34 Rozpočet českého pavilonu na světové výstavě Expo 2020 by se měl zvýšit o 25,2 milionu korun kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy